Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed dłuższym wyjazdem?

Zamknięcie i zasłonięcie okien – to pierwsza i najczęściej występująca odpowiedź na pytanie, jak skutecznie zabezpieczyć dom przed dłuższą nieobecnością. Tymczasem okazuje się, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Skuteczne zabezpieczenie wymaga odpowiednich systemów.
Dom

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem – podstawy

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem to kluczowa rzecz, która wartością przewyższa kwestie spakowania się czy wyboru miejsca na wakacje. Jedna z najważniejszych rzeczy odpowiadających za bezpieczeństwo domostwa wymaga zainteresowania już na etapie budowania domu bądź przeprowadzania się do gotowego mieszkania. Włamywacze najczęściej wchodzą do nieruchomości od strony ogrodu, wybierają najsłabiej zabezpieczone okna, drzwi bądź drzwi balkonowe. Z tego powodu na tych elementach nie należy oszczędzać i warto zastanowić się nad instalacją wzmocnionych, certyfikowanych drzwi i okien. Odpowiednie zabezpieczenia można znaleźć na przykład w sklepie internetowym ivolta.

Kolejną ważną czynnością jest niepozostawianie cennego dobytku w domu. Służbowy laptop czy różnego rodzaju dokumenty, które nie zajmują wszak dużo miejsca, warto wziąć ze sobą. Można umieścić je choćby przy kole zapasowym w bagażniku samochodu. Dobrym pomysłem jest stworzenie trudno dostępnej skrytki, służącej do przechowywania cenniejszego dobytku.

Bardzo ważne jest zaopatrzenie domu w rolety antywłamaniowe i specjalne zabezpieczenie bramy wjazdowej. Dużą uwagę należy skierować także na samo ogrodzenie i ewentualny żywopłot. Bezpieczny dom to nieruchomość już z zewnątrz sprawiająca wrażenie zabezpieczonej, ale nie przesadnie – aby tym bardziej nie wzbudzać zainteresowania u potencjalnych złodziei, jakie skarby mogą się w niej kryć.

System alarmowy i monitoring online

Kwintesencją zabezpieczenia domu przed wyjazdem jest wyposażenie nieruchomości w sprawny system alarmowy, składający się z sygnalizatorów optycznych i dźwiękowych, które odstraszą potencjalnych złodziei. Jeśli posiada się dom w zabudowie szeregowej, takie rozwiązanie może okazać się wystarczające. Dodatkowo jednak warto zainstalować precyzyjne kamery monitoringu i system pozwalający na doglądanie domu na odległość, poprzez np. aplikację na telefon. Warto także rozważyć instalację systemu automatycznie sterującego światłem. W przypadku wykrycia przez czujki niepożądanego ruchu, system aktywuje oświetlenie domu, co sprawia, że włamywacz powinien się dodatkowo wystraszyć – szanse powodzenia jego działań drastycznie wówczas spadają.

Nie należy zapominać o zabezpieczeniu zamków. Chociaż żaden zamek nie da 100% gwarancji, to jednak istnieją rozwiązania, które nie ugną się nawet przed „profesjonalnymi” złodziejami. O planowanej dłuższej nieobecności koniecznie należy poinformować sąsiadów bądź rodzinę i poprosić ich o bieżące doglądanie nieruchomości. Czynność ta jest o tyle istotna, że każdy włamywacz przed przystąpieniem do próby rabunku obserwuje wcześniej nieruchomość z ukrycia i sprawdza, czy ktoś się nią interesuje.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!