Gdzie znaleźć pracę po 50. roku życia?

Z roku na rok osoby po 50. roku życia mają większe szanse na zatrudnienie – wszystko za sprawą coraz powszechniejszego przekonania o tym, że dojrzały pracownik może wnieść do firmy wiele dobrego. Ich możliwości dostrzegło już wiele unijnych krajów, a statystyki zatrudnień pokazują korzystne prognozy. W jakich sektorach pracownicy 50+ odnajdą się najlepiej?
Pracujący mężczyzna po 50-tce

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Od kilku lat można zaobserwować w Polsce zjawisko zwane rynkiem pracownika, co owocuje m.in. spadkiem bezrobocia i możliwością wyboru najlepszej oferty pracy. Z tym procesem wiąże się również aktywizacja zawodowa osób po 50. roku życia, czego dowodem jest systematycznie zwiększająca się liczba zatrudnionych (według raportu Głównego Urzędu Statycznego wskaźnik  zatrudnienia w 2017 r. wynosił 33,2%, a w IV kwartale tego roku już co trzecia osoba z tej grupy wiekowej była aktywna zawodowo).

Z kolei według raportu końcowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich zatrudnianie osób w wieku 45/50+ częściej deklarują podmioty publiczne. Notuje się również, że połowa z nich to wykwalifikowani robotnicy lub specjaliści, przy czym to kobiety są częściej zatrudnianie na stanowiskach specjalistycznych lub pomocniczych administracyjnych.

Jak i gdzie szukać zatrudnienia po pięćdziesiątce?

Satysfakcjonująca praca to klucz do sukcesu, dlatego tak ważne jest znalezienie stabilnego zatrudnienia. Osoby, które poszukują pracy po 50. roku życia, mogą liczyć m.in. na pomoc urzędów pracy, które dysponują informacjami na temat wakatów, szkoleń czy kursów dokształcających. Warto również być na bieżąco z internetowymi ogłoszeniami, zamieszczanymi na dedykowanych portalach, a także poinformować znajomych o chęci podjęcia pracy – eksperci twierdzą, że system poleceń to jedna z najbardziej efektywnych metod poszukiwania pracy. Ważnym elementem jest także profesjonalne CV, będące wizytówką kandydata.

Liczne zalety dojrzałych pracowników, takie jak dyspozycyjność, zaangażowanie czy lojalność, dostrzega coraz większa liczba rekruterów i pracodawców w sektorze prywatnym i publicznym, dlatego osoby po pięćdziesiątce są zatrudniane m.in. w na stanowiskach pedagogicznych, w branży sprzedażowej, w księgowości czy w sektorze specjalistycznych usług, wymagających wyuczonego zawodu. Praca w Poznaniu lub w innym dużym mieście czeka natomiast na osoby szukające zatrudnienia w firmach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, oferujących pracownikom liczne benefity i dodatki pozapłacowe.

Reklama

Na które inicjatywy warto zwrócić uwagę?

Aktywizacja zawodowa dojrzałych osób jest niezwykle ważna – działania sprzyjające obniżeniu bezrobocia w tej grupie wiekowej wpływają pozytywnie nie tylko na ich sytuację materialną, ale również gospodarczą. Z tego powodu powstaje coraz więcej inicjatyw i wydarzeń, mających na celu pomoc w znalezieniu stabilnego zatrudnienia. Doskonałym przykładem jest m.in. rządowa kampania informacyjno-promocyjna dla osób 50+, propagująca ideę aktywności zawodowej zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Ciekawym projektem jest też gdańskie Centrum Pracy Dla Seniorek i Seniorów, którego nadrzędny cel to systematyczne zamieszczanie ofert zatrudnienia, a także zapewnienie wsparcia ekspertów. Jego pomysłodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w wieku 50 lub 60 lat, trudno jest podołać niektórym wyzwaniom zawodowym, dlatego propozycje pracy dobierane są tak, aby nie wymagały dużej siły fizycznej czy codziennej dyspozycyjności. Kolejną propracowniczą propozycją jest chociażby Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów w Gdańsku, podczas którego można nauczyć się obsługi popularnych aplikacji czy uczestniczyć w pokazach najnowszych technologii.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!