Książka na lato: pierwsza biografia Wandy Chotomskiej!

Wanda Chotomska to jedna z najbardziej znanych polskich pisarek. Na półki trafia właśnie jej pierwsza biografia, „Nic do ukrycia”.  Polecamy i zapraszamy do konkursu książkowego. Mamy dla was 3 egzemplarze „Nic do ukrycia”.

Barbara Gawryluk, autorka „Nic do ukrycia”, stworzyła żywy i fascynujący portret Wandy Chotomskiej, znanej twórczyni kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Autorka wraca do lat pięćdziesiątych, do debiutu Chotomskiej w "Świecie Młodych" i wprowadza nas w świat barwnych podróży, do Stanów Zjednoczonych, Chin, Australii, Meksyku, Indii. Przypomina czytelnikom, z czym zmagali się literaci w stalinowskich czasach i w jaki sposób humor i uśmiech pomagał w codziennym życiu.

Skąd pomysł na biografię Wandy Chotomskiej? Wszystko zaczęło się od wywiadu radiowego! „Zamarzył mi się powrót do dzieciństwa. Do ukochanych książek z kolorowymi obrazkami, wierszy i opowiadań z ulubionymi bohaterami” – wspomina Barbara Gawryluk.

- „W Polsce właśnie powstawały nowe wydawnictwa, pojawiło się nowe pokolenie autorów. Rozmowa z Wandą Chotomską była początkiem moich radiowych programów o literaturze dla dzieci, a potem pierwszych samodzielnych prób literackich. A po latach usłyszałam: Jeśli ty tej książki nie napiszesz, to kto ma to zrobić? Zawsze elegancka, świetnie uczesana, ubrana, z perfekcyjnym makijażem i gustownie dobraną biżuterią. Zgrabna, szczupła i w doskonałej formie, zawstydzała niewyczerpaną energią młodszych kolegów marzących o odpoczynku po pracowitych dniach. I tylko tyle, a może aż tyle, wiedziałam o autorce, której książki pamiętałam z dzieciństwa, a Jacek i Agatka stali się dla mnie na tyle ważni, że po latach dałam ich imiona moim dzieciom. Chciałam wiedzieć więcej, moja dziennikarska pasja nie pozwalała odpuścić”.

Wanda Chotomska opowiada w biografii o wojennym dorastaniu, absurdach PRL-u, przyjaźni z Mironem Białoszewskim, życiu poetki-nomadki, małżeństwach i o swoich najważniejszych bohaterach literackich, a wszystko z precyzyjną dokładnością, dowcipem i szacunkiem dla swoich czytelników. Książka została uzupełniona o niezwykle bogaty materiał zdjęciowy – także z prywatnego archiwum bohaterki.

„Nie miałyśmy ambicji spisywania drobiazgowej biografii, bardziej interesowało nas odtworzenie klimatu towarzyszącego powstawaniu powojennych czasopism i książek oraz opisanie roli, jaką Wanda Chotomska przez lata odgrywała w popularyzacji literatury dla dzieci” – opowiada Barbara Gawryluk.

Masz ochotę przeczytać tę książkę?

ZAPRASZAMY DO KONKURSU!

Mamy dla Was 3 egzemplarze książki „Nic do ukrycia”, które zostały ufundowane przez wydawnictwo Marginesy. Chcielibyśmy je dać osobom, które nas przekonają, że książka powinna trafić właśnie do nich. Wystarczy odpowiedzieć drogą mailową na pytanie „Dlaczego chciałabyś/ chciałbyś przeczytać biografię Wandy Chotomskiej?”

Na zgłoszenia czekamy do północy w środę, 21.09.2016.

 

Zasady konkursu:

Napisz w 2-3 zdaniach odpowiedź na pytanie konkursowe: „Dlaczego chciałabyś/ chciałbyś przeczytać biografię Wandy Chotomskiej?”.

Odpowiedzi konkursowe prosimy wysyłać na adres: konkurs.cafesenior@gmail.com, z dopiskiem „Konkurs książkowy”. Czekamy na Państwa zgłoszenia do końca środy 21.09.2016.

Do końca czwartku 22.09.2016 wybierzemy 3 najciekawsze odpowiedzi, wyniki ogłosimy w tym samym dniu na portalu CafeSenior, a zwycięzców nagrodzimy książkami „Nic do ukrycia”, ufundowanymi przez wydawnictwo Marginesy.

Zastrzegamy sobie prawo do publikacji najciekawszych zgłoszeń (bez nazwisk). Wysyłka książek możliwa jest jedynie na terenie Polski.

Zachęcamy do czytania i zapraszamy do udziału w konkursie!

Pełny regulamin konkursu znajdą Państwo tutaj.