Domowe środki do mycia szyb i okien

Przełom wiosny i lata to idealny moment na mycie okien. Wiele osób decyduje się na odstawienie chemii z drogerii, na rzecz naturalnym środkom czystości, przygotowanym samodzielnie. Jak zrobić skuteczne domowe detergenty przeznaczone do okien i szyb, a przy tym ekologiczne? Oto trzy propozycje.
Domowe środki do mycia szyb i okien

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Ocet

To jeden z najbardziej uniwersalnych produktów w domowej kuchni. Często stosowany jako domowy zamiennik środków czystości, sprawdza się również jako środek do mycia szyb.

Mycie okien usprawni Ci mieszanka składająca się z ½ szklanki octu, połówki cytryny i ½ szklanki wody. Składniki należy wymieszać w prostej butelce ze spryskiwaczem i już masz domowy środek do mycia szyb! Wystarczy je spryskać, a następnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry.

Dodatkowo woda z octem to środek ekologiczny, naturalny, uważany za dużo zdrowszy i lepiej wpływający na środowisko niż produkty chemiczne. Mieszanka nie jest toksyczna i nie zawiera szkodliwych, niebezpiecznych substancji, możesz więc stosować ją również tam, gdzie są małe dzieci. Nie musisz też martwić się nieprzyjemnym zapachem octu – wietrzeje on po maksymalnie godzinie. Koniec ze smugami, które często zostają po myciu okien produktami chemicznymi. Ocet doskonale usuwa kurz, pył oraz ślady rąk.

Soda oczyszczona

Mycie okien sodą? Tak! Już nasze babcie korzystały z tego domowego sposobu, używając składnika, który ma chyba każdy. Soda oczyszczona, choć najczęściej używana w kuchni, ma wiele zastosowań. Między innymi może służyć jako środek do mycia szyb. Wystarczy dodać szklankę sody oczyszczonej do 1 litra ciepłej wody.

Mieszankę rozprowadź po szybie, a następnie przetrzyj na mokro i wypoleruj ściereczką z mikrofibry. Soda doskonale usuwa brud i sprawia, że Twoje okna staną się błyszczące i przejrzyste. Nie zapominaj jednak, że mycie okien to nie tylko mycie szyb. Aby w pełni odświeżyć okna, należy wyczyścić też ramy okienne - tu również soda oczyszczona sprawdzi się perfekcyjnie. Oczywiście pod warunkiem, że Twoje okna nie są wykonane z drewna.

Reklama

Amoniak i spirytus

Idealne rozwiązanie dla osób, których okna od dawna nie przypominają nowych. Jeśli mycie okien to dla Ciebie udręka, polubisz mieszankę, która usuwa nawet największy brud oraz nieestetyczne odciski palców. Aby ją przyrządzić, przygotuj ½ szklanki amoniaku, 50 ml spirytusu salicylowego oraz wodę. Wymieszaj w dużej butelce z wodą spirytus i amoniak (opcjonalnie możesz też dodać 1 łyżeczkę płynu do naczyń).

Powstałą substancję możesz przelać do butelki z atomizerem. Spryskaj i przetrzyj okna, aby znów uzyskały dawną przejrzystość. Zamiast płynu do naczyń możesz również użyć odrobiny gliceryny, którą bez problemu kupisz w aptece. Dzięki niej okna dłużej pozostaną czyste, a kurz nie będzie osiadał na szybach. Mycie okien może być naprawdę proste i skuteczne!

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!