Bolesne jelita? Sprawdź, co może być przyczyną

Jelita mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a dolegliwości, które je obejmują, są bardzo częste i stanowią znaczący problem zdrowotny. Bóle jelit mogą mieć różnorodne przyczyny i związek z zaburzeniami czynnościowymi, np. zaburzenia wchłaniania, lub organicznymi np. uchyłki jelita. Ze względu na ich doskonałe unerwienie wszelkie zmiany odczuwane są w postaci dolegliwości bólowych, skurczowych lub kolkowych. Bardzo ważne jest, aby wcześnie na nie reagować, co może zapobiec rozwinięciu się poważnych schorzeń.
Bolesne jelita

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Skąd się bierze ból jelit?

Jelita to bardzo dobrze unerwiona struktura ludzkiego ciała, w której znajduje się ponad 100 milionów komórek nerwowych. Ponadto jelita pozostają w świetnym połączeniu z centralnym układem nerwowym, co powoduje, że każda nieprawidłowość w obrębie narządów wewnętrznych przekłada się na nieprzyjemne odczucie bólu. Ból jelit może mieć wiele źródeł. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w obrębie podbrzusza są wzdęcia i nadmierne gazy, których produkcja jest związana z rozkładaniem pokarmu przez bakterie jelitowe. Jednak kiedy jest ich za dużo, napierają one na ściany jelita i podrażniają zakończenia nerwowe, co wyzwala dolegliwości w postaci dyskomfortu, kolki a nawet bólu.

Bolesność jelit może także towarzyszyć nietolerancji pokarmowej np. laktozy, która polega na braku enzymu rozkładającego ten rodzaj cukru. Dodatkowo mogą pojawiać się biegunki, uczucie pełności oraz odgłosy przelewania w jamie brzusznej. Bóle zlokalizowane w dolnej części brzucha mogą z kolei wskazywać na zapalenie uchyłków jelita lub zapalenie wyrostka robaczkowego. Natomiast ból brzucha u dziecka najczęściej związany jest z zatruciem pokarmowym albo infekcją, którym towarzyszy złe samopoczucie oraz niekiedy wymioty, biegunka i gorączka.

Czy ból zawsze zwiastuje chorobę?

Jelita stanowią bardzo ważny odcinek przewodu pokarmowego, który może być zajmowany przez różnorodne jednostki chorobowe, poczynając od przejściowych dysfunkcji, po przewlekłe schorzenia. Wśród tych najbardziej popularnych znajduje się jelito drażliwe, które oprócz bólu w obrębie dolnej części brzucha charakteryzuje się zmianą rytmu wypróżnień oraz bólami mijającymi po oddaniu stolca.

Odrębną grupą dolegliwości są nieswoiste choroby zapalne jelit, czyli choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które trwają przez lata z okresami zaostrzeń i remisji. Jednak najczęściej ból (zwłaszcza ten krótkotrwały i łatwoustępujący) pełni tylko rolę ostrzegawczą i skłania do zmiany codziennych nawyków.

Reklama

Jak leczyć ból jelit?

Leczenie bólu jelit należy rozpocząć od rozpoznania przyczyny, która go wywołuje. Na początku można to zrobić samodzielnie, prowadząc dziennik obserwacji i rejestrując, w jakich sytuacjach lub po jakich posiłkach wystąpił. Następnie można sięgnąć po leczenie objawowe. W tym przypadku skuteczne mogą być zwykłe preparaty przeciwbólowe np. z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) lub leki działające rozkurczająco na mięśniówkę gładką jelit np. drotaweryna.

Pomocne mogą być także leki zmniejszające napięcie powierzchniowe gazów i redukujące wzdęcia np. simetykon. Natomiast gdy ból nasila się w czasie, a żaden ze stosowanych leków nie pomaga, należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu szczegółowej diagnostyki i wykonania badań.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!