Poznaj tajemnice leczenia zgagi

Zgaga to dolegliwość dotykająca dużą część Polaków. Problem nasila się wraz z wiekiem, a także częściej występuje u kobiet ciężarnych lub u osób z nadmierną wagą. Czym jest zgaga? Jest to objaw choroby refluksowej przełyku, opisywany jako uczucie palenia i pieczenia za mostkiem. Wynika z cofania się nadtrawionej treści pokarmowej z żołądka do przełyku na skutek niedostatecznie kurczącego mięśnia zwieracza dolnego przełyku.
Poznaj tajemnice leczenia zgagi

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Objawy zgagi

Innymi objawami, które bywają zgłaszane przez pacjentów odczuwających zgagę, są:

  • kwaśny posmak w ustach,
  • puste odbijanie się,
  • chrypka,
  • kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • wymioty.

Do wystąpienia dolegliwości dochodzi zazwyczaj około 1-2 godziny po posiłku, kiedy enzymy trawienne i kwas solny rozpoczną trawienie, a spożyty przez nas posiłek zmieni swoją konsystencję i pH.

Jakie modyfikacje codziennego stylu życia zapewnią uczucie ulgi?

Jeżeli wprowadzimy kilka zmian i będziemy w nich wytrwali, możemy skutecznie pożegnać się z nieprzyjemnym uczuciem palenia w przełyku. Przede wszystkim warto zacząć spożywać mniejsze porcje, ale częściej – na przykład 5 posiłków dziennie co 2-3 godziny. Ostatni raz postarajmy się zjeść minimum 2 godziny przed snem. Lepiej nie przyjmować płynów tuż po jedzeniu, a pomiędzy posiłkami. Pijmy wodę i napary ziołowe, zrezygnujmy z napojów gazowanych oraz alkoholu, mocnej kawy i herbaty.

Dużą ulgę zapewnia rezygnacja z używek – alkohol i papierosy zmniejszają kurczliwość dolnego zwieracza przełyku, ułatwiając cofanie się treści pokarmowej. Należy wyeliminować z diety także czekoladę, ostre i tłuste potrawy oraz cytrusy. Unikajmy ciasnych ubrań uciskających na okolicę brzucha. Zrzućmy zbędne kilogramy – otyłość powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, pogarszając pasaż jelitowy i ułatwiając cofanie się treści pokarmowej. Śpijmy na uniesionym wezgłowiu, wystarczy podwyższenie o 15 cm. Codzienna aktywność fizyczna (jednak nie od razu po jedzeniu) także pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Reklama

Jakie są możliwości leczenia farmakologicznego?

Sprawdzony lek na zgagę działający objawowo to Rennie. Zawiera w swoim składzie naturalne substancje – węglan wapnia i węglan magnezu, które już w 2 minuty od doustnego podania zmieniają pH kwaśnej treści żołądkowej i niwelują uczucie pieczenia. Dodatkowo preparat jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych, ponieważ działa wyłącznie miejscowo i nie wchłania się do krwiobiegu.

Domowe sposoby na zgagę

Oprócz opisanych wyżej sposobów modyfikacji stylu życia można zadziałać objawowo i wypić szklankę mleka. Neutralizuje ono kwas solny, przez co zawartość żołądka staje się łagodna dla delikatnej błony śluzowej przełyku. Również migdały alkalizują kwaśną treść pokarmową, przynosząc ulgę.

Niegdyś zalecano stosowanie wyciągu z żywokostu lekarskiego, jednak aktualnie takie postępowanie jest zakazane ze względu na toksyczny wpływ tej rośliny na wątrobę.

Bibliografia

  • https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga
  • https://podyplomie.pl/medycyna/28505,zgaga

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!