Lato w pełni, dbajmy o nasze zdrowie

Wybierając się na dłuższy spacer, piknik lub na rower – zawsze warto dbać o skórę. Sprawdźcie, jak przygotować się do spędzania czasu na świeżym powietrzu, by jak najdłużej cieszyć się promienną, nawilżoną skórą i nie spiec się za bardzo.
Spis treści

Chroń skórę przed promieniowaniem UV

Opalona, zdrowa i promienna skóra może być naszą pamiątką z wakacji. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem to najlepsze, co możemy podarować  naszej skórze. Reakcja naszego ciała na nadmiar słońca będzie widoczna nie tylko w postaci zaczerwienienia lub oparzenia skóry. Bardziej długofalowe efekty to przedwczesne starzenie się, powstawanie przebarwień, głębokich zmarszczek lub nawet nowotworów skóry. Dlatego stosujmy kremy i balsamy z filtrem UV. Pamiętajmy o nich przed każdym wyjściem na dwór w słoneczne dni, także wiosną, jesienią i zimą.

Filtr naszego kremu powinien mieć jak najszersze spektrum ochrony i faktor 15 lub wyższy. Paniom polecamy wybieranie podkładów kosmetycznych zawierających w filtr UV, które będą codziennie chronić szczególnie wrażliwą skórę twarzy. Warto również wybrać specjalną pomadkę, balsam do ust, błyszczyk lub szminkę z filtrami UV. Mamy też dobrą wiadomość dla osób noszących okulary lub soczewki kontaktowe: coraz popularniejsze i coraz tańsze są szkła korekcyjne z filtrami UV, które zadbają o zdrowie naszych oczu.

Pamiętaj o nawilżaniu

O odpowiednie nawilżenie skóry warto zadbać szczególnie latem oraz wczesną jesienią, aby zregenerować skórę po wakacyjnym słońcu. Wybierając specyfiki zwróćmy uwagę na ich konsystencję, przy letniej temperaturze lepiej sprawdzą się lekkie kremy i balsamy oparte na wodnej formule. Tłustsze preparaty zostawmy sobie na późną jesień i zimę.

Nawilżając skórę pamiętajmy zarówno o naszej twarzy, jak i pozostałych odsłoniętych partiach ciała, które wystawiamy na działanie promieni słonecznych. Do cery suchej i wrażliwej wybierajmy dermokosmetyki, które nie tylko pochłaniają nadmiar wytwarzanego latem sebum, ale także regulują pracę gruczołów łojowych.

Zadbaj o siebie… od środka

Wiele osób zwraca dużą uwagę na nawilżanie skóry, ale zapomina, że jeszcze ważniejsze jest nawadnianie naszego organizmu. Pijmy dużo wody, co najmniej 1,5 litra dziennie, nawet jeśli nie jesteśmy spragnieni. Nawadnianie naszego organizmu od środka jest niezwykle ważne dla zachowania nawilżonej, elastycznej skóry, ale także do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i dobrego samopoczucia. Jaką wodę wybierać? Optymalnym wyborem, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia, jest woda mineralna lub nisko zmineralizowana woda źródlana.

Coraz więcej osób pije także zwykłą wodę z kranu – przegotowaną lub przefiltrowaną. Najlepiej pić wodę małymi łyczkami, niezbyt zimną. Pierwszą porcję można pić tuż po przebudzeniu, a ostatnią – tuż przed snem. Latem i wczesną jesienią warto także wzbogacić naszą dietę w naturalne antyoksydanty. Jagody, granaty, orzechy i zielona herbata są jednymi z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy, które pomagają zachować dłużej świeżą, młodą i promienną skórę. Warto także jeść więcej ryb lub zastosować preparaty zawierające kwasy Omega-3, których działanie sprawia między innymi, że skóra wygląda zdrowo, a niedoskonałości szybciej się goją.