Świąd pochwy w okresie menopauzalnym

Spis treści

Wszelkie dolegliwości intymne nadal są dla kobiet tematem tabu. Uczono nas, że cokolwiek dzieje się poniżej pasa jest wyłącznie sprawą prywatną i nie należy się do tego przyznawać, dlatego też wiele z nas cierpi w ciszy nie wiedząc nawet, że powinna zgłosić się do lekarza. O ile w młodości jeszcze czasem trafiamy do lekarza ginekologa, np. przy okazji ciąży, o tyle później nie widzimy takiej potrzeby. Tymczasem w czasie menopauzy ciało kobiety zmienia się również okolice narządów rodnych i flora bakteryjna tych rejonów ulega przemianom. Wtedy też mogą pojawiać się nieprzyjemne objawy. Jak dbać o higienę i na co zwrócić uwagę?Artykuł partnera

 

Co dzieje się w ciele?

 

 

Nasze ciała sterowane są przez hormony. W zależności do wieku różne substancje przejmują kluczowe funkcje i stają się niezbędne. Gdy jesteśmy dziećmi dbają byśmy rosły i rozwijały się prawidłowo, później włączają się hormony płciowe które mają doprowadzić do tego byśmy urodziły i wychowały potomstwo. Natomiast kiedy przyjdzie odpowiednia pora i nasze zasoby jajeczek wyczerpią się jest czas na wyciszanie organizmu i przechodzenia w stan menopauzy. Wtedy też wiele z funkcji organizmu zmienia się, jesteśmy bardziej podatne na pewne choroby a i nasze miejsca intymne stają się bardziej wrażliwe i delikatne. Musimy więc umieć siebie bardziej zadbać.

 

 

Co się dzieje tam na dole w okresie menopauzy? Produkcja estrogenów, czyli jednego z hormonów płciowych maleje, a wraz z nimi zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej obecnej w wargach sromowych pochwy. To prowadzi w konsekwencji do uwrażliwienia tego miejsca i przesuszania się nabłonka. Pojawia się uczucie świądu i pieczenia pochwy, a u niektórych kobiet również może rozwinąć się zapalenie zanikowe pochwy i sromu. Aby temu zapobiec należy po zaobserwowaniu pierwszych objawów skierować się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania i zaordynuje leczenie. Najczęściej jest to przyjmowanie odpowiednich dawek zastępczych estrogenów. W leczeniu objawowym natomiast stosuje się preparaty na bazie chlorowodorku benzydaminy, który działa antyseptycznie i przeciwwirusowo, chroniąc delikatny nabłonek przed infekcjami.

 

 

 

Dlaczego higiena jest tak ważna?

 

 

 

Pochwa jest organem, który w przeciwieństwie do wszystkich innych stref naszego ciała posiada zdolność do samooczyszczenia. O ile tylko zachowana jest równowaga bakteriologiczna pochwa świetnie sobie radzi z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń. Jednak higiena miejsc intymnych jest bardzo ważna co wiedziały już nawet nasze babki. O ile nie pochodziły z bardzo dalekich wiosek, często wiedziały, że do mycia newralgicznych miejsc należy stosować czystą wodę i oddzielną ściereczkę. W dobrych domach kobiety posiadały jeden ręcznik do wycierania całego ciała a drugi specjalnie by osuszać krocze po kąpieli. Nawet jeśli ta kąpiel odbywała się raz w tygodniu.

 

 

Obecnie mamy do dyspozycji ogromną ilość kosmetyków dedykowanych wyłącznie higienie intymnej, a producenci prześcigają się w co raz to nowych dodatkach do swoich produktów. Chcemy pachnieć zawsze świeżo i by kosmetyk ładnie się prezentował. Jednak nie tędy droga. By faktycznie nie zaburzyć delikatnej równowagi bakteryjnej pochwy zrezygnuj z wszelkich kolorowych i intensywnie pachnących płynów i żeli intymnych. Tylko sobie nimi szkodzisz. Dodatki zapachowe i kolorowe często mają negatywny wpływ na skórę. Dodatkowo nie wszystkie te kosmetyki posiadają odpowiednie pH: pH pochwy koniecznie musi być kwaśne, a to oznacza, że musi osiągać wartość poniżej 5. Większość kosmetyków intymnych, ale również mydeł jest zasadowa, czyli podnosi pH miejsc intymnych, a tym samym stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii lub drożdży. Warto więc zanim kupisz jakiś produkt dokładnie przeczytać etykietę.

 

 

 

Jak sobie radzić?

 

 

 

Świąd pochwy może spotkać każdą kobietę wiele razy w życiu. Dlatego też warto zawsze mieć pod ręka w domowej apteczce preparaty, które mogą przynieść szybką ulgę. Jednym z takich leków jest Tantum Rosa na świąd pochwy, dostępny w ampułkach lub w formie proszku do przygotowania irygacji. Również nasiadówki z ziołowych naparów z nagietka, rumianku czy szałwii przynoszą pozytywne skutki w leczeniu objawowym świądu pochwy wywołanym przez bakterie lub drożdżaki. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej konieczna jest wizyta u specjalisty, który zleci odpowiednie leczenie. Wzbogacenie diety o produkty nabiałowe bogate w bakterie kwasu mlekowego nie tylko pozytywnie wpłynie na jelita, ale również na florę bakteryjną okolic intymnych W aptece dostępne są również kapsułki dopochwowe zawierające pałeczki kwasu mlekowego do wzmacniania odporności rejonów intymnych.