Leczenie żylaków nóg – jak pozbyć się pajączków na nogach?

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych, zwana potocznie żylakami, stanowi duży problem – nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Nie leczona lub leczona nieprawidłowo może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Żylaki na nogach

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Mechanizm powstawania

Przyczyny powstawania żylaków nie zostały dotąd jednoznacznie określone. Lekarze podają jedynie czynniki ryzyka, do których należą: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niehigieniczny tryb życia. Skłonność do powstawania przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych można odziedziczyć. Tworzeniu się żylaków sprzyja praca stojąca, podnoszenie dużych ciężarów, długotrwałe siedzenie bez ruchu i chodzenie w obuwiu na wysokich obcasach, zwłaszcza podczas ciąży. Na skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych lub ich uszkodzenia dochodzi do nadmiernego poszerzenia żył, a następnie do ich deformacji i zastoju krwi w naczyniach krwionośnych.

Dlaczego żylaki należy leczyć?

Pierwsze symptomy choroby pojawiają się w postaci drobnych, czerwonych pajączków na nogach. Można odczuwać wtedy jedynie lekki dyskomfort podczas chodzenia, czy długiego stania, np. w kolejce. Następnie pojawia się uczucie ciężkości nóg, obrzęki i bolesne skurcze łydek. Jeśli objawy te zostaną zbagatelizowane, niewinnie wyglądające pajączki zaczną się wkrótce powiększać i poszerzać, aż stopniowo zamienią się w szpecące grube, powyginane, sine żyły. Jeśli żylaki nie będą odpowiednio leczone, oprócz szpecącego wyglądu zaczną sprawiać ból i trudności w chodzeniu. Z czasem może dojść do stanu zapalnego w żyłach, trudno gojących się ran, owrzodzeń, a nawet do zakrzepicy żylnej lub zatorowości płucnej, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Na czym polega leczenie żylaków?

Do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznych farmaceutyków, które potrafiłyby zlikwidować żylaki. Można jedynie opóźniać rozwój choroby i łagodzić jej dolegliwości. Bardzo pomocne są specjalne pończochy uciskowe, gimnastyka nóg oraz maści i leki wspomagające mikrokrążenie żylne, uszczelniające naczynia krwionośne i zmniejszające dolegliwości bólowe. Zawierają one głównie diosminę, hesperydynę, escynę oraz witaminę C. Nigdy jednak, nawet po długim okresie stosowania, nie spowodują zniknięcia żylaków. Jedyną, skuteczną metodą jest chirurgiczne usunięcie chorych żył. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny już nie musi to być poważna operacja przeprowadzana w pełnej narkozie, a jedynie zabieg wykonywany metodą mało inwazyjną. Więcej informacji na temat leczenia żylaków można znaleźć w artykule: „Na czym polega zabieg leczenia żylaków nóg?"

Metody leczenia żylaków stosowane w klinikach

Opracowano już wiele bezpiecznych metod usuwania żylaków. Najczęściej w klinikach, oprócz metod tradycyjnych, wykonuje się zabiegi w znieczuleniu miejscowym – pacjent nie wymaga wówczas hospitalizacji. Na nogach nie widać blizn, ani krwiaków, a komplikacje pojawiają się niezwykle rzadko. Do metod tych należą:

  • skleroterapia, inaczej obliteracja. Polega ona na wstrzyknięciu do chorej żyły środka chemicznego, który zamyka jej światło,w wyniku czego żyła obumiera,

  • EVLT, w której chore żyły usuwa się za pomocą lasera,

  • kriostripping, w którym żyłę doprowadza się do martwicy poprzez jej zamrożenie,

  • SVZ, w której żylaki usuwane są za pomocą pary wodnej,

  • EVRF, polegająca na usuwaniu żylaków za pomocą fal radiowych,

  • metoda Mullera, w której żylaki usuwane są za pomocą haczyków.

Gdzie można wykonać zabieg?

Zabiegi usuwania żylaków nowoczesnymi metodami wykonuje się w wielu klinikach w całej Polsce i chociaż są one płatne, bardzo wiele osób wybiera ten właśnie sposób leczenia, ponieważ jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie wymaga hospitalizacji i nie pozostawia blizn. Sporą grupę pacjentów stanowią osoby chore na serce i znajdujące się w podeszłym wieku – czyli takie które nie kwalifikują się do tradycyjnych operacji chirurgicznych, z uwagi na stan ogólny zdrowia. Wykaz godnych polecenia, sprawdzonych klinik w całym kraju można znaleźć na stronie „tourmedica.pl".

Dzięki nowoczesnym, mało inwazyjnym metodom, przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych przestała już być problemem.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij