Bezpłatne rozmowy na wyciągnięcie ręki. Jak korzystać ze Skype'a?

Spis treści
Bezpłatne rozmowy głosowe i wideo z ludźmi na całym świecie – tak w skrócie można by określić istotę Skype'a. Ten komunikator internetowy jest bardzo popularny wśród wszystkich internautów, również seniorów, których brat, kuzyn czy córka nierzadko mieszka za granicą. Aż trudno uwierzyć, że Skype w tym roku obchodzi... swoje 10 urodziny! Jeśli chcesz zacząć go używać, poznaj najważniejsze informacje, potrzebne do jego obsługi.

Czego będziesz potrzebować?


W wersji na komputer – systemu Windows XP, 7, 8, 8.1 lub Vista, połączenia internetowego, a także kamery i mikrofonu – jeśli korzystasz z laptopa – oba te urządzenia powinny być w niego wbudowane. Wejdź na stronę www.skype.com i utwórz swoje konto. W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o podanie imienia i nazwiska oraz adresu e-mail. Te informacje są wymagane, podobnie jak kraj, z którego pochodzisz i język, którym się posługujesz. Dane takie, jak data urodzenia czy miasto podać możesz, ale nie musisz. Teraz musisz wymyślić dla siebie nazwę użytkownika i stworzyć hasło, którym będziesz się posługiwać przy logowaniu do programu.

Czas na instalację. Przebiega ona szybko i sprawnie. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to test dźwięku i obrazu wideo, który wyświetli ci się pod koniec instalacji. Jeśli masz podłączone sprawne kamerę i mikrofon, w specjalnym oknie powinieneś zobaczyć sam siebie, sprawdzić, czy cię słychać oraz usłyszeć dźwięk testowy. Teraz możesz dodać zdjęcie profilowe, aby inni łatwiej mogli wyszukać cię w katalogu użytkowników. Jeśli nie chcesz tego robić – po prostu kliknij „Dodaj później”.

Rozmowy na wiele sposobów


Jesteś teraz w głównym oknie Skype'a. Klikając w niebieskie pole z twoją nazwą użytkownika, znajdujące się po lewej stronie, zobaczysz swoje dane, będziesz mógł je również zmodyfikować. Tutaj ustalisz też, czy twój profil ma być publiczny, czy informacje o tobie pokazywać się mają tylko znajomym dodanym do kontaktów. Powyżej tego pola jest pasek narzędzi. W opcjach „Skype” ustal swój status – np. dostępny, nie przeszkadzać czy niewidoczny.

Po lewej stronie znajduje się także lista twoich aktualnych kontaktów i ostatnich rozmów. Znajomych dodasz, wybierając opcje z górnego paska narzędzi pod hasłem „Osoby”. Tam znajduje się katalog Skype'a i możliwość importowania kontaktów z twojego konta na Facebooku. Gdy znajomi już widnieją na liście, możesz przejść do rozmowy.

Kliknij na wybraną osobę. Okrągłe ikony po prawej stronie umożliwiają ci rozmowę, rozmowę wideo i dodanie kolejnych osób do rozmowy grupowej. Możesz też wysyłać wiadomości tekstowe – do tego służy belka u dołu strony. Pod nią masz także ikony, za pomocą których prześlesz rozmówcy np. zdjęcie czy plik dźwiękowy.

fot. skype.com