Jak zapobiegać niewydolności żył powierzchownych?

Niewydolność żył powierzchownych najczęściej powstaje w wyniku upośledzenia funkcji zastawek żylnych, które zapobiegają wstecznemu przepływowi krwi. W związku z tym krew przedostająca się z powrotem do układu żył powierzchownych powoduje nadmierne przeciążenie naczyń, czego efektem są poszerzone i wydłużone naczynia zwane żylakami. Żylaki są źródłem nie tylko problemów natury estetycznej, ale potrafią również sprawiać dolegliwości bólowe. Z tego powodu osoby predysponowane do żylaków powinny wdrożyć odpowiednie działania lecznicze, zapobiegając tym samym ich powstawaniu.
Jak zapobiegać niewydolności żył powierzchownych
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Odpoczynek z uniesionymi nogami

Jest to jedna z podstawowych metod, która pozwala utrzymać naczynia żylne w dobrej kondycji. Dzieje się tak, ponieważ uniesienie nóg ułatwia odpływ krwi z żył do wyżej położonych naczyń i zapobiega ich nadmiernemu przeciążeniu. Dzięki temu krew nie napiera na ściany naczyń i nie powoduje przebudowy ich struktury. Tak prostą technikę można wdrożyć w życie bez problemu np. podczas oglądania telewizji, czytania książki lub wieczornej relaksacji.

Zaopatrz się w podkolanówki uciskowe

Kolejną metodą skuteczną w walce z żylakami są podkolanówki uciskowe. Wśród nich znajdziemy podkolanówki typowo lecznicze, które wywierają większą siłę nacisku na naczynia i są zalecane osobom z towarzyszącymi obrzękami, po zapaleniach żył oraz po operacjach. Drugą grupę stanowią podkolanówki profilaktyczne, które powinny być noszone przez osoby z podatnością na choroby żylakowe np. występowanie pajączków na skórze kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg oraz początkowy etap niewydolności żylnej.

Unikaj zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej

Niestety na wystąpienie żylaków większe szanse mają osoby wykonujące pracę stojącą (np. operatorzy linii produkcyjnych, kucharze). Dzieje się tak, ponieważ na skutek siły grawitacji, krwi jest trudniej powrócić do wyższych partii naczyniowych, a dokładające się do tego niewydolne zastawki żylne nie zahamowują wstecznego przepływu krwi. Przez to krew zalega w naczyniach żylnych, powodując ich poszerzenie i zniekształcenie. Dlatego w miarę możliwości należy robić sobie przerwy i unosić nogi do góry, co pozwoli na odbarczenie przeciążonych naczyń.

Nie narażaj kończyn dolnych na wysoką temperaturę

Osoby, które chcą zapobiec powstawaniu żylaków, powinny unikać długich, gorących kąpieli, przebywania w saunach oraz intensywnego opalania na słońcu. Jest to zasadne, ponieważ na skutek wysokiej temperatury dochodzi do rozszerzania się naczyń żylnych, co może przyczynić się do ich nadmiernego wypełnienia krwią i obciążenia ściany naczynia.

Zwiększ aktywność fizyczną

Zaobserwowano, że redukcja wagi, a także regularna aktywność fizyczna znacząco zmniejszają ryzyko powstawania żylaków. W przypadku osób otyłych nadmierna masa ciała powoduje dodatkowe obciążenie kończyn dolnych, dlatego zrzucenie kilku kilogramów może być dobrym początkiem w walce z żylakami. Oprócz tego dobre efekty daje uprawianie sportów, takich jak jazda na rowerze czy pływanie, oraz uczęszczanie na masaże, bowiem stymulacja mięśniowa ułatwia odpływanie krwi z naczyń żylnych.

Jakie są pierwsze objawy żylaków i jak sobie z nimi radzić?

Żylaki to dość powszechna dolegliwość, a jej częstotliwość pojawiania się zwiększa się wraz z wiekiem. Powstawanie żylaków wiąże się z zaburzeniami w odpływie krwi, co w konsekwencji powoduje jej zaleganie w żyłach. Dlatego w przypadku nasilania się dolegliwości takich jak np. uczucie „ciężkich” nóg, bolesne kurcze, a także obrzęk nóg dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą i wykonanie potrzebnych badań.