99-letnia Katherine Johnson doczekała się swojej lalki Barbie

Spis treści

Nowe lalki Barbie zaprezentowano z okazji Dnia Kobiet. Specjalna edycja przedstawia podobizny kobiet, które osiągnęły sukces, łamały stereotypy i inspirowały swoim zapałem innych. Wśród wyróżnionych kobiet znalazły się m.in. 99-letnia Katherine Johnson - kobieta, która pracowała dla NASA, nazywano ją „komputerem w spódnicy”.

Firma Mattel wypuściła 17 nowych lalek w linii Shero. Nazwa powstała od połączenia słów „she” – czyli ona oraz „hero” – czyli bohater. Uhonorowano bardzo różne kobiety, zajmujące się nauką, sportem, filmem, czy sztuką. Wśród nich znalazły się m.in. Frida Kahlo, legendarna meksykańska malarka i feministka, słynąca z autoportretów; Amelia Earheart – kobieta pilot, która jako pierwsza przeleciała nad Atlantykiem; Helene Darroze, 51-letnia francuska szefowa kuchni, zdobywczyni dwóch gwiazdek Michelin;  Martyna Wojciechowska, polska dziennikarka, walcząca o prawa kobiet na całym świecie, oraz 99-letnia Katherine Johnson – wybitna matematyk, która włożyła ogrom  pracy w rozwój technologiczny Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Emerytka objechała świat Hudsonem z 1930 roku [ZDJĘCIA]

Katherine Johnson – „komputer w spódnicy”

/> Praca, którą wykonywały „komputery w spódnicy” dotyczyła skomplikowanych obliczeń i zjawisk zachodzących podczas lotu. Wszystkie honory za ich pracę zbierali profesorzy, którzy publikowali wyniki ich obliczeń.

Katherine Johnson pracowała w zespole kobiet, które nigdy nie zostały odznaczone ani uhonorowane za swoją pracę. W tamtych czasach nie liczono się z osiągnięciami kobiet, ani nie przywiązywano uwagi do ich chęci i możliwości rozwoju. Płeć to jednak nie jedyna przeszkoda na drodze Johnson, kolejną był kolor jej skóry.

Lalka Barbie Shero Katherine Johnson

źródło: https://barbie.mattel.com/shop/en-us/ba/inspiring-women-series/barbie-inspiring-women-series-katherine-johnson-doll-fjh63

Pierwszy Amerykanin, który dotarł na orbitę Ziemi


Jednak czarnoskóra kobieta dzięki swojemu matematycznemu talentowi była przyjmowana do coraz to ważniejszych projektów i badań, Katherine Johnson  wyliczała m.in. odległości kosmiczne, między innymi dzięki jej pracy i obliczeniom w 1962 roku John Glenn zapisał się w historii jako pierwszy Amerykanin, który dotarł na orbitę Ziemi.

Czytaj też: Najstarsza astronautka bije rekordy w kosmosie [ZDJĘCIA]

Reklama

Pierwsza Polka z lalką Barbie Shero


Wśród uhonorowanych znalazła się także po raz pierwszy Polka – Martyna Wojciechowska. Dziennikarka, prezenterka telewizyjna, podróżniczka i honorowa ambasadorka WWF Polska. Od 2009 roku prowadzi program „Kobieta na krańcu świata”, w którym przybliża problemy codziennego życia kobiet, zamieszkujących kulturowo odmienne kraje.

W uzasadnieniu decyzji o zaprojektowaniu lalki Martyny Wojciechowskiej czytamy: „To podróżniczka, himalaistka, dziennikarka. Kobieta, która realizując wyprawy na krańce świata, podróżuje do ludzi, nie do miejsc. Jej pasja, zaangażowanie i postawa są dla małych i dużych kobiet potwierdzeniem, że nie ma rzeczy niemożliwych, że warto mieć marzenia i je spełniać”.

Czytaj też: 63-letnia blogerka, która podbiła świat mody [ZDJĘCIA]

 

 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!