Poznaj choroby autoimmunologiczne

Choroby autoimmunologiczne wynikają z niewłaściwej reakcji układu odpornościowego na własne komórki i tkanki, które są przez niego niszczone. W takich sytuacjach linia obrony organizmu skierowana jest nie tylko na patologiczne drobnoustroje, ale także na macierzyste komórki, które są uznawane za obce i wrogie. Na rozwój tego rodzaju schorzeń nie mamy wpływu, ponieważ zwykle warunkowane są przez czynniki genetyczne, które mogą, ale nie muszą, być uaktywnione. Decydują o tym zazwyczaj czynniki środowiskowe oraz tryb życia.
Choroby autoimmunologiczne

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Zapalenie tarczycy Hashimoto

Jest to najczęstsze schorzenie dotyczące gruczołu tarczowego, wynikające z autoagresji, w której wytwarzane są przeciwciała skierowane przeciwko komórkom tarczycy. Charakteryzuje się naciekiem w obrębie gruczołu i często powoduje powstanie jego niedoczynności, czyli sytuacji, w której produkowana jest zbyt mała ilość hormonów tarczycowych. Występuje z przewagą u kobiet i może objawiać się w postaci przewlekłego zmęczenia, wzrostu wagi, łamliwości paznokci i wypadaniu włosów, suchej skóry, ciągłym odczuwaniem zimna, zaburzeniem miesiączkowania i zaparciami. Leczenie opiera się na uzupełnianiu braków hormonalnych.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca wiąże się z nieprawidłową gospodarką węglowodanową, która spowodowana jest obecnością przeciwciał skierowanych na komórki wysp trzustkowych odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Skutkuje to utratą hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi, co objawia się w postaci hiperglikemii. Wśród głównych oznak cukrzycy występują: częste oddawanie moczu, niepohamowane pragnienie, senność, zmęczenie oraz oddech o zapachu acetonu, który może zwiastować kwasicę i śpiączkę. Leczenie polega na stosowaniu insuliny we wstrzyknięciach podskórnych.

Reklama

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to przewlekła choroba dotycząca układu kostno-stawowego, wywołana przez stany zapalne, które prowadzą do zniekształcenia stawów, przykurczów i postępującego upośledzenia funkcji ruchowych. Obejmuje zwykle symetryczne stawy palców, nadgarstków i łokci. Charakterystyczne jest uczucie sztywności stawów w godzinach porannych, które zanika wraz z podjęciem ruchu. Występuje także znaczna bolesność i obrzęk zajętych stawów. Z biegiem czasu przyczynia się do powstania trwałych uszkodzeń w obrębie stawów i znacznego ograniczenia ich ruchomości. W leczeniu wykorzystuje się silne leki cytostatyczne i przeciwzapalne oraz rehabilitacja ruchowa.

Alergia

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na określone substancje (tzw. alergeny), które u zdrowych osób nie wywołują objawów. Alergia może być związana z zawartymi w powietrzu pyłkami roślin, sierścią zwierząt, kurzem domowym czy niektórymi składnikami pokarmowymi. Alergizujące mogą być także niektóre leki oraz tworzywa (nikiel, chrom, lateks). Pojawia się w odpowiedzi na kontakt z alergenem w postaci: kataru, kichania, duszności, łzawienia oczu, wysypki na skórze, świądu skóry, nudności i biegunki. Leczenie objawowe polega na zastosowaniu leków przeciwhistaminowych, dlatego jeżeli pojawi się alergia na pyłki, alergia na sierść czy alergia na kurz Claritine będzie dobrym rozwiązaniem.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!