Hologramy, jak działają i gdzie mają zastosowanie

Wirtualna rzeczywistość otacza nas z każdej strony. Gry komputerowe, filmy w technologii 3 D itd., nowoczesne telewizory, to wszystko dla wielu jest nie do pojęcia. Wystarczy poczytać prasę z tej dziedziny lub ciekawe teksty w sieci, aby przekonać się o skali tego zjawiska.
Hologramy

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Jak to się zaczęło?

Holografia i hologram mają bardzo szerokie znaczenie, dlatego nie da się opisać tych zjawisk w jednym czy dwu zdaniach. Generalnie chodzi tu o technologie, na bazie których tworzy się trójwymiarowe obrazy, najczęściej przy wykorzystaniu płaskiej powierzchni. Początek holografii medialnej wiąże się z datą 1962, kiedy to  zaczęto stosować tę technikę do tworzenia animacji w filmach. Aby jednak wrócić do korzeni, trzeba wspomnieć znacznie wcześniejszą datę bo 1920 rok, kiedy to fizyk M. Wolfke  opracował podstawy teoretyczne holografii oraz dokonał rozbicia procesu wytwarzania obrazu na dwie fazy.  Później zjawisko nabrało rozpędu i można było śledzić jego rozwój w filmach SF.

Na czym polega holografia?

W rzeczywistości wykorzystuje się hologramy do potwierdzania autentyczności dokumentów, np. walut czy kart kredytowych. Chcąc zrozumieć tego typu zjawiska, należy sobie wyobrazić trójwymiarową fotografię. Na szklanej płytce zapisuje się obraz przedmiotu, który dzięki holografii można oglądać z różnych stron.

Obraz będzie wyraźniejszy wtedy, gdy zastosowany układ optyczny służący do stworzenia fotografii przedmiotu, jest naprawdę wysokiej jakości. Co należy zrobić, aby taki hologram powstał? Wystarczy mieć płytkę holograficzną i oświetlić ją dwiema wiązkami światła, które mają jedno źródło. Jest to  światło pochodzące z lasera, które ma ściśle określoną długość fali oraz stałe parametry. Więcej informacji na ten temat można zaczerpnąć m.in. z tego miejsca:"https://lenovozone.pl/blog/hologramy-i-holografia/".

Reklama

Jak to jest w realu?

Światło rzeczywiste ma szeroką paletę barw i właśnie tym odróżnia się od wiązki laserowej. Dlatego też bardzo trudno przenieść zjawisko holografii do naszej codzienności. To, co często nazywa się szumnie holografią, jest tylko jej jednym z odbić.  Służą do tego specjalne urządzenia – projektory, z pomocą których wyświetla się obrazy w trój wymiarze, ale nie jest to prawdziwa technika holografii. Takie triki wykorzystuje się np. na koncertach, kiedy tworzy się wielkoformatowe obrazy i postaci na scenie. Wykorzystywane są też do tego urządzenia typu fogscreen,  kiedy ekranem jest np. ściana suchej mgły. O wiele precyzyjniejszym urządzeniem jest projektor LPEID (Laser Plasma Emission 3d Image Display). Można powiedzieć, że to  pierwszy na świecie projektor hologramów. Jak on działa? Wysokoenergetyczne wiązki lasera przecinają się ponad projektorem i dochodzi do zjawiska jonizacji, a w efekcie powstaje plazma. 

Wielkoformatowe projekcie hologramowe

Jak zostało wyżej wspomniane na koncertach czy różnych imprezach większego formatu stosuje się często projektory, za pomocą których powstają obrazy lub postaci w trój wymiarze. Wrażenie jest niesamowite, spektakl dostarcza wiele radości i atrakcji obserwującym. Jeśli chodzi o koncerty i hologramy, to należy wspomnieć nazwisko brytyjskiego naukowca J. H.Peppera, który odkrył, że właściwości szkla można wykorzystać do stworzenia złudzenia optycznego. Dlatego też zjawisko to nazywane jest „duchem Poppera”. W tamtych czasach, aby powstało zjawisko hologramu, konieczna była obecność człowieka na scenie, a obecnie jest zupełnie inaczej. Najczęściej od szkła nachylonego pod kątem 45 stopni odbija się obraz, który wyświetla się na ekranie schowanym pod sceną. Kto był na takim widowisku, zapewne potwierdzi, że jest to wyjątkowo zjawiskowe i zaskakujące wydarzenie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!