Poznaj choroby autoimmunologiczne

Choroby autoimmunologiczne wynikają z niewłaściwej reakcji układu odpornościowego na własne komórki i tkanki, które są przez niego niszczone. W takich sytuacjach linia obrony organizmu skierowana jest nie tylko na patologiczne drobnoustroje, ale także na macierzyste komórki, które są uznawane za obce i wrogie. Na rozwój tego rodzaju schorzeń nie mamy wpływu, ponieważ zwykle warunkowane są przez czynniki genetyczne, które mogą, ale nie muszą, być uaktywnione. Decydują o tym zazwyczaj czynniki środowiskowe oraz tryb życia.
Choroby autoimmunologiczne
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Zapalenie tarczycy Hashimoto

Jest to najczęstsze schorzenie dotyczące gruczołu tarczowego, wynikające z autoagresji, w której wytwarzane są przeciwciała skierowane przeciwko komórkom tarczycy. Charakteryzuje się naciekiem w obrębie gruczołu i często powoduje powstanie jego niedoczynności, czyli sytuacji, w której produkowana jest zbyt mała ilość hormonów tarczycowych. Występuje z przewagą u kobiet i może objawiać się w postaci przewlekłego zmęczenia, wzrostu wagi, łamliwości paznokci i wypadaniu włosów, suchej skóry, ciągłym odczuwaniem zimna, zaburzeniem miesiączkowania i zaparciami. Leczenie opiera się na uzupełnianiu braków hormonalnych.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca wiąże się z nieprawidłową gospodarką węglowodanową, która spowodowana jest obecnością przeciwciał skierowanych na komórki wysp trzustkowych odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Skutkuje to utratą hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi, co objawia się w postaci hiperglikemii. Wśród głównych oznak cukrzycy występują: częste oddawanie moczu, niepohamowane pragnienie, senność, zmęczenie oraz oddech o zapachu acetonu, który może zwiastować kwasicę i śpiączkę. Leczenie polega na stosowaniu insuliny we wstrzyknięciach podskórnych.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to przewlekła choroba dotycząca układu kostno-stawowego, wywołana przez stany zapalne, które prowadzą do zniekształcenia stawów, przykurczów i postępującego upośledzenia funkcji ruchowych. Obejmuje zwykle symetryczne stawy palców, nadgarstków i łokci. Charakterystyczne jest uczucie sztywności stawów w godzinach porannych, które zanika wraz z podjęciem ruchu. Występuje także znaczna bolesność i obrzęk zajętych stawów. Z biegiem czasu przyczynia się do powstania trwałych uszkodzeń w obrębie stawów i znacznego ograniczenia ich ruchomości. W leczeniu wykorzystuje się silne leki cytostatyczne i przeciwzapalne oraz rehabilitacja ruchowa.

Alergia

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na określone substancje (tzw. alergeny), które u zdrowych osób nie wywołują objawów. Alergia może być związana z zawartymi w powietrzu pyłkami roślin, sierścią zwierząt, kurzem domowym czy niektórymi składnikami pokarmowymi. Alergizujące mogą być także niektóre leki oraz tworzywa (nikiel, chrom, lateks). Pojawia się w odpowiedzi na kontakt z alergenem w postaci: kataru, kichania, duszności, łzawienia oczu, wysypki na skórze, świądu skóry, nudności i biegunki.