Dieta przy refluksie - z których napojów zrezygnować?

Właściwe leczenie choroby refluksowej przełyku zawsze rozpoczyna się od wizyty u lekarza w celu uzyskania dokładnej diagnozy. Musisz zdawać sobie sprawę, że przewlekłe schorzenie nie ustępuje samo z siebie. Najczęściej leczenie obejmuje odpowiednie leki, zmiany stylu życia i dietę przy refluksie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, układając jadłospis.
Dieta przy refluksie
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Jak ułożyć menu przy chorobie refluksowej?

Zmiana diety i stylu życia złagodzi, a niekiedy nawet wyeliminuje dokuczliwe objawy. Jeśli często męczy Cię zgaga, możesz spokojnie pić herbatę bezkofeinową i ziołową, z wyjątkiem miętowej. Pamiętaj, by codziennie pić przynajmniej 1,5 litra wody. Możesz też śmiało sięgnąć po sok, z wyjątkiem pomarańczowego, grejpfrutowego i ananasowego.

Układając dietę przy refluksie, unikaj bardzo gorących dań, by nie podrażniać przełyku. Dlatego upewnij się, że jedzenie i napoje mają odpowiednią temperaturę. Wybieraj wody lecznicze lub przynajmniej średniozmineralizowane z wyższą zawartością wapnia.  Dietetyk Michał Wrzosek przypomina na swoim blogu, by z diety refluksowej wykreślić ostre i kwaśne przyprawy, czekoladę, soki z owoców cytrusowych i pomodorów, tłustych potraw i napojów gazowanych. Jeśli nie wiesz, co jeść przy refluksie, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Z czego zrezygnować przy dokuczliwej zgadze?

Układając dietę przy refluksie, zrezygnuj z tłustych potraw, kofeiny, czekolady, cebuli i mięty pieprzowej. Unikaj też napojów gazowanych, alkoholu, cytrusów i pomidorów.

Jeśli cierpisz na chorobę refluksową, najprawdopodobniej unikasz już cytryn, pomarańczy i innych owoców cytrusowych. To nie wszystko! Jeżeli masz uporczywą zgagę, zrezygnuj również z jabłek, owoców kandyzowanych i pestkowych. Pobudzają produkcję kwasu, dlatego należy je wyeliminować z diety dla osób z refluksem.

Zamień pełnotłuste produkty mleczne na nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, niskotłuszczowy lub beztłuszczowy. Ewentualnie możesz wypróbować produkty beznabiałowe, takie jak mleko sojowe lub migdałowe. Zrezygnuj też z tłustego, smażonego mięsa na rzecz drobiu, ryb, jajek lub tofu.

Zastanawiasz się, jak się odżywiać przy refluksie? W pierwszej kolejności zrezygnuj z napojów gazowanych. Mogą zwiększać kwasowość i ciśnienie w żołądku, ułatwiając przedostanie się kwasu solnego do przełyku.

Jaką stosować dietę przy refluksie?

Jeśli lubisz zielone warzywa, możesz je śmiało włączyć do diety refluksowej. Szparagi, szpinak, jarmuż i brukselka są bardzo alkaliczne, dlatego nie podrażniają układu pokarmowego. Dzięki naturalnej niskiej zawartości tłuszczu i cukru, wspomniane warzywa  pomagają również zmniejszyć kwas żołądkowy.

Banany łagodzą podrażnienie błony śluzowej wyściełającej przełyk, a tym samym zmniejszają dyskomfort i pieczenie. Ze względu na wysoką zawartość błonnika wspierają również układ trawienny. Warto też włączyć do jadłospisu melony, które są dobrym źródłem magnezu. Podczas trawienia zachowują odczyn alkaliczny, podobnie jak banany.

Owsianka, pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż i kasza kuskus zawierają dużo zdrowych węglowodanów złożonych. Dodatkowo są bogate w błonnik, który wspiera układ trawienny.

Dietę przy refluksie przełykowym możesz wzbogacić o ziemniaki i inne warzywa korzeniowe. Zawierają zdrowe węglowodany i błonnik, ale pamiętaj, by nie dodawać do nich cebuli i czosnku. W przeciwnym razie podrażnisz żołądek i nasilisz objawy choroby refluksowej.

Prawie każdy z nas miał zgagę, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej po zjedzeniu ciężkiego jedzenia. Chociaż sporadyczna zgaga nie powinna być źródłem niepokoju, jeśli występuje częściej niż raz w tygodniu, nasila się lub budzi Cię w nocy, wybierz się do lekarza.