Konkurs Seniorzy w Akcji – dotacja nawet do 15 tysięcy zł

Rozpoczęła się kolejna edycja programu Seniorzy w Akcji, kierowanego do osób powyżej 60 roku życia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 18 marca 2019 roku. Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
Dwie kobiety w folkowych strojach
Żródło: materiały promocyjne
Spis treści

Rozpoczęła się kolejna edycja programu Seniorzy w Akcji, kierowanego do osób powyżej 60 roku życia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 18 marca 2019 roku. Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

 

Seniorzy w Akcji – zasady udziału


W konkursie mogą wziąć udział osoby powyżej 60 roku życia lub pary międzypokoleniowe (senior 60+ i osoba pełnoletnia, co najmniej 25 lat młodsza), we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja, stowarzyszenie, dom kultury itd.). Zadaniem uczestników jest przedstawienie pomysłu na lokalny projekt społeczny. Organizatorzy liczą na odważne, nietuzinkowe pomysły. Uczestnicy mogą starać się o dotację w wysokości od 8 do 15 tysięcy złotych. W konkursie łącznie zostanie ich przyznanych około 20.

 

 

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, dostępny na stronie: www.seniorzywakcji.pl. Składanie listów intencyjnych trwa do 18 marca 2019 roku.

 

 

Starość w innym świetle


Program „Seniorzy w Akcji” organizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, jego głównym założeniem jest wsparcie inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych oraz aktywizacja osób starszych i włączenie ich w dialog międzypokoleniowy.

- Uczestnicy biorą aktywny udział w całym procesie, od pomysłu do realizacji projektu – zapewnia Maria Adamiec, koordynatorka „Seniorów w akcji”. - Szukamy aktywnych osób 60+, które chcą wprowadzać rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom starszym oraz współpracę międzypokoleniową.

Konkurs ma przyjazną formułę inkubatora. Uczestnicy otrzymają wsparcie merytoryczne i organizacyjne w trakcie warsztatów i wizyt studyjnych, a także pomoc trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.

Autorzy programu postawili na odwrócenie dotychczasowego sposobu myślenia o starości i chcą dać seniorom doświadczenie starości odważnej, otwartej, radosnej oraz produktywnej. Dlatego też postanowili, że seniorzy nie będą jedynie odbiorcami oferty, ale także jej pomysłodawcami i realizatorami. - Zależy nam na przełamywaniu stereotypów związanych z wiekiem – podkreśla Maria Adamiec. - Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą tworzyć grupę i wspólnie pracować na rzecz zmiany społecznej.

Senior w Akcji to konkurs skierowany do osób 60+

 

 

Halofon, Stół zdrowia i Mobilna biblioteka


Do tej pory organizatorzy konkursu wsparli ponad 350 projektów w całej Polsce. W poprzednich edycjach konkursu powstały m.in.

 

 


  • Międzypokoleniowy teatr obrzędowy, w którym osoby starsze wspólnie z dziećmi i młodzieżą wskrzeszają zwyczaje polskiej wsi.

  • Halofon”, czyli sieć wsparcia telefonicznego dla samotnych i nierzadko wykluczonych społecznie seniorów. W ramach projektu, zespół wolontariuszy (prawników, psychologów, osób bogatych w doświadczenia życiowe) regularnie kontaktuje się z potrzebującymi i często opuszczonymi osobami.

  • ,,Stół zdrowia’’ - międzypokoleniowa integracja połączona z promocją właściwych nawyków żywieniowych oraz zrównoważonego trybu życia wśród osób starszych, dzieci i młodzieży. Poświęcona szczególnie osobom, które zmagają się z problemami zdrowotnymi np. z cukrzycą.

  • Mobilna biblioteka”, w której młodzież wyrusza na spotkanie z seniorami niewychodzącymi z domu. Odwiedziny s a organizowane z literaturą w tle. W ramach inicjatywy seniorzy otrzymują możliwość korzystania z zasobów biblioteki - przy wsparciu młodych wolontariuszy.


  •  

 

 

 


Logo Seniorzy w akcji

Autor: Karolina Warchoł