Przygotuj swój ogród na wiosnę! O czym powinieneś pamiętać?

Spis treści
Czas już chyba pożegnać zimę, ponieważ zbliża się wiosna – oczywiście, dość jeszcze nieśmiało i ospale, ale za kilka tygodni rozgości się u nas na dobre. Przedwiośnie to idealny czas na rozpoczęcie pierwszych prac w ogrodzie. Od czego zacząć?

Przedwiośnie u progu


Dni stają się nieco cieplejsze i dłuższe, czas zatem pomyśleć o pierwszych pracach ogrodowych, które ożywią i przygotują rośliny do wzrostu. Przedwiośnie to idealny czas na takie czynności. Przymrozki zdarzają się nieco rzadziej, słońce świeci śmielej niż jeszcze kilka tygodni temu, temperatura również jest nieco wyższa i zachęca do przebywania na świeżym powietrzu.

Nie należy zatem zwlekać z pierwszymi porządkami w ogrodzie. Roślinom przyda się obecnie odrobina słońca i deszczu. Należy im nieco pomóc i małymi krokami przygotować do intensywniejszych prac, które będą miały miejsce w kwietniu oraz maju.

Wczesnowiosenne porządki


Jeśli okres przymrozków w regionie zakończył się na dobre, zdejmujemy z roślin oraz małych drzew materiał ochronny, który nie dopuszczał śniegu oraz zimna do wewnątrz. Możliwe, że pod nim znajdziemy już pierwsze pąki domagające się odrobiny słońca. Ale paradoksalnie, warstwę ochronną należy ściągać w nieco pochmurny dzień, by nie doprowadzić do przegrzania rośliny w wyniku działania pierwszych, dość silnych promieni słońca.

Podobnie czynimy z kopcami, które chroniły róże i pozostałe kwiaty przed zimnem. Grządki i rabaty nie wyglądają estetycznie, należy więc je uporządkować – pozbyć się suchych liści, gałązek, zalegającej ziemi. Warto również, w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności wokół rośliny, rozsypać wokół ściółkę z kory lub słomy.

Wertykulacja trawnika


Nie tylko kwiatom przyda się nieco oddechu. Także trawnik wymaga uwagi. Należy go dokładnie wygrabić, zbierając pozostałości po zimowych wiatrach i deszczach. Czasem, jeśli trawnik nie jest w zbyt dobrej kondycji, warto wykorzystać nieco nawozu, by wzmocnić jego wzrost w kolejnych tygodniach. Bardzo ważną czynnością jest wertykulacja trawnika, czyli przeczesanie go z zalegającej przez zimę trawy.

Przycinanie gałęzi


Przełom lutego i marca jest idealny do przycinania gałęzi drzew oraz krzewów po to, by pobudzić pędy do wzrostu oraz nadać im pożądany kształt. Nie należy zwlekać z tą czynnością. Dobrze jest przyciąć gałęzie, zanim pojawią się na nich świeże pąki i pierwsze liście. Przycinanie gałęzi sprzyja przedostawaniu się słońca do „wnętrza” rośliny, wpływając na jej szybsze kwitnięcie. Ważne, by ciąć gałęzie, gdy temperatury są nieco wyższe.

Nawożenie... gleby


Nie należy zapominać o glebie, która również potrzebuje uwagi. By była wartościowa i bogata w pożyteczne dla roślin minerały, należy nawieźć nieco kompostu lub obornika, które wzbogacą glebę.

Ogród to nie wszystko


Na uwagę zasługują nie tylko rośliny, ale również sprzęt ogrodowy. By służył długo i pożytecznie, warto zrobić jego przegląd i zobaczyć, czy nie ma uszkodzeń, uporządkować go, naoliwić lub naostrzyć wybrane elementy. Sprawdzamy, czy sekatory, łopaty i grabie przetrwały w garażu bez szwanku. A potem... potem czekamy już tylko na wiosnę i kolejne prace ogrodowe!

Czytaj też: Wiosna w ogrodzie