Rak prostaty – najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mężczyzn Polsce

Według najnowszych danych najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce jest rak prostaty, który prześcignął nawet raka płuca. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, ale dobrą informacją jest fakt, że we wczesnym stadium nowotwór ten jest całkowicie wyleczalny. Dlatego już przy pierwszych objawach powinniśmy udać się do urologa.
Rak prostaty

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym jest prostata?

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym jest prostata. Jest to gruczoł wielkości orzecha włoskiego, który znajduje się pod pęcherzem moczowym, a tylną ścianą przylega do odbytnicy. Przez środek stercza przechodzi cewka moczowa. Prostata produkuje płyn, który w spermie stanowi nośnik plemników – to właśnie ta wydzielina zapewnia charakterystyczny zapach i smak spermy.

Do 45. roku życia większość mężczyzn nie poświęca gruczołowi krokowemu zbyt wielkiej uwagi. Jednak w piątej dekadzie życia, na skutek zmian hormonalnych, dochodzi do powolnego rozrostu prostaty, która powoli zaczyna uciskać na cewkę moczową, powodując nieprzyjemne objawy.

Czy możemy sami rozróżnić, czy mamy do czynienia z rakiem, czy z łagodnym rozrostem?

W raku prostaty powiększenie gruczołu zachodzi na obrzeżach stercza. Oznacza to, że objawy związane z zaburzoną mikcją (oddawaniem moczu) pojawią się dosyć późno. Najpierw możemy mieć do czynienia z infekcjami układu moczowego lub obecnością krwi w moczu.

Natomiast łagodny rozrost stercza zachodzi od środka – cewka moczowa szybko zostaje uciśnięta, tak więc już na początkowym etapie choroby mamy problem z oddawaniem moczu, z jego osłabionym strumieniem oraz nocnym wstawaniem do toalety.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku może dojść do spadku libido oraz zaburzonej potencji.

Reklama

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów?

Należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu nas zapewne da nam skierowanie do urologa, a także zleci takie badania jak poziom PSA (antygenu nowotworowego, który wzrasta w raku, rozroście lub zapaleniu prostaty) i badanie ogólne moczu. Warto, aby przed wizytą u urologa mieć już zrobione USG przezodbytnicze, w którym możemy ocenić stan naszej prostaty.

Czy możemy sami zadbać o stan prostaty?

W momencie, kiedy zaczniemy odczuwać pierwsze objawy związane z przerostem prostaty, warto wprowadzić kilka modyfikacji do codziennego życia. Używki takie jak papierosy, alkohol oraz kawa podrażniają pęcherz moczowy i nasilają nieprzyjemne objawy – dlatego warto je odstawić. Tak samo w przypadku tłustego i ostrego jedzenia spożywanego na kolację. Lepiej zdecydować się na lekkostrawny posiłek oraz ograniczenie spożywania płynów wieczorami.

Dodatkowo warto zainwestować w lek – Prostamol Uno, który zawiera wysoką dawkę wyciągu z boczni piłkowanej. Jest to roślina z południa Stanów Zjednoczonych, która z powodzeniem od setek lat wykorzystywana jest w zaburzeniach ze strony układu płciowo-moczowego. Jej regularne stosowanie zapewnia wzmocnienie strumienia moczu, rzadszą konieczność odwiedzania toalety w nocy oraz poprawę stopnia opróżniania pęcherza moczowego.

Bibliografia

  • http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2017.pdf
  • https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/100849,rak-gruczolu-krokowego
  • https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-rozrost-stercza

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!