Dlaczego nasza skóra się starzeje?

Procesy starzenia się organizmu rozpoczynają się już po 25. roku życia i są najbardziej widoczne na skórze, na którą oddziaływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W tym samym czasie w całym organizmie powoli następuje wiele złożonych procesów m.in. spowolnienie metabolizmu komórek i podziałów oraz regeneracji. Odpowiednie poznanie czynników wpływających na przebieg starzenia pozwala na skuteczniejszą walkę z tym procesem.
Dlaczego nasza skóra się starzeje

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czynniki zewnętrzne odpowiadające za proces starzenia się skóry

Czynnikami zewnętrznymi odpowiedzialnymi za proces starzenia się skóry są: skażenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja, a także promieniowanie UV – zarówno to naturalne, jak i ze źródeł sztucznych (solarium). Za aż 80% objawów starzenia odpowiada promieniowanie UV i ten rodzaj uszkodzenia skóry określany jest jako fotostarzenie.

Bezpośrednią przyczyną fotostarzenia jest indukcja powstawania reaktywnych form tlenu oraz zaburzenia w szlakach transdukcji sygnału i kaskady zapalnej, indukcji immunosupresji i przebudowy macierzy zewnątrzkomórkowej, czego finalnym efektem jest redukcja kolagenu i elastyny.

Czynniki wewnętrzne odpowiadające za proces starzenia się skóry

Głównym czynnikiem przyspieszającym procesy starzenia się jest oksydacyjne uszkodzenie DNA poprzez wolne rodniki, których produkcję mogą nasilać: alkohol, infekcje bakteryjne, zaburzenia hormonalne czy współistniejące choroby narządów wewnętrznych, a nawet nieodpowiednia dieta prowadząca do niedoborów witamin i mikroelementów. Czynniki wewnętrzne to również nadmierna mimika i ogólnie pojęty niezdrowy styl życia. Fizjologiczne starzenie się skóry również przyspiesza w okresie menopauzy na skutek zmiany stosunku hormonów.

W tym czasie następuje osłabienie proliferacji keratynocytów oraz przewaga procesów zanikowych nad regeneracją. Objawy te wynikają głównie z niedoboru estrogenów. Szybkość starzenia się organizmu jest również uwarunkowana genetycznie.

Reklama

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Przede wszystkim należy skupić się na czynnikach odpowiadających za proces starzenia się skóry, na które mamy wpływ. Prowadzić zdrowy styl życia obejmujący prawidłowe odżywianie oraz odpowiednią dawkę codziennego wysiłku fizycznego. Chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Produktami, które mają udowodnione działanie przeciwstarzeniowe, są kremy przeciwsłoneczne zatrzymujące zarówno promieniowanie UVB, jak i UVA. Kremy przeciwsłoneczne powinny być systematycznie stosowane przez cały rok.

Jeśli zastanawiamy się nad pielęgnacją przeciwstarzeniową, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam dobrać aktywne substancje wpływające na procesy starzenia się skóry jak retinoidy, niacynamid czy witamina C. Skuteczna terapia przeciwstarzeniowa wymaga odpowiedniej wiedzy, przeszkolenia oraz systematyczności w jej stosowaniu.

Nie bez znaczenia ma również odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, dlatego pielęgnacja skóry wymaga odpowiednich kosmetyków takich jak Bepanthen, który dzięki prowitaminie B5 wspomaga procesy regeneracji skóry oraz stymuluje procesy wytwarzania lipidów.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!