Bank bez pieniędzy? Poznańscy seniorzy nie tylko to mają na sumieniu

Spis treści
Lepszy świat zaczyna się od własnego podwórka - pokazują swoją działalnością członkowie i sympatycy Stowarzyszenia "Lepszy Świat" z Poznania. Istniejąca już od 10 lat organizacja realizuje wiele projektów aktywizujących lokalną społeczność, a w tym również osoby starsze. Kilka dni temu stowarzyszenie otrzymało tytuł "Miejsca Przyjaznego Seniorom". Co zatem oferuje ono najstarszym mieszkańcom Poznania?

Siedziba "Lepszego Świata" znajduje się w suterenie kamienicy na ulicy Libelta 22 w centrum Poznania. Po kilku schodkach schodzi się do kolorowej salki z dużym stołem pośrodku - to tutaj odbywa się większość warsztatów i spotkań. Tutaj zawsze można spotkać kogoś serdecznego, kto podpowie, jak można aktywnie spędzić czas, wykorzystać własne możliwości i nauczyć się czegoś nowego.

- Zależy nam na tym, żeby budować prawdziwą społeczność w Poznaniu. Chcemy tworzyć ludziom atrakcyjne warunki współpracy, budować atmosferę wzajemnego wsparcia, a grupą, która ma olbrzymie i często niewykorzystywane możliwości, są seniorzy - mówi Katarzyna Sulejewska, koordynator największego projektu stowarzyszenia - Banku Czasu.

Koniec świata! Bank bez pieniędzy


Czym jest Bank Czasu? To zorganizowana grupa ludzi, którzy wymieniają się umiejętnościami bez pieniędzy. Tutaj liczy się poświęcany innym czas. Co ważne, wypracowane godziny u jednej osoby pozwalają na to, żeby zgłosić się po pomoc u kogoś zupełnie innego. Grupa liczy już około 200 członków, wśród których są managerowie, architekci, lektorzy języków obcych, inżynierowie, studenci oraz oczywiście seniorzy. To właśnie starsze osoby należą do najbardziej aktywnych członków Banku Czasu. Pomagają sobie w drobnych, codziennych sprawach, domowych naprawach i wzajemnie wspierają dobrym słowem. Dzięki Bankowi Czasu nawiązały się wśród nich nowe przyjaźnie, a wiele osób poczuło się znów - zupełnie słusznie - potrzebnymi.

Bank Czasu to nie tylko wymiany umiejętności, ale również wiele dodatkowych spotkań i warsztatów. Regularnie odbywają się pogadanki, czasem pikniki, wyjazdy, spotkania przy kawie. Od ponad roku prowadzone są cotygodniowe zajęcia z języka angielskiego dla seniorów. Uczestnicy uczą się podstawowego słownictwa, wymowy i zasad gramatycznych. Wszystko udało się zorganizować za darmo dzięki wzajemnemu wsparciu.

- Ta gotowość ludzi do dzielenia się umiejętnościami i współpracy ma dla nas olbrzymią wartość. Starsze osoby częściej dostrzegają, że nie pieniądze są najważniejsze, a właśnie ludzie - podsumowuje Anna Wawrzyniak, animatorka Banku Czasu.

Przestrzeń artystycznych pasji


Seniorzy aktywnie działają nie tylko w Banku Czasu. Kilkanaście starszych osób zaangażowało się w inny projekt Stowarzyszenia: "Twórz-my". Jest to przestrzeń wymiany artystycznej dla pasjonatów rękodzieła, dekoratorstwa i sztuk plastycznych. W ramach tego projektu w ciągu niecałych dwóch lat zorganizowano kilkadziesiąt warsztatów dotyczących m.in. szydełkowania, hafciarstwa, scrapbookingu, decoupage, malarstwa czy rysunku. Uczestnicy uczą się od siebie wzajemnie. Gdy jedna osoba prowadzi zajęcia, inne jej pomagają organizacyjnie, np. przynosząc potrzebne materiały czy poczęstunek dla pozostałych. Dzięki temu w grupie tworzy się rodzinna atmosfera i gotowość wzajemnej pomocy.

Seniorzy niosą nadzieję


"Lepszy Świat" od 10 lat organizuje również wolontariat we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. I tutaj aktywni są seniorzy: udzielają korepetycji dzieciom z rodzin o niskich dochodach, spędzają czas z osobami samotnymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Dzięki nim wiele osób odzyskało radość życia i nadzieję.

Chcesz się zaangażować?


Mieszkasz w Poznaniu i chcesz się zaangażować w działania Stowarzyszenia "Lepszy Świat"? Twój wiek, wykształcenie ani pieniądze nie mają znaczenia. Zawsze możesz liczyć na ciepłe przyjęcie! Skontaktuj się z organizatorami, którzy ci ze wszystkim pomogą.

Stowarzyszenie „Lepszy Świat”
Ul. Libelta 22, Poznań
Dyżury: wtorki 16.00-19.00
tel.kom.: 797 845 677, 514 389 987
e-mail: stowarzyszenie@lepszyswiat.org.pl

Wolontariat z MOPR w poznańskich rodzinach
Dyżury: poniedziałki 15:00 – 19:00, czwartki 11:00 – 17:00
tel. kom.: 516 387 492
e-mail: wolontariat@lepszyswiat.org.pl

Bank Czasu
Dyżury: wtorki 16.30-19.00
tel.kom.: 797 845 677
e-mail: bankczasu@lepszyswiat.org.pl