Czytaj więcej książek, będziesz zdrowszy i mądrzejszy

Aż 63% Polaków nie przeczytało w ubiegły roku żadnej książki. Kampanie społeczne zachęcające do czytania zyskują na popularności, ale nie sprawią, że Polacy nagle zmienią swoje wybory. Nie mamy francuskiej tradycji czytania w kawiarniach i inaczej niż w Wielkiej Brytanii - nasze biblioteki świecą pustkami. A wiele tracimy. Oto kilka powodów, dla których powinniśmy częściej zaglądać do książek.


  1. Sposób na nudę

  2.  

Warto wypracować zwyczaj posiadania książki przy sobie. Jeśli nie chcemy „taszczyć" opasłych tomów, można zainwestować w czytnik. To niewielkie, lekkie urządzenie można zmieścić niemal w każdej torebce. A warto to zrobić po to, by nie tracić czasu - ile razy nudzimy się w kolejce do lekarza, pociągu, tramwaju, etc. A można by lepiej spożytkować takie wyczekiwanie. Książki skutecznie i błyskawicznie zabijają nudę.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Pierwsza biografia Wandy Chotomskiej" >>


  1. „Lek" antystresowy

Jak wyniki z badań uczonych z Uniwersytetu w Sussex w Wielkiej Brytanii, efekt antystresowy z czytania jest jeszcze silniejszy niż ten uzyskiwany dzięki słuchaniu określonej muzyki czy spacerowaniu. Książki do tego stopnia „wciągają", że nawet w przypadku zmartwienia czy stresujących sytuacji można się zdystansować zagłębiając w lekturę, mówią eksperci.

Elderly Arabic man sitting and reading book


  1. Źródło mądrości

  2.  

Czytanie ma wpływ na poziom inteligencji. Im więcej czasu spędza się z książkami, tym lepszy jest rozwój intelektu. W przypadku seniorów - im dłużej i częściej trwa lektura, tym niższe jest ryzyko osłabienia określonych zdolności poznawczych (co ma szczególne znaczenie, jako że zaburzenia poznawcze zwykle rozwijają się w starszym wieku). Takie przypuszczenia potwierdzono naukowo: uczeni z Centrum Medycznego Rush University w Chicago dowiedli, że u osób często czytających książki osłabienie zdolności kognitywnych następuje później.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Książka na jesień: "Dasz radę" - ostatnia rozmowa z ks. Janem Kaczkowskim" >>


  1. „Medykament" na sen

  2.  

Jeśli chcesz łatwiej zasnąć, nie przesiaduj przed telewizorem czy komputerem do ostatnich chwil przed położeniem się do łóżka. Unikaj też ekranów smartfonów czy tabletów. Lepiej poczytaj książkę - dzięki temu łatwiej się odprężysz, a ponieważ ani papier, ani czytniki nie emitują światła, organizm lepiej przygotuje się do snu.

ksiazka


  1. Droga do pogłębienia wrażliwości


Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie „Science", dzięki czytaniu beletrystyki stajemy się bardziej empatyczni - lepiej odczytujemy emocje innych i zwiększa się nasza zdolność do wczuwania się w nie.


  1. Sposób na wzbogacanie słownictwa


Czytanie wzbogaca nasze słownictwo i pozwala łatwiej, bardziej adekwatnie i w ładniejszy sposób wypowiadać swoje myśli.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Książka na wakacje: Ósme życie" >>


  1. Poprawa koncentracji

We współczesnym świecie naszpikowanym nowymi technologiami łatwo jest o rozkojarzenie. Chętnie sprawdzamy, co się dzieje na Facebooku, odbieramy pocztę elektroniczną kilka razy dziennie, zaciekawiają nas łatwo dostępne online informacje czy plotki, a wszystko to powoduje, że trudniej o koncentrację. Czytanie sprawia, że jesteśmy zaangażowani w jedną czynność na dłużej i dzięki temu poprawiamy zdolność dłuższego skupiania uwagi (a to szczególnie ważne, bo koncentracja wraz z wiekiem słabnie).