Czy zespół jelita drażliwego jest groźny?

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą objawiającą się zaburzeniami w obrębie jelita cienkiego. Jej przebieg jest różny, przy czym przy odpowiednim zadbaniu może ulegać całkowitej remisji oraz wyciszeniu. Jelito drażliwe nie ma związku z uwarunkowaniami anatomicznymi jelita ani biochemicznymi takimi jak defekty enzymatycznych procesów trawienia. Przyczyny powstania zespołu nie są wystarczająco dobrze wyjaśnione, postępowanie ma najczęściej na celu eliminację drażniących jelito bodźców.
zespół jelita drażliwego

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Przyczyny i skutki – czy jest się czym martwić?

Przyczyny pojawienia się zespołu są dosyć niejednoznaczne. Postulowana jest teoria o zaburzeniu ruchów motorycznych jelit. Ruchy jelit są fizjologicznym sposobem na przemieszczanie masy pokarmowej w jelitach w kierunku odbytnicy. Polegają na naprzemiennych skurczach i rozkurczach mięśniówki. Oprócz zaburzeń ruchów wskazuje się na nadwrażliwość reakcji jelit na dane składniki pokarmowe. Kontrola nad motoryką jelit jest możliwa dzięki delikatnej równowadze nerwowej oraz hormonalnej.

Mimo że przyczyny zaburzeń hormonalnych czy nerwowych mogą być poważne, najczęściej w przypadku IBS są one ledwo uchwytne i nie stanowią powodu do zmartwień. Zespół jelita drażliwego czasami współwystępuje z depresją oraz stanami lękowymi. Warto pamiętać o możliwości uzyskania pomocy w takich wypadkach.

Skutki zespołu jelita drażliwego są raczej uciążliwe niż niebezpieczne. Choroba ma łagodny charakter i nie doprowadza do nieodwracalnych zmian ani skutków zdrowotnych. Typowe objawy, takie jak ból brzucha czy wzdęcia, można łagodzić doraźnie oraz stosować dietę wykluczającą, pozwalającą na zmniejszenie częstotliwości oraz ciężkości objawów. Warto zaznajomić się z objawami zespołu. Objawy te, oprócz typowego bólu oraz wzdęć, obejmują mdłości, ból w okolicy krzyża, parcie na oddawanie moczu, depresję, lęk oraz zaburzenia ginekologiczne.

Leczenie objawów pozwala na łagodzenie przebiegu choroby i umożliwia zupełnie normalne funkcjonowanie w trakcie tej powszechnej choroby. Choroba występuje u około 1 na 5 osób w populacji i dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest chorobą nieuleczalną. Łagodzenie przebiegu pozwala jednak na utrzymanie długoletniej remisji. Zespół nie doprowadza do stanu zagrożenia zdrowia czy życia.

Leczenie IBS polega na wykluczeniu wywołujących problem składników pokarmowych, psychoterapii w sytuacjach kiedy ten rodzaj pomocy jest potrzebny oraz doraźnym łagodzeniu objawów, czyli podawaniu leków celowanych w objaw. W przypadku wzdęć stosowanie preparatów z symetykonem (np. Espumisan), biegunki – leków przeciwbiegunkowych, depresji – leków przeciwdepresyjnych itd. W celu ustalenia optymalnego leczenia najlepiej skonsultować swoje potrzeby z lekarzem.

Utrzymanie remisji choroby jest możliwe dzięki odpowiedniemu reżimowi pokarmowemu i zdrowotnemu. Unikanie używek takich jak tytoń i kawa pozwala w wielu przypadkach na łagodzenie przebiegu choroby.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!