Smartfon dla seniora – jaki najlepszy?

Telefony używane przez osoby starsze kojarzą się z urządzeniami starego typu, z dużymi klawiszami i wyświetlaczem. Raczej mało komu przychodzi na myśl w przypadku tych użytkowników nowoczesny smartfon. Z jakich sprzętów korzystają seniorzy?
Smartfon dla seniora

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Kim jest senior?

Słowo senior najczęściej kojarzymy po prostu z osobą starszą, ale przecież jest ono używane w wielu przypadkach. Pojawia się m.in. w firmach w kontekście określania stanowisk. W przedsiębiorstwach pracują specjaliści nazywani juniorami, czyli początkujący, jak i seniorzy, czyli mający wieloletnie doświadczenie. Seniorami są też członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, którzy ukończyli 50 lat.

Takim mianem najczęściej jednak określa się osoby, które są na emeryturze. Na pewno nie można ocenić, iż tacy użytkownicy posiadają wyłącznie telefony starego typu, a nawet jeśli chcieliby kupić takie proste urządzenie, to mogliby mieć problem ze znalezieniem sprzętu, który spełni ich oczekiwania. Wiele się pod tym względem zmieniło. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że seniorzy coraz bardziej przekonują się do nowych technologii. Wśród takich osób widać np. diametralny wzrost zainteresowania kupowaniem w sieci.

Czego od telefonu wymaga senior?

Coraz więcej seniorów kupuje smartfony i nie ma w tym niczego zaskakującego. Przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że tacy użytkownicy telefonów mają zdecydowanie inne oczekiwania od tych urządzeń niż młodzież. Młodzi grają, korzystają z internetu, oglądają filmy i potrzebują bardzo dobrego procesora, dużej ilości pamięci RAM i wewnętrznej, a także solidnej karty graficznej. Bardzo tani smartfon może nie spełnić ich oczekiwań. Natomiast inne są wymagania seniorów. Oni z reguły używają telefonu do:

  •       dzwonienia,
  •       ustawiania alarmu i przypomnień,
  •       obliczeń za pomocą kalkulatora,
  •       sprawdzania daty i godziny,
  •       robienia zdjęć.

Nie są to zastosowania, które wymagają posiadania bardzo dobrego smartfona. Natomiast na pewno osoba starsza doceni, jeśli jej urządzenie będzie miało duży wyświetlacz, na którym wszystko dokładnie widać. Senior nie potrzebuje również urządzenia, którym zrobi zdjęcia jakości zbliżonej do tej, jaką można uzyskać za pomocą profesjonalnej lustrzanki.

Obecnie już za kilkaset złotych można kupić nowoczesny telefon. Być może będzie on wyposażony w wiele funkcji, które początkowo mogą się wydawać zbędne dla seniora, ale z czasem on sam może ocenić, że są mu one potrzebne. Dlaczego senior nie może płacić telefonem, korzystając z technologii NFC? Ważne również, żeby sprzęt przeznaczony dla niego był odpowiednio zabezpieczony – na wszelki wypadek, gdyby telefon np. wypadł mu z ręki i uderzył o płyty chodnikowe.

Jakie cechy powinien mieć telefon dla seniora? Z pewnością:

  • Łatwość obsługi – w dużej mierze jest to kwestia poświęcenia czasu na zapoznanie się z telefonem. Użytkownicy smartfonów z systemem Android raczej nie mogą narzekać na to, że ich urządzenia są trudne w obsłudze. Przydatne rozwiązania to m.in. czytanie tekstu na głos czy zwiększanie kontrastu ekranu. Czasami seniorowi trzeba po prostu pokazać, jak korzystać z danej funkcji.
  • Duży wyświetlacz – o tym już wspominaliśmy. Najlepiej, żeby przekątna ekranu urządzenia wynosiła powyżej 5 cali.
  • Pojemna bateria – ważne, żeby akumulator jak najdłużej nie wymagał ładowania. Najlepiej wybrać telefon z baterią o pojemności od 4000 mAh wzwyż, aby nie trzeba było często podłączać smartfona do prądu. Jeśli senior będzie miał urządzenie z solidnym akumulatorem, to korzystanie z niego będzie łatwiejsze.

Jaki telefon dla seniora?

Czy wybór smartfona, który spełnia powyższe wymagania musi się wiązać z wysokim wydatkiem? Niekoniecznie, o ile tylko skorzystamy z oferty Xiaomi. Oficjalny sklep online marki znajduje się pod adresem: https://mi-store.pl. Firma słynie przede wszystkim z telefonów o bardzo dobrych parametrach w atrakcyjnych cenach. Oto przykładowe modele, które może wziąć pod uwagę senior:

  • Xiaomi Redmi Note 9 – jest to urządzenie, które może spełnić oczekiwania nie tylko seniora, ale również innych użytkowników. Korzystający z tego telefonu nie będzie musiał martwić się jego częstym ładowaniem – akumulator o pojemności 5020 mAh wystarczy nawet na 33 godziny rozmów. Jeśli senior będzie tylko od czasu do czasu korzystać ze swojego sprzętu, to może zapomnieć o ładowaniu na wiele dni. Duży wyświetlacz 6,53" umożliwi mu wygodną obsługę urządzenia. Telefon ten jest wyposażony w tryb czytania 2.0, dzięki czemu można ograniczyć czas wpatrywania się w jego ekran. Do zabezpieczenia przedniej i tylnej części smartfona użyto szkła Corning® Gorilla® Glass 5, dzięki czemu sprzęt ten powinien przetrwać upadek nawet z wysokości 1,6 metra. Przydatną funkcją telefonu jest czujnik światła, który dopasowuje oświetlenie ekranu tak, aby było ono optymalne, biorąc pod uwagę warunki.
  • Xiaomi Redmi 7A – to telefon, który pojawił się w ofercie Xiaomi w drugiej połowie 2019 roku. Dostępny jest on w bardzo atrakcyjnej cenie. Jego bateria jest słabsza niż w przypadku modelu Note 9, ale 4000 mAh również gwarantuje możliwość aktywnego korzystania ze sprzętu przez wiele godzin. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz 5,45" HD+, który zapewnia ostry obraz. Przydatnym rozwiązaniem dla seniora może być możliwość odblokowania smartfona twarzą – bez konieczności podawania numeru PIN. Ten telefon również posiada wspomniany czujnik światła, co w przypadku seniorów może mieć szczególne znaczenie.

To tylko dwa przykładowe modele smartfonów dla seniora. Więcej modeli możesz zobaczyć na stronie mi-store.pl. Warto wziąć pod uwagę kilka rozwiązań, porównać je i na tej podstawie podjąć decyzję.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij