Kolorowanie dla dorosłych

Ta prosta czynność stała się hitem w Europie, a dziś zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Dlaczego warto kolorować?
kolorowanka

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czy zdarza Ci się kreślić po kartce szlaczki, zawijasy, abstrakcyjne kształty podczas rozmowy telefonicznej, czy obok krzyżówki? Każdy chyba pamięta marginesy w swoich szkolnych zeszytach. Rysowanie, czy nawet bazgranie pozwala na uporządkowanie myśli, daje zajęcie rękom, odpręża. Dlaczego więc mielibyśmy wyrastać z kolorowania? To czynność, którą może, a nawet powinien wykonywać każdy człowiek, w każdym wieku, niezależnie od etapu życia na którym się znajduje.

Czym są kolorowanki dla dorosłych?

Pozytywne działanie wypełniania obrazków kolorami odkryli najpierw mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Holandii. Dostrzegli oni dobroczynny wpływ bodźców wysyłanych przez rękę i oko na ludzki układ nerwowy. Kolorowanki wyciszają, pomagają się skupić, uczą koncentracji i niesamowicie odprężają. Wystarczą dobre kredki oraz zajmujący obrazek, by pozwolić swoim myślom płynąć. Kolorowanki dla dorosłych są znacznie bardziej skomplikowane niż te, które znamy z dzieciństwa. Dorośli są bardziej wymagający i aby uniknąć znużenia, monotonii, potrzebują obrazka składającego się z bardzo wielu różnych elementów. Są to z reguły pejzaże, skomplikowane widoczki, a także coraz popularniejsze mandale. Ta mnogość wzorów oraz symetryczne kształty działają na mózg kojąco, pozwalają mu się "wyłączyć", trochę podobnie jak medytacja.

Terapeutyczne działanie kolorowanek

Kolorowanie to również wspaniałe zajęcie dla rąk. Poleca się je więc wszystkim tym, którzy nieustannie muszą coś robić oraz osobom walczącym z nałogami. Niejednokrotnie palacze twierdzą, że najtrudniej jest im zrezygnować z samej czynności, która stała się nawykiem. Warto w takiej sytuacji zamiast po papierosa, zacząć sięgać po kredki. Podobnie w przypadku uzależnienia od komputera, czy przy odchudzaniu, kiedy to walczymy z ciągłym podjadaniem. Kolorowanie doskonale zajmuje umysł, dłonie, oczy i pozwala oderwać się od rzeczywistości.

Kolorowanki dla dorosłych to nie tylko wypełniacz wolnego czasu, ale również świetny sposób na trening koncentracji. Przeprowadzaj go codziennie po kilka minut, stopniowo wydłużając ten czas, a przekonasz się, że coraz łatwiej przychodzi Ci skupić się na jednej czynności. Możesz kolorować w samotności, pogrążony we własnych myślach lub też z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi pogłębiając łączącą Was więź.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!