Okulary progresywne - czym kierować się przy wyborze? Porady

Okulary progresywne stanowią pomoc dla osób, które zmagają się z wadami wzroku. Wokół nich narosło jednak wiele mitów, które powtarzane sprawiają, że wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania i używa wyłącznie tradycyjnych szkieł okularowych. Czy faktycznie do okularów progresywnych tak trudno się przyzwyczaić? Czym różnią się one od zwykłych szkieł korygujących? Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
Kobieta w okularach
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne to stosunkowo nowy wynalazek. Pierwsze tego typu szkła pojawiły się pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Uważano je wówczas za rewolucyjne rozwiązanie, jeśli chodzi o leczenie wad wzroku. W odróżnieniu od klasycznych okularów, szkła progresywne mają kilka obszarów widzenia. Każdy z nich dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb osoby, która będzie nosić okulary.

Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zbadanie wzroku i ustalenie, jak mocny powinien być dany obszar. Dzięki temu, że jedne szkła mają wyznaczone kilka obszarów pozwalających widzieć wyraźnie na różne odległości, eliminowana jest konieczność zakupu kilku par okularów o różnej mocy szkieł. Więcej szczegółowych informacji na temat tego, jak rozłożone są poszczególne pola w szkłach progresywnych można znaleźć na stronie https://czasnawzrok.pl/szkla-progresywne/.

Tutaj pojawia się więc kwestia tego, ile kosztują okulary progresywne. W porównaniu do pojedynczych, klasycznych okularów ich cena może wydawać się dość wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat wzrosło zainteresowanie tego typu rozwiązaniem i cena szkieł progresywnych stopniowo maleje. Warto też pamiętać, że w tym przypadku kupuje się jedne okulary, więc powstają oszczędności na zakupie dodatkowych par, gdy korzysta się z klasycznych szkieł.

Jak zbadać swój wzrok?

Zanim zdecydujemy się na zakup jakichkolwiek okularów czy szkieł kontaktowych, należy wykonać badanie wzroku. Pierwszym krokiem w tym kierunku może być test wzroku wykonany online. Trzeba jednak pamiętać o tym, że będzie on jedynie wskazówką ku temu, aby udać się do okulisty lub optometrysty, który to dokładnie zdiagnozuje to, jakie szkła będą potrzebne danej osobie.

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

Okulary progresywne zostały opracowane z myślą o osobach cierpiących na prezbiopię (można spotkać się też z terminem starowzroczność). Szacuje się, że w najbliższym czasie, problem ten może dotknąć nawet 1,3 miliarda osób na całym świecie. Objawy prezbiopii można dostrzec już u osób ok. 40 roku życia. Z wiekiem soczewka oka sztywnieje, a co za tym idzie, zdolność oka do akomodacji zmniejsza się. To powoduje pogorszenie się wzroku. Nieco żartobliwie mówi się, że pierwszym z objawów starowzroczności są za krótkie ręce, gdyż pojawiają się problemy z ostrością widzenia z bliska i gazetę czy książkę w czasie czytania trzeba odsuwać od siebie. Z czasem problem ten narasta.

Jakie są zalety okularów progresywnych?

Za największą zaletę okularów progresywnych uważa się to, że pozwalają zastąpić kilka par tradycyjnych. Nie trzeba zatem nosić ze sobą zawsze kilku okularów, co zwiększa komfort ich użytkowania. Obecnie szkła progresywne są wysokiej jakości i wykonywane tak, aby można było do nich dobrać praktycznie dowolną oprawkę. Krawędzie soczewek są niezauważalne, a noszący takie szkła może mieć jednocześnie możliwość korekcji wzroku i polepszenia widzenia ostrości przedmiotów z bliska. Co istotne w takich okularach można zachować dotychczasową aktywność, w tym uprawiać sporty.

Czy do szkieł progresywnych można się łatwo przyzwyczaić?

Nowoczesne szkła progresywne są produkowane w taki sposób, aby noszący okulary przyzwyczaił się do nich jak najszybciej. To pozwala na przyzwyczajenie wzroku do nowego sposobu widzenia już w ciągu kilku godzin. Niektóre osoby potrzebują jednak kilku dni, aby oczy się przyzwyczaiły do nowych szkieł. Dodatkowo, szkła przygotowywane są na indywidualne zamówienie, co również pozwala szybciej przyzwyczaić się do zmiany.