Poznaj groźne powikłania grypy

Wirusy grypy należą do najczęstszych i najważniejszych przyczyn zakażeń układu oddechowego u ludzi, ponieważ powodują wysoką zachorowalność i śmiertelność. Grypa jest groźną chorobą, na co wskazują dane WHO (World Health Organization), które podają, że od 3 do 5 milionów osób cierpi z powodu jej ostrych objawów, a od 500 tysięcy do 1 miliona umiera w wyniku powikłań pogrypowych.
Poznaj groźne powikłania grypy

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego jest dobrze znanym powikłaniem zakażenia wirusem grypy, które w najgorszych przypadkach może prowadzić do zgonu z powodu upośledzenia czynności serca. Zapalenie powstaje, ponieważ wirus grypy wykazuje powinowactwo do komórek mięśnia sercowego i zaburza ich prawidłową pracę układu bodźcowo-przewodzącego serca, zmniejszając zdolność serca do pompowania krwi i powodując szybkie lub nieprawidłowe rytmy serca.

W przypadku łagodnego zapalenia mięśnia sercowego przebieg może być bezobjawowy lub być źródłem umiarkowanych dolegliwości takich jak zmęczenie, zła tolerancja wysiłku, duszność lub ból w klatce piersiowej. Natomiast w poważnych przypadkach może powodować groźne dla życia arytmie, co wymaga pilnej pomocy specjalistycznej.

Zapalenie płuc

Grypa jest częstą przyczyną zapalenia płuc, szczególnie wśród małych dzieci, kobiet w ciąży, osób cierpiących na przewlekłe schorzenia oraz u osób w podeszłym wieku. Wyróżnia się dwa rodzaje grypowego zapalenia płuc: pierwotne i wtórne. Pierwotne jest najcięższą wirusową przyczyną zapalenia płuc o ciężkim przebiegu w sezonie epidemicznym i może prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej.

Sugerować je może nie ustępowanie, a wręcz nasilenie objawów choroby wraz z upływem czasu. Z kolei wtórne zapalenie płuc jest pochodzenia bakteryjnego i polega na nadkażeniu w okresie powrotu do zdrowia. Objawy są niecharakterystyczne i obejmują: gorączkę, kaszel, katar, przyspieszony oddech i bóle mięśni. W ciężkich przypadkach może dochodzić do uszkodzenia płuc widocznego w postaci krwioplucia oraz upośledzenia ich pracy, czego objawem może być sinica.

Reklama

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Wirusowe zapalenie opon jest dosyć rzadkim powikłaniem grypy, a do zakażenia najczęściej dochodzi drogą krwiopochodną u osoby zarażonej wirusem, kiedy wirusy przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, które charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Oprócz typowych objawów grypy dołączają się symptomy wskazujące na proces zapalny w obrębie opon mózgowo-rdzeniowych i są to: bóle głowy, nudności i wymioty, sztywność karku, rozdrażnienie, nadmierna wrażliwość na światło i dźwięk, a nawet zaburzenia świadomości. Wszystkie osoby, które mają podejrzenie wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych powinny być jak najszybciej hospitalizowane ze względu na możliwość rozwinięcia się obrzęku mózgu.

Jak leczyć powikłania?

Każde z powikłań pogrypowych ze względu na odmienną specyfikę wymaga różnego leczenia. W niektórych przypadkach wystarczy leczenie objawowe przy pomocy leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych lub antybiotyków. Z kolei w ostrych stanach konieczna może być wysokospecjalistyczna terapia w szpitalu, która wymaga zastosowania leków antyarytmicznych, przeciwwirusowych czy przeciwobrzękowych. Jednak najważniejsze jest, aby nie pozwolić na rozwinięcie się powikłań i dlatego, gdy wystąpi grypa leczenie należy podjąć jak najwcześniej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!