99-letnia Katherine Johnson doczekała się swojej lalki Barbie

Spis treści
Nowe lalki Barbie zaprezentowano z okazji Dnia Kobiet. Specjalna edycja przedstawia podobizny kobiet, które osiągnęły sukces, łamały stereotypy i inspirowały swoim zapałem innych. Wśród wyróżnionych kobiet znalazły się m.in. 99-letnia Katherine Johnson - kobieta, która pracowała dla NASA, nazywano ją „komputerem w spódnicy”.

Firma Mattel wypuściła 17 nowych lalek w linii Shero. Nazwa powstała od połączenia słów „she” – czyli ona oraz „hero” – czyli bohater. Uhonorowano bardzo różne kobiety, zajmujące się nauką, sportem, filmem, czy sztuką. Wśród nich znalazły się m.in. Frida Kahlo, legendarna meksykańska malarka i feministka, słynąca z autoportretów; Amelia Earheart – kobieta pilot, która jako pierwsza przeleciała nad Atlantykiem; Helene Darroze, 51-letnia francuska szefowa kuchni, zdobywczyni dwóch gwiazdek Michelin;  Martyna Wojciechowska, polska dziennikarka, walcząca o prawa kobiet na całym świecie, oraz 99-letnia Katherine Johnson – wybitna matematyk, która włożyła ogrom  pracy w rozwój technologiczny Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Emerytka objechała świat Hudsonem z 1930 roku [ZDJĘCIA]

Katherine Johnson – „komputer w spódnicy”


Praca, którą wykonywały „komputery w spódnicy” dotyczyła skomplikowanych obliczeń i zjawisk zachodzących podczas lotu. Wszystkie honory za ich pracę zbierali profesorzy, którzy publikowali wyniki ich obliczeń.

Katherine Johnson pracowała w zespole kobiet, które nigdy nie zostały odznaczone ani uhonorowane za swoją pracę. W tamtych czasach nie liczono się z osiągnięciami kobiet, ani nie przywiązywano uwagi do ich chęci i możliwości rozwoju. Płeć to jednak nie jedyna przeszkoda na drodze Johnson, kolejną był kolor jej skóry.

Lalka Barbie Shero Katherine Johnson

źródło: https://barbie.mattel.com/shop/en-us/ba/inspiring-women-series/barbie-inspiring-women-series-katherine-johnson-doll-fjh63

Pierwszy Amerykanin, który dotarł na orbitę Ziemi


Jednak czarnoskóra kobieta dzięki swojemu matematycznemu talentowi była przyjmowana do coraz to ważniejszych projektów i badań, Katherine Johnson  wyliczała m.in. odległości kosmiczne, między innymi dzięki jej pracy i obliczeniom w 1962 roku John Glenn zapisał się w historii jako pierwszy Amerykanin, który dotarł na orbitę Ziemi.

Czytaj też: Najstarsza astronautka bije rekordy w kosmosie [ZDJĘCIA]

Pierwsza Polka z lalką Barbie Shero


Wśród uhonorowanych znalazła się także po raz pierwszy Polka – Martyna Wojciechowska. Dziennikarka, prezenterka telewizyjna, podróżniczka i honorowa ambasadorka WWF Polska. Od 2009 roku prowadzi program „Kobieta na krańcu świata”, w którym przybliża problemy codziennego życia kobiet, zamieszkujących kulturowo odmienne kraje.

W uzasadnieniu decyzji o zaprojektowaniu lalki Martyny Wojciechowskiej czytamy: „To podróżniczka, himalaistka, dziennikarka. Kobieta, która realizując wyprawy na krańce świata, podróżuje do ludzi, nie do miejsc. Jej pasja, zaangażowanie i postawa są dla małych i dużych kobiet potwierdzeniem, że nie ma rzeczy niemożliwych, że warto mieć marzenia i je spełniać”.

Czytaj też: 63-letnia blogerka, która podbiła świat mody [ZDJĘCIA]