Ekspres do kawy – przelewowy czy kapsułkowy? Który wybrać?

Miłośnicy kawy doceniają nie tylko pobudzające właściwości tego napoju, ale również jego wyjątkowy zapach i smak. Walory te w dużej mierze zależą od sposobu parzenia. Jeśli chcesz cieszyć się pyszną, aromatyczną kawą, koniecznie kup dobrej jakości ekspres do kawy. Jaki wybrać?
Czerwono-czarny ekspres do kawy
źródło: materiały partnera
Spis treści

Wykorzystanie ekspresu to najszybszy i najprostszy sposób na przyrządzenie kawy we własnej kuchni. Istnieje jednak kilka rodzajów tego sprzętu, a każdy różni się sposobem parzenia. Który będzie dla Ciebie idealny? Ekspres do kawy przelewowy czy może kapsułkowy? Przeczytaj poniższy artykuł!

Ekspres do kawy przelewowy

Ekspres do kawy przelewowy jest bardzo prosty w użytkowaniu. Wystarczy wlać do niego wodę, włożyć papierowy filtr do specjalnego uchwytu oraz wsypać zmieloną kawę do filtra. Teraz możesz włączyć przycisk przygotowywania kawy. W kilka minut otrzymasz pełen dzbanek aromatycznego naparu. Ten ekspres do kawy ma wiele zalet:

  • możliwość przygotowania wielu filiżanek kawy za jednym razem – możesz otrzymać nawet do 2 l kawy, co sprawdzi się podczas odwiedzin gości;
  • długie utrzymanie temperatury kawy, dzięki płycie stale podgrzewającej dzbanek;
  • łatwość utrzymania czystości sprzętu i prosta konstrukcja;
  • korzystna cena w stosunku do innych ekspresów;
  • bardzo dobry, mocny smak kawy.

Do wad można natomiast zaliczyć dość długi czas przygotowywania kawy oraz konieczność wymiany filtrów lub ich umycia po każdym użyciu. Nie jest to również sprzęt gwarantujący możliwość przyrządzania różnego rodzaju wymyślnych kaw. Wybierz ten model, jeśli zależy Ci na większych ilościach naparu oraz gdy cenisz sobie prostotę, a podstawowa wersja pysznej kawy w zupełności Ci wystarczy.

Blender – pomocnik kuchenny, którego warto mieć. Sprawdź!

Ekspres do kawy kapsułkowy

Kapsułkowy ekspres do kawy wymaga regularnego kupowania specjalnych kapsułek z kawą. Gdy kapsułka znajdzie się w ekspresie, automatycznie rozpoznaje on jej rodzaj i dostosowuje parametry ekstrakcji do rodzaju kawy. Następnie wyciska gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem przez kapsułkę, co sprawia, że kawa jest ekstrahowana z kapsułki i wylewa się do filiżanki. Zalety takiego rozwiązania:

  • łatwa obsługa i brak konieczności codziennego mycia;
  • szeroki wybór kapsułek, a więc i różnych wersji smakowych kawy;
  • kompaktowe rozmiary;
  • dodatkowe funkcje, w tym np. spieniacz do mleka, opcja przyrządzenia kakao czy herbaty.

Wybierz ten rodzaj, jeśli satysfakcjonują Cię 1-2 filiżanki kawy dziennie, masz mniej miejsca na kuchennych blatach oraz lubisz próbować różnych smaków. Zależy Ci na urozmaiceniu swojej codziennej kawy? Możesz kupić kapsułki o smaku białej czekolady, orzechów, karmelu czy wanilii.

Miłośnicy kawy twierdzą jednak, że jakość naparu jest nieco niższa, niż ma to miejsce przy ekspresach przelewowych. Dlatego jeśli cenisz sobie walory prawdziwej małej czarnej, wybierz poprzedni rodzaj ekspresu. Wadą jest także konieczność ciągłego kupowania kapsułek, co wiąże się z większym wydatkiem. Musisz wybierać kapsułki jednego producenta, kompatybilne z Twoim ekspresem.

Powiązane artykuły
Kobieta otwiera nagrzany piekarnik parowy
Zalety używania piekarników parowych