Bagaż podręczny - co zabrać do bagażu podręcznego i o czym warto pamiętać?

Spis treści

Bagaż podręczny do samolotu jest wygodny, mały i nic nie kosztuje. Jakie są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego? Co można mieć w bagażu podręcznym? Czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Co spakować do bagażu podręcznego i dlaczego tak istotna jest apteczka?

 

Bagaż podręczny


Bagaż podręczny to średnich rozmiarów walizka lub torba, którą zabieramy do przedziału pasażerskiego i umieszczamy w schowku nad siedzeniami. Bagaż podręczny do samolotu wnosimy zupełnie za darmo. Dobrze przemyślany bagaż podręczny może być jedyną walizką, jaką zabierzemy ze sobą w podróż samolotem, dlatego - szukając oszczędności czasu i pieniędzy - starajmy się walizkę pakować z głową, zabierając wyłącznie rzeczy niezbędne. Co spakować do bagażu podręcznego? Przede wszystkim ubrania, apteczkę (w tym między innymi plastry opatrunkowe, środki do dezynfekcji, leki na drobne infekcje oraz leki przyjmowane w sposób stały) a także przybory toaletowe.

Czy się zmieścimy? Wiele zależy od naszej inwencji i… skłonności do umiaru. Pamiętajmy, że standardowe wymiary bagażu podręcznego to w przybliżeniu 55x40x23 cm, wliczając w to kółka i rączki, ale przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić szczegóły na stronie internetowej danego przewoźnika. Dozwolone wymiary bagażu podręcznego a także ilość sztuk bagażu podręcznego, które można wnieść na pokład, definiowane są indywidualnie przez poszczególne linie lotnicze.

Przypomnij sobie: Największe polskie kurorty z dawnych lat

 

 

Wymiary bagażu podręcznego

 

 

LOT


Polski LOT określa, że maksymalne wymiary bagażu podręcznego do samolotu to 55x40x23 cm. Dodatkowe ograniczenia dotyczą liczby sztuk a także wagi bagażu podręcznego. W LOT kształtują się one następująco:

 

 


  • LOT Business Class - 2 sztuki każda do 9 kg,

  • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg),

  • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka do 8 kg,

  • LOT Economy Class - 1 sztuka do 8 kg,

  • LOT Economy Simple - 1 sztuka do 8 kg.
  •  
  •  
  •  


Takie same maksymalne wymiary bagażu podręcznego obowiązują m.in. w Lufthansie. Niemcy pozwalają na wniesienie na pokład 1 walizki o masie do 8 kg w przypadku biletów klasy ekonomicznej i 2 w klasie biznes.

 

 

Ryanair


Popularny tani przewoźnik Ryanair podaje, że 1 pasażer może wnieść na pokład 1 duży bagaż podręczny o rozmiarach do 55x40x20 cm i wadze do 10 kg a także 1 mały bagaż podręczny, którego wymiary nie przekraczają 35x20x20 cm.

 

 

Wizzair


W Wizzair dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to 55x40x23 cm, a ciężar – 10 kg.

Czytaj też: Baba Lena, 90-letnia podróżniczka – na marzenia nigdy nie jest za późno

 

 

Co można mieć w bagażu podręcznym?


Co można zabrać do bagażu podręcznego? Pytanie to w szczególności odnosi się do wszelkiego rodzaju płynów. Linie lotnicze pozwalają na ich przewóz w bagażu podręcznym, ale z licznymi ograniczeniami. Kosmetyki (mydła w płynie, szampony, perfumy, oliwki, kremy) a także żywność (zupy, napoje itd.) mogą być przewożone wyłącznie w opakowaniach o pojemności do 100 ml i spakowane łącznie do przezroczystej, plastikowej torby, której objętość nie przekracza 1 litra. Limitom nie podlegają: leki, żywność dla niemowląt a także wszelkie płyny zakupione w sklepach wolnocłowych na lotnisku, pod warunkiem zapakowania w wymaganą przepisami torbę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?


Wiemy już do można wziąć do bagażu podręcznego. A czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Oprócz płynów w objętościach większych, niż wspomniane 100 ml, na indeksie przedmiotów zakazanych linie lotnicze umieszczają przede wszystkim przedmioty ostre – wspólnym mianownikiem dla większość z nich jest potencjalna możliwość wykorzystania w celu dokonania agresji.

Nie spakujemy więc do bagażu podręcznego noża, nieosłoniętych nożyczek, brzytwy, żyletek, szpikulca do lodu, korkociągu, parasola z ostrym zakończeniem. Nie ma szans również na to, by wnieść na pokład przedmioty takie, jak turystyczna butla na propan-butan. Czego nie można mieć w bagażu podręcznym ponadto? Na przykład narzędzi, takich jak młotek, śrubokręt, dłuto, wiertarka. Zabroniony jest oczywiście przewóz wszelkich substancji łatwopalnych i wybuchowych a także chemicznych i toksycznych, obostrzenie to dotyczy nie tylko bagażu podręcznego, ale też rejestrowanego. W bagażu podręcznym przewozić nie wolno także broni, zarówno białej jak i palnej.

Czytaj też: Dziecko w samolocie - jak bezpiecznie podróżować

 

 

Co spakować do bagażu podręcznego?


Co spakować do bagażu podręcznego? Jeśli jest to jedyna walizka, którą zabieramy w podróż, na dnie układamy ubrania, pamiętając o jak najściślejszym ich złożeniu lub zrolowaniu. Pamiętajmy o wykorzystaniu każdej wolnej przestrzeni. W ciasny kąt możemy wcisnąć bieliznę, a do buta włożyć kilka par skarpetek.

Do bagażu podręcznego spakować powinniśmy też apteczkę, ze szczególnym uwzględnieniem medykamentów i środków opatrunkowych, które mogą się przydać w samolocie i na lotnisku. Wymienić wśród nich można przede wszystkim plastry opatrunkowe i środki do dezynfekcji, bowiem w każdej podróży nietrudno o drobne urazy, a nawet te niewinne mogą rodzić przykre konsekwencje, gdy nie zostaną odpowiednio zapatrzone. Oprócz tego apteczka w bagażu podręcznym powinna zawierać podstawowe leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne a także przeciwlękowe dla osób, które boją się latać oraz zestaw leków, które pasażer przyjmuje na co dzień (np. na nadciśnienie).

Oczywiście w bagażu podręcznym znaleźć powinny się także kosmetyki, przy zachowaniu obostrzeń dotyczących objętości, o którym mówiliśmy powyżej.

Czytaj także:  Podróże i wycieczki – jak zabezpieczyć się przy nietrzymaniu moczu?