Rok Jana Pawła II i Jana Długosza
Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II (w związku z 10. rocznicą jego śmierci) oraz Jana Długosza (w 600-lecie jego urodzin). W przyszłym roku będziemy też obchodzić Rok Polskiego Teatru.
Posłowie chcieli podkreślić zaangażowanie papieża w odradzanie się niepodległej Polski i zaznaczyć szczególne znaczenie dzieł Jana Długosza dla polskiego dziedzictwa narodowego. Ponadto obchody Roku Polskiego Teatru zbiegną się z 250-leciem istnienia Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Rok Jana Potockiego
Przyszły rok to także 200. rocznica śmierci Jana Potockiego - pierwszego polskiego archeologa, etnologa, językoznawcy, badacza starożytności słowiańskich, erudyty, wolnomyśliciela i fantasty. Fundacja New Era Art Jana Potockiego z Krakowa przygotowuje szereg przedsięwzięć, które będą miały na celu promowanie wizerunku tego wybitnego Polaka. W planach Fundacja ma działania kulturalne (związane z literaturą, teatrem, sztuką, fotografią oraz działaniami w przestrzeni), jak również naukowo-edukacyjne. Patronat nad wydarzeniami objął Polski Komitet ds. UNESCO.
Rok Kazimierza Paździora
W nadchodzącym roku minie 5 lat od jego śmierci. Kim był? Jednym z najwybitniejszych polskich bokserów, mistrzem olipmijskim z 1960 roku. Pięściarz pochodził z Radomia, zatem można się spodziewać, że od stycznia to właśnie w tym mieście koncentrować się będzie bokserskie życie. Decyzję o ustanowieniu 2015 rokiem Kazimierza Paździora podjął Polski Związek Bokserski.
Rok Miasta Królów
Chodzi o Gniezno. Na 2015 rok przypadnie rocznica wydarzeń, które zaważyły w sposób szczególny na historii Polski - 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II na Królów Polski. Organizatorzy obchodów tego wydarzenia chcą przy okazji przypomnieć Polakom o roli Gniezna i Katedry Gnieźnieńskiej w kształtowaniu pozycji Państwa Piastów w Europie.
Międzynarodowy Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło
Światło jest związane z wieloma dziedzinami nauki i techniki, a w szczególności z fizyką i astronomią. Podejmując decyzję o roku światła, ONZ chce zwrócić uwagę społeczeństw na tematy nauk związanych ze światłem i jego zastosowaniami. To również okazja to wskazania na problem zanieczyszczenia nocnego nieba nadmiarem światła sztucznego.