Jak działa defibrylator? Te rzeczy powinien wiedzieć każdy!

Nagłe zatrzymanie krążenia i pracy serca jest główną przyczyną śmierci w Europie, jednak w przypadku natychmiastowej akcji ratowniczej skuteczna reanimacja jest możliwa nawet u 75% pacjentów! Z tego też powodu coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się zewnętrzne defibrylatory, które może obsłużyć każdy świadek zdarzenia. Warto zatem wiedzieć, jak posługiwać się tym urządzeniem, by móc uratować czyjeś życie i zdrowie.
defibrylator

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Kto prowadzi szkolenie z obsługi defibrylatora?

Jedną z instytucji, która w swojej regularnej ofercie ma kurs BLS-AED, jest CentrumRatownictwa, które w branży działa już od ponad 15 lat. Każde szkolenie AED prowadzone jest przez zespół doświadczonych szkoleniowców, którzy w codziennej pracy mają styczność z sytuacjami zagrożenia zdrowia i życia (lekarze oraz ratownicy medyczni). Kurs BLS-AED może być przeprowadzony w dowolnym miejscu w Polsce, natomiast jego cena zależna jest właśnie od lokalizacji organizacji kursu, wielkości grupy kursantów i liczby instruktorów potrzebnych do przeprowadzenia szkolenia.

Szkolenie BLS-AED – na czym polega?

Szkolenie BLS-AED opiera się na nauce podstawowych czynności związanych z resuscytacją krążeniowo-oddechową oraz na obsłudze zewnętrznego defibrylatora. Kursanci dowiadują się, jak poznać u osoby poszkodowanej objawy zatrzymania akcji serca i krążenia oraz jak w takiej sytuacji reagować. Szkolenie BLS porusza także kwestie związane z urazami tkanek miękkich i narządów ruchu (skręcenia, złamania, stłuczenia, rany).

Reklama

Defibrylator AED – co to jest?

Defibrylator AED (z ang. Automated External Defibrillator) to w pełni zautomatyzowane urządzenie, które przy użyciu komend głosowych oraz wizualnych kieruje osobą przeprowadzającą akcję ratowniczą do przeprowadzenia bezpiecznej defibrylacji w przypadku zatrzymania krążenia.

Zasada działania defibrylatora

AED ma wbudowany moduł automatycznej analizy rytmu serca EKG i odbywa się to za pomocą elektrod, które przykleja się na klatkę piersiową pacjenta. Oczywiście urządzenie pokazuje, w którym miejscu powinny się znaleźć elektrody. Po ich przyklejeniu defibrylator analizuje rytm pracy mięśnia sercowego oraz podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenia procesu defibrylacji lub jej braku. W każdej z wymienionych sytuacji AED wyda komendę głosową informującą o kolejnych krokach, jakie należy podjąć.

Zastosowanie – gdzie powinien znajdować się defibrylator?

Defibrylator AED jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Najczęściej montowany jest na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w galeriach handlowych. W każdym budynku, w którym znajduje się to urządzenie, musi być umieszczona stosowna informacja w widocznym miejscu przy wejściu. Takie działanie ma na celu uświadomienie każdego przechodnia o lokalizacji urządzenia, by w razie wypadku jak najszybciej móc udzielić pomocy.

Jak wygląda resuscytacja przy pomocy defibrylatora AED?

Świadek zdarzenia w pierwszej kolejności powinien poprosić kogoś o wezwanie pogotowia ratunkowego oraz o przyniesienie defibrylatora, a następnie wykonywać resuscytację w trybie 30:2. Po rozcięciu nożyczkami ubrania osoby poszkodowanej (nożyczki są dołączone do zestawu) należy włączyć defibrylator i przykleić elektrody we wskazanym miejscu na klatce piersiowej. Jeżeli urządzenie podejmie decyzję o konieczności defibrylacji, wyda odpowiednią komendę wzywającą do odsunięcia się od poszkodowanego i naciśnięcia przycisku. Defibrylator co dwie minuty będzie analizował pracę serca i wykonywał defibrylację, aż do przywrócenia normalnego rytmu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!