Czym jest Black Friday – sprawdź na co uważać!

Ze wszystkich stron dochodzą do Was informacje, że dzisiaj jest Black Friday? To znaczy, że rozpoczyna się sezon na zakupy! Zwyczaj ten przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Po polsku dzień ten nazywamy Czarnym Piątkiem. Co wtedy się dzieje? Sklepy oferują ogromne wyprzedaże. Jednak warto być ostrożnym, czekają też pułapki.
Napis Black Friday
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest Black Friday?

Black Friday funkcjonuje w USA od bardzo dawna, do Europy dotarł na początku XXI wieku, natomiast w Polsce przyjął się dopiero około 5 lat temu. Cieszy się jednak ogromną popularnością. W dzień ten wiele sklepów stacjonarnych i internetowych przygotowuje dla swoich Klientów wyjątkowe promocje, jednodniowe lub trwające cały weekend. Konsumenci przyzwyczaili się do tego zwyczaju i co roku czekają na specjalne oferty. Co drugi z nas potwierdza, że skorzysta tego dnia z obowiązujących promocji, które zwykle obniżają wartość produktu nawet o 50%.

Kiedy jest Black Friday?

Czarny Piątek obchodzimy zawsze w ostatni piątek listopada. Dzień ten oficjalnie zaczyna przedświąteczne, zakupowe szaleństwo. Koniec listopada to znakomita okazja, żeby pomyśleć już o świątecznych prezentach dla bliskich. Już na trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem można zdobyć świąteczne upominki i być gotowym na Święta. Black Friday słynie z dużych obniżek na sprzęt elektroniczny. Trzeba jednak uważać na okazje i być uważnym, by nie dać się oszukać, w szale zakupów.

Na co uważać w Black Friday?

Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na fałszywe promocje. Często ceny są sztucznie podnoszone przed promocją, by w Czarny Piątek je spektakularnie obniżyć. To zwykły chwyt marketingowy. Bardzo często okazuje, że nawet długo po dniu promocji dana rzecz i tak jest w tej niskiej cenie. W efekcie produkt wcale nie jest przeceniony kilkadziesiąt procent, tylko kilka.

Co ważne, pamiętajcie, że w Black Friday obowiązują Was wszystkie prawa konsumenta. Zakupione towary można zwracać i reklamować, nie ma od tego wyjątku. W sklepie on-line zwrotu można dokonać w ciągu 14 dni. Reklamację można zgłosić do sprzedawcy w ciągu dwóch lat.

Ciekawym i bezpiecznym rodzajem promocji jest darmowa dostawa, z której możemy skorzystać w wybranych sklepach internetowych. Jak to działa? Nie płacimy za przesyłkę w wybrane przez siebie miejsce, opłacamy koszt produktów, które dostarczane są nam za darmo.

Co musisz wiedzieć przed Black Friday?

Przygotuj się do promocji:

  • obserwuj cenę upatrzonych produktów jeszcze przed promocją,
  • zrób porównanie cen w różnych sklepach,
  • bądź wyczulony na zabiegi marketingowe,
  • staraj się nie kupować impulsywnie – przemyśl swoje wybory,
  • jeśli kupujesz w Internecie – sprawdź wiarygodność sprzedawcy (np. oceny i opinie innych użytkowników).