5 powodów, by wyjść na jesienny spacer

Tegoroczna jesień nie należy do najprzyjemniejszych. Jest zimno, deszczowo i pochmurno. Pomimo takiej aury, warto jednak codziennie spędzać choć trochę czasu na zewnątrz. Bo... jak twierdzą szwedzcy naukowcy, spędzanie czasu na świeżym powietrzu wydłuża życie!


Szansa na długowieczność

Jak wynika ze szwedzkich badań, średnia długość życia kobiet, które unikały słońca, był o 2,1 lat krótszy niż panie spędzające na świeżym powietrzu więcej czasu. Nie musi to wynikać z samego lepszego dostępu do światła słonecznego, ale z faktu, że dłuższe przebywanie na zewnątrz wiąże się zwykle z prowadzeniem zdrowszego stylu życia. Jednocześnie zaś można mniemać, że ponieważ światło słoneczne ma ważny wpływ na organizm, może stanowić też bezpośrednią ochronę przed chorobami.

Lepszy sen
Amerykańscy uczeni wykonali testy, z których wynika, że słońce ma znaczny wpływ na regulację rytmu dobowego, co z kolei przyczynia się do ujednolicenia cyklu snu. Organizm „odczuwa" wschody i zachody słońca, by dostosować czas zasypiania i budzenia się. Regularna ekspozycja na światło słoneczne ułatwia zsynchronizowanie „zegara wewnętrznego"  z tym zewnętrznym.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Kofeina chroni seniorki przed demencją" >>

Zdrowszy mózg
Światło słoneczne jest niezbędne dla syntetyzowania witaminy D przez organizm. Co istotne, proces ten ma miejsce także w pochmurne dni, żeby więc zapewnić sobie dostateczną dawkę witaminy D, trzeba spacerować z odkrytą twarzą i dłońmi co najmniej kilkanaście minut dziennie. A jest o co „walczyć" - wspomniana witamina odpowiada m. in. za ochronę zdolności umysłowych. Z badań wynika, że jej niedobór zwykle odnotowuje się u osób z depresją, a także różnymi form demencji, w tym chorobą Alzheimera.

Mocne kości
Witamina D jest niezbędna także dla zdrowia kości pomagając we wchłanianiu wapnia przez organizm. Niedostateczna jej ilość grozi osteoporozą.

Poprawa nastroju
Słońce może mieć pozytywny wpływ na nastrój. Ekspozycja na dzienne światło jest związana z wydzielaniem beta-endorfiny, substancji odpowiadającej za dobry humor. Poza tym światło słoneczne pomaga również w produkcji serotoniny, związku także poprawiającego nastrój.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Jak cieszyć się życiem?" >>