Jak radzić sobie z kaszlem?

Kaszel jest naturalnym odruchem ułatwiającym oczyszczanie dróg oddechowych. Kaszel spełnia również funkcje odpornościowe. Poprzez usuwanie wydzieliny układu oddechowego pozwala na usuwanie potencjalnie chorobotwórczych wektorów z powierzchni błon śluzowych, takich jak bakterie czy wirusy. Kaszel może również występować przy podrażnieniach zakończeń nerwowych w obrębie dróg oddechowych. Dokładna diagnoza przyczyny kaszlu jest niezwykle pomocna w kontekście łagodzenia kaszlu.
Kaszel

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Kaszel czy kaszel?

Kaszel jest nieswoistym objawem wywołanym przez wiele czynników. Najprostszy podział kaszlu na wytwórczy (mokry) i bezwysiękowy (suchy) pozwala na pewne usystematyzowanie problemu. Systematyka taka jest potrzebna w celu odpowiedniego doboru leczenia. Kaszel wytwórczy charakteryzuje się obecnością odkrztuszanej wydzieliny. Farmakologiczne zatrzymywanie odruchu kaszlu w przypadku obecności wydzieliny jest ryzykowne ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo zalegania wydzieliny, a przez to wtórnych zakażeń i stanów zapalnych. Z tego względu leczenie kaszlu nie może opierać się na preparatach „na kaszel mokry i suchy”. Preparaty takie, zamiast pomóc, mogą w dalszej perspektywie spowodować nawarstwienie problemów ze zdrowiem.

Kaszel można opisać również pod względem czasu trwania objawu. Kaszel ostry, trwający krócej niż 3 tygodnie, jest zazwyczaj wywołany przez infekcje, reakcje alergiczne i podrażnienia dróg oddechowych. Przedłużający się kaszel prowadzi do pojawienia się kaszlu przewlekłego. Kaszel przewlekły jest zwykle skorelowany z bardziej układowymi chorobami niż w przypadku kaszlu ostrego. Choroby obturacyjne, przyjmowanie inhibitorów angiotensyny, niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz nowotwory to możliwe przyczyny przewlekłego kaszlu.

Jak leczyć kaszel?

Leczenie kaszlu powinno przede wszystkim być ukierunkowane w leczenie problemów wywołujących kaszel. Infekcje bakteryjne mogą być opanowane przy pomocy antybiotyków, wirusowe poprzez wzmacnianie własnego organizmu, a choroby obturacyjne lub astma są leczone przy pomocy leków rozszerzających drogi oddechowe. Gdy kaszlący znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka pojawienia się chorób nowotworowych, dobrym pomysłem są badania przesiewowe. W Polsce dotyczy to głównie palaczy papierosów, innym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się nowotworów płuc jest również długotrwałe przebywanie w okolicy dachów z eternitu.

Łagodzenie objawów kaszlu wysiękowego może być uzyskane poprzez zmniejszenie lepkości wydzieliny. Efekt ten osiąga się poprzez stosowanie mukolityków opartych na ambroksolu oraz dzięki inhalacjom roztworem izotonicznym lub stosowaniu pokojowych nawilżaczy powietrza. W celu ułatwienia ucieczki wydzieliny z dróg oddechowych stosuje się w niektórych przypadkach metody manualne takie jak ostukiwanie pleców i klatki piersiowej. Inną metodą jest skuteczny, świadomy kaszel. Łagodzenie kaszlu z odkrztuszaniem jest więc oparte na metodach ułatwiających usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!