Jak sprawdzić aktualność polisy OC?

Aktualna polisa OC jest ważna przy zakupie i sprzedaży samochodu, ale i w trakcie zdarzenia drogowego. Oczywiście, można to zrobić poprzez zweryfikowanie dokumentów ubezpieczeniowych. Co jednak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma przy sobie tych dokumentów?

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Niestety, nie wszyscy kierowcy stosują się do zobowiązań nałożonych przez polski system prawny. Niektórzy postępują nieuczciwie i poruszają się pod drogach bez ważnego ubezpieczenia OC, czy też sprzedają swój samochód, deklarując opłacenie polisy, która de facto opłacona nie jest.

Jak sprawdzić, czy polisa jest ważna?


Na szczęście jest bardzo prosty i szybki sposób na to, by sprawdzić czy mamy do czynienia z osobą uczciwą, czy nieuczciwą. Informacje na temat tego znaleźć można na różnych stronach internetowych z tejże tematyki. O tym, jak ważne jest sprawdzenie OC na ubezpieczamy-auto.pl można przeczytać ciekawe informacje.

Służy temu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na swojej stronie internetowej oferuje możliwość szybkiej, niemalże natychmiastowej weryfikacji aktualności ubezpieczenia.

Do sprawdzenia tych danych potrzebny jest wyłącznie numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Z reguły znacznie łatwiej zdobyć numer rejestracyjny pojazdu, ponieważ jest on bardzo dobrze widoczny na tablicach rejestracyjnych. Z numerem VIN bywa znacznie trudniej.

Formularz, w którym należy wprowadzić jeden z wybranych numerów, wymaga również, by podać datę, na którą polisa ma być sprawdzona. Może się bowiem zdarzyć tak, że jeszcze tydzień wcześniej polisa była aktywna, a w tym dniu już nie jest. Warto więc podać dokładny dzień jej weryfikowania.

Po wprowadzeniu numeru i daty należy kliknąć przycisk „sprawdź”. System przez chwilę przetwarza dane, by następnie wyświetlić wszystkie potrzebne informacje. Pojawia się więc nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, które obejmuje ochroną samochód, numer polisy oraz okres jej ważności. Jeżeli samochód nie jest ubezpieczony, pojawi się informacja „brak danych na temat ubezpieczenia”.

Sposób jest łatwy, prosty i bardzo szybki, a co najważniejsze w tym przypadku, jest to również najbardziej wiarygodne źródło informacji na ten temat. Jeżeli w trakcie kupowania samochodu pojawiają się więc wątpliwości, warto szybko przeprowadzić taką weryfikację, by zyskać jednoznaczną i jasną odpowiedź na nurtujące pytanie.

 

 

Ubezpieczenie OC – o tym pamiętaj


Ubezpieczenie OC dla właściciela samochodu to polisa obowiązkowa. Konieczność jej posiadania została ustalona oraz określona na mocy ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dzięki niej, osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych mogą liczyć na otrzymanie odszkodowania.

W związku z tym, że jest to polisa regulowana przepisami prawnymi, wszystkie firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane do tego, by oferować ją w takim samym kształcie. Nie ma jednak obowiązku, by wszystkie były tak samo wycenione. To daje spore pole do manewru dla ubezpieczycieli i ubezpieczających. Można bowiem znaleźć takie ubezpieczenie, które będzie najkorzystniejsze finansowo. Dla sprawdzenia różnic takiego ubezpieczenia oc porównaj z ubezpieczamy-auto.pl.

Ubezpieczenie OC działa w ten sposób, że w razie zdarzenia drogowego spowodowanego przez osobę ubezpieczoną, poszkodowany otrzyma wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Gdy dojdzie do zdarzenia, sprawca ma obowiązek podać dane swojego ubezpieczyciela oraz numer polisy. Powinien również napisać oświadczenie, w którym przyznaje się do spowodowania kolizji lub wypadku. Na podstawie tego oświadczenia oraz uzyskanych informacji poszkodowany może wnioskować do ubezpieczyciela sprawcy o wypłatę odszkodowania. Po przeanalizowaniu dokumentów, pieniądze zostają wypłacone, a tym samym szkoda zostaje uznana za naprawioną.

Poszkodowany otrzymuje pieniądze, a sam sprawca nie musi w tym celu wykorzystywać własnego, prywatnego budżetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszyscy zyskują.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!