Hemoroidy – czym są, jak je leczyć?

Spis treści
Hemoroidy to uciążliwa przypadłość, w dodatku dość wstydliwa. Niestety dotyka ona bardzo wiele osób, nawet co drugi Polak czasem zmaga się z hemoroidami. Czym się one objawiają, jak je leczyć, jakie są ich przyczyny?

Artykuł partnera

Co to są hemoroidy?


Hemoroidy, inaczej zwane guzkami krwawniczymi, to naturalne struktury odbytu – poszerzone żyły w formie wypełnionych krwią poduszeczek, które uszczelniają kanał odbytu i kontrolują wydalanie wraz z mięśniami zwieracza. Dolegliwości pojawiają się wtedy, gdy hemoroidy nieprawidłowo działają. W stanie chorobowym hemoroidy rozrastają się ponad miarę i zbytnio wypełniają krwią, na tyle, że nie są w stanie się do końca opróżnić. Przez to wytwarzają się stany zapalne guzków i tkanek odbytu.Hemoroidy – przyczyny stanu chorobowego


Na nadmierne rozrastanie się żylaków odbytu wpływa na pewno siedzący tryb życia oraz zła dieta. Na hemoroidy skarżą się pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy, a także osoby dużo jeżdżące konno i kolarze. W kwestii diety, niewystarczająca ilość błonnika oraz picie zbyt małej ilości płynów może prowadzić do rozwoju hemoroidów, gdyż wtedy częściej zdarzają się zaparcia.


Przy zaparciach błona śluzowa nadmiernie się rozciąga. Kobiety w zaawansowanej ciąży także mogą się zmagać z hemoroidami, bo płód naciska układ żylny. Podobnie sam poród może wywołać stan zapalny, bo nadmierne parcie rozciąga guzki krwawnicze. Hemoroidy dotykają w dużej mierze osoby po 50. roku życia, kiedy wolniej odbywa się perystaltyka jelit i wpływa to na tworzenie się żylaków odbytu. Osoby otyłe to kolejna grupa narażona na chorobę hemoroidów, podobnie jak zmagające się z częstymi biegunkami, po przebytych zabiegach krocza lub odbytu. Częste stosunki analne, choroby wątroby, guzy miednicy, nadciśnienia wrotne to inne przyczyny nadmiernego rozrostu hemoroidów.Hemoroidy – objawy


Jak objawiają się problemy z hemoroidami? Chorujący odczuwają ból, świąd odbytu, krwawienie w trakcie wypróżniania się, wypadające żylaki, podrażnioną śluzówkę, uczucie niepełnego wypróżnienia. Ból może trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. W zaawansowanym stadium guzki wypadają poza odbyt. Hemoroidy rozwijają się bardzo powoli.


Objawy, które im towarzyszą mogą też pojawić się przy innych schorzeniach takich jak: kłykciny kończyste, wypadanie odbytnicy, rak odbytu, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub szczelina odbytu. Dlatego należy dokonać odpowiedniej diagnostyki poprzez poddanie się badaniu proktologicznemu, by jednoznacznie stwierdzić, że problemem są hemoroidy. Bezsprzecznie, jeśli zauważymy krwawienie z odbytu, należy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Hemoroidy nieleczone mogą doprowadzić do powikłań, takich jak niedokrwistość, czyli anemia związana z częstymi krwawieniami, infekcje bakteryjne, owrzodzenie guzka krwawniczego lub zakrzepy w świetle żylaka, które wywołują silny ból.Hemoroidy – leczenie, metody domowe


Jeśli choroba nie przyjęła jeszcze zaawansowanego stadium, można ulżyć sobie sposobami domowymi. Na hemoroidy pomagają nasiadówki, czyli kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem ziół. Do wanny należy nalać małą ilość wody i uzupełnić wywarem z kory dębu, rumianku, mieszanki z rdestu, szałwii czy kory kasztanowca. Woda powinna mieć mniej niż 40 stopni Celsjusza, by nie podrażnić odbytu.


Można ratować się okładami z kostek lodu zawiniętymi w chusteczkę. Także wilgotne torebki herbaty łagodzą ból, a tanina działa przeciwzapalnie. Zmienione chorobowo miejsca powinno się przemywać wacikami nasączonym naparem z rumianki, aloesu lub kory dębowej, bo mają one właściwości kojące. Ponadto przyda się zmienić dietę, na taką zawierającą dużo warzyw i owoców oraz błonnik, wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie i wykluczyć pokarmy mogące powodować zaparcia.Hemoroidy – leczenie profesjonalne


Zdarzają się przypadki, w których domowe metody nie są już wystarczające. Po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą stosować można wtedy maść na hemoroidy (przykładowo: http://ruskorex.pl/wskazania-do-stosowania). Dostępne są także czopki na hemoroidy.  Przy hemoroidach II i III stopnia, czyli chorobie już bardziej zaawansowanej, do wyboru jest kilka metod leczenia, takich jak:
  • Skleroterapia polegająca na podaniu zastrzyku pod śluzówkę powiększonego guzka, by spowodować jego odpadnięcie.

  • Gumkowanie, czyli metoda Barrona, polegająca na założeniu na nasadę guza pierścienia z gumy, wskutek czego traci on dopływ krwi i odpada samoistnie.

  • Laseroterapia, czyli naświetlania guzków laserem, co niszczy ich tkankę.

  • Metoda Morinagi, czyli nieinwazyjna operacja jednodniowa polegająca na zamknięciu naczyń hemoroidów.

  • Metoda Longo, polegająca na okrężnym usunięciu i zaszyciu kawałka błony śluzowej przy pomocy staplera hemoroidalnego.

  • Operacyjne cięcie guzków metodą Milligana-Morgana czy Fergusona.


 

Profilaktyka przede wszystkim


Hemoroidom można zapobiegać. Prowadzenie aktywnego trybu życia, noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny, odpowiednia higiena intymna, unikanie zaparć oraz seksu analnego z pewnością uchronią przed tą przykrą dolegliwością.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!