Fakty i mity o zawodzie opiekuna

Spis treści

Opiekun osób starszych to profesja z dużymi perspektywami rozwoju. Stale rośnie bowiem udział procentowy seniorów w społeczeństwie. Na świecie do 2020 r. wyniesie on prawie 19 proc., a do 2050 r. wartość ta przekroczy 32 proc. Zapotrzebowanie na usługi skierowane do osób starszych będzie, więc coraz większe. Jednocześnie mimo postępu technologii niczym nie da się zastąpić profesjonalnego wsparcia dla podopiecznych w podeszłym wieku, co sprawia, że zawód opiekuna ma przed sobą dużą przyszłość.

 

Opiekun to nie sanitariusz


Zawód opiekuna osób starszych zyskuje na popularności, a co za tym idzie, narasta wokół niego wiele mitów. Jednym z błędnych przekonań jest przeświadczenie o konieczności posiadania wykształcenia medycznego. W rzeczywistości do opieki nad seniorami wystarczą przebyte odpowiednie szkolenia i kursy przygotowawcze. Decydujące są natomiast cechy, takie jak: empatia, cierpliwość i wyrozumiałość wobec podopiecznych. Z danych Promedica24 wynika, że opiekunowie posiadają rozmaite wyuczone zawody. Wśród osób pracujących na terenie Niemiec najczęściej jest to: ekonomista, fryzjer i krawcowa, a w Wielkiej Brytanii sanitariusz, kosmetyczka i fizjoterapeuta. Nie wszędzie wymagana jest także bardzo dobra znajomość języka obcego. Przyszli opiekunowie przechodzą bowiem dodatkowe kursy językowe oraz otrzymują dodatkowe wsparcie w tym zakresie.

 

 

Opiekun osób starszych nie musi być silny


Praca przy seniorach nie wymaga także ponadprzeciętnej tężyzny fizycznej. Opiekunowie przechodzą specjalne kursy zawodowe, podczas których uczą się profesjonalnych technik przenoszenia i wsparcia podopiecznych. Wbrew obiegowej opinii nie jest to także zajęcie przeznaczone wyłącznie dla osób w średnim wieku. Obecnie społeczeństwo szybko się starzeje, więc zawód opiekuna daje duże perspektywy rozwoju osobom młodym. Według danych Promedica24 wśród osób zatrudnionych w tej profesji w Niemczech pracują w większości osoby poniżej 51 roku życia. Z kolei, w Wielkiej Brytanii najwięcej opiekunów znajduje się w przedziale wiekowym 36-40 lat.

 

 

Profesjonalna pomoc coraz bardziej ceniona


Coraz więcej osób dostrzega potrzebę profesjonalnych usług wspierających opiekę nad seniorami. Wciąż panuje jednak niesłuszne przekonanie o tym, że opiekun pełni funkcję służącego. Nic bardziej mylnego. Najważniejsze zadanie dotyczy otaczania opieką seniora, towarzyszenie mu podczas codziennych czynności oraz aktywności oraz pomoc podczas podstawowych obowiązków domowych. Podopieczni nierzadko cierpią także na różne schodzenia takie, jak np. problemy z mobilnością czy zaburzenia związane z demencją starczą. Stąd to właśnie na nich, należy głównie koncentrować swoją uwagę w codziennej pracy.