Podróżowanie w czasie jest możliwe!

Nieraz na pewno w Twoim sercu pojawiła się chęć, by przenieść się na chwilę w przyszłość i zobaczyć, jak się życie potoczy. Nieobce pewnie jest Ci także pragnienie, by cofnąć nieco wskazówki zegara i zachować się w zgoła inny sposób niż to miało miejsce. Jak odjąć lub dodać sobie trochę lat?

Taki środek transportu, który umożliwiałby podróżowanie w czasie przydałby się pewnie niejeden raz. Niestety, jak świat światem, tak sekundy upływają zawsze w tym samym tempie i zawsze w jednym tylko kierunku. Niemniej jednak, nie oznacza to, że nie możemy zrobić nic wbrew tej tendencji. Chociaż na metrykę wpływu nie mamy, to duchowo lat możemy sobie odejmować. Albo dodawać. W zależności od tego, na co aktualnie mamy zapotrzebowanie. Najprostszym na to sposobem jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi. Po co jednak w ogóle to robić?

Ucz się od najmłodszych!

Czy zdarzyło Ci się kiedyś dokładnie przypatrzeć strategiom zachowania stosowanym przez dzieci? Gdy poświęci się chwilę na zgłębienie istoty rzeczy, to można wyciągnąć masę ważnych wniosków. Ich wcielenie w dorosłe życie może przynieść wiele sukcesów. Jakieś przykłady? Bardzo proszę! Dzieci generalnie nie dają za wygraną – płaczą, marudzą, starają się za wszelką cenę uzyskać to, czego chcą. Są przekonane, że im się to należy. Często zakładany cel osiągają. My za to odpuszczamy, poddajemy się, rezygnujemy. Dzieci, kiedy czegoś nie wiedzą, pytają. Nie mają problemu z tym, że czegoś nie potrafią. Fakt ten nie stanowi dla nich ujmy na honorze. Zadawanie pytań to przecież droga do wiedzy. Nic innego. Gdyby tak te dwa mechanizmy stosować na co dzień… O ileż wszystko byłoby prostsze!

szczescie

Mieć znów szesnaście lat…

Bez wątpienia nie brakuje osób, którym pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, gdy wspominają swoje nastoletnie życie, jest: „Ale ja byłem głupi!”. Niemniej jednak, ta głupota często oznaczała także głowę pełną ideałów, wiarę w to, że jednostka może zmienić świat, że marzenia się spełniają, że wszystko jest możliwe, że dobro zawsze zwycięży. Z czasem te piękne przekonania pokryły się warstwą niepowodzeń i przegranych zmagań z codziennością. Może warto byłoby odbyć rozmowę z kimś, dla kogo one nadal stanowią okulary, przez które patrzy na świat? Może ciekawym doświadczeniem byłoby zmusić swój mózg do trudu przyjęcia tej perspektywy i zapomnieć o tym wszystkim, co neguje jej prawdziwość? Takie mentalne przeniesienie się w czasie na pewno doda energii do działania i wpuści nieco świeżego powietrza w utarte schematy myślenia.

Mądrość przeżytych lat

Jakkolwiek nie wydawałoby nam się, że już wiele w swoim życiu przeszliśmy i niejedną trudność pokonaliśmy, to zawsze znajdzie się ktoś, czyj bagaż doświadczeń jest jeszcze cięższy. Choć może nam się wydawać, że jesteśmy już starzy, to zapewne nie brakuje osób, które chciałyby być w naszym wieku. Warto otworzyć się na to, co mają do powiedzenia. Takie wsłuchanie się w „głosy przyszłości” może uchronić nas przed niejedną głupotą. Życie jest przecież za krótkie, by uczyć się tylko na swoich błędach – trzeba korzystać z tego, czego uczą pomyłki innych ludzi. Zabieg ten może znacznie zwiększyć satysfakcję z życia.

W ramach międzypokoleniowych podróży trzeba także uświadomić sobie, co samemu ma się do zaoferowania. Co możemy dać młodym, a co tym nieco starszym? Biletu bowiem na te podróże nie oferuje żadne biuro. To transakcja wymienna – żeby coś dostać, coś musisz dać. Co będzie Twoją ofertą?

Czytaj też: Najstarsza astronautka bije rekordy w kosmosie [ZDJĘCIA]