PORTAL DLA SENIORÓW
 

Świąd pochwy w okresie menopauzalnym

Spis treści

Wszelkie dolegliwości intymne nadal są dla kobiet tematem tabu. Uczono nas, że cokolwiek dzieje się poniżej pasa jest wyłącznie sprawą prywatną i nie należy się do tego przyznawać, dlatego też wiele z nas cierpi w ciszy nie wiedząc nawet, że powinna zgłosić się do lekarza. O ile w młodości jeszcze czasem trafiamy do lekarza ginekologa, np. przy okazji ciąży, o tyle później nie widzimy takiej potrzeby. Tymczasem w czasie menopauzy ciało kobiety zmienia się również okolice narządów rodnych i flora bakteryjna tych rejonów ulega przemianom. Wtedy też mogą pojawiać się nieprzyjemne objawy. Jak dbać o higienę i na co zwrócić uwagę?Artykuł partnera

Co dzieje się w ciele?


Nasze ciała sterowane są przez hormony. W zależności do wieku różne substancje przejmują kluczowe funkcje i stają się niezbędne. Gdy jesteśmy dziećmi dbają byśmy rosły i rozwijały się prawidłowo, później włączają się hormony płciowe które mają doprowadzić do tego byśmy urodziły i wychowały potomstwo. Natomiast kiedy przyjdzie odpowiednia pora i nasze zasoby jajeczek wyczerpią się jest czas na wyciszanie organizmu i przechodzenia w stan menopauzy. Wtedy też wiele z funkcji organizmu zmienia się, jesteśmy bardziej podatne na pewne choroby a i nasze miejsca intymne stają się bardziej wrażliwe i delikatne. Musimy więc umieć siebie bardziej zadbać.


Co się dzieje tam na dole w okresie menopauzy? Produkcja estrogenów, czyli jednego z hormonów płciowych maleje, a wraz z nimi zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej obecnej w wargach sromowych pochwy. To prowadzi w konsekwencji do uwrażliwienia tego miejsca i przesuszania się nabłonka. Pojawia się uczucie świądu i pieczenia pochwy, a u niektórych kobiet również może rozwinąć się zapalenie zanikowe pochwy i sromu. Aby temu zapobiec należy po zaobserwowaniu pierwszych objawów skierować się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania i zaordynuje leczenie. Najczęściej jest to przyjmowanie odpowiednich dawek zastępczych estrogenów. W leczeniu objawowym natomiast stosuje się preparaty na bazie chlorowodorku benzydaminy, który działa antyseptycznie i przeciwwirusowo, chroniąc delikatny nabłonek przed infekcjami.Dlaczego higiena jest tak ważna?


Pochwa jest organem, który w przeciwieństwie do wszystkich innych stref naszego ciała posiada zdolność do samooczyszczenia. O ile tylko zachowana jest równowaga bakteriologiczna pochwa świetnie sobie radzi z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń. Jednak higiena miejsc intymnych jest bardzo ważna co wiedziały już nawet nasze babki. O ile nie pochodziły z bardzo dalekich wiosek, często wiedziały, że do mycia newralgicznych miejsc należy stosować czystą wodę i oddzielną ściereczkę. W dobrych domach kobiety posiadały jeden ręcznik do wycierania całego ciała a drugi specjalnie by osuszać krocze po kąpieli. Nawet jeśli ta kąpiel odbywała się raz w tygodniu.


Obecnie mamy do dyspozycji ogromną ilość kosmetyków dedykowanych wyłącznie higienie intymnej, a producenci prześcigają się w co raz to nowych dodatkach do swoich produktów. Chcemy pachnieć zawsze świeżo i by kosmetyk ładnie się prezentował. Jednak nie tędy droga. By faktycznie nie zaburzyć delikatnej równowagi bakteryjnej pochwy zrezygnuj z wszelkich kolorowych i intensywnie pachnących płynów i żeli intymnych. Tylko sobie nimi szkodzisz. Dodatki zapachowe i kolorowe często mają negatywny wpływ na skórę. Dodatkowo nie wszystkie te kosmetyki posiadają odpowiednie pH: pH pochwy koniecznie musi być kwaśne, a to oznacza, że musi osiągać wartość poniżej 5. Większość kosmetyków intymnych, ale również mydeł jest zasadowa, czyli podnosi pH miejsc intymnych, a tym samym stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii lub drożdży. Warto więc zanim kupisz jakiś produkt dokładnie przeczytać etykietę.Jak sobie radzić?


Świąd pochwy może spotkać każdą kobietę wiele razy w życiu. Dlatego też warto zawsze mieć pod ręka w domowej apteczce preparaty, które mogą przynieść szybką ulgę. Jednym z takich leków jest Tantum Rosa na świąd pochwy, dostępny w ampułkach lub w formie proszku do przygotowania irygacji. Również nasiadówki z ziołowych naparów z nagietka, rumianku czy szałwii przynoszą pozytywne skutki w leczeniu objawowym świądu pochwy wywołanym przez bakterie lub drożdżaki. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej konieczna jest wizyta u specjalisty, który zleci odpowiednie leczenie. Wzbogacenie diety o produkty nabiałowe bogate w bakterie kwasu mlekowego nie tylko pozytywnie wpłynie na jelita, ale również na florę bakteryjną okolic intymnych W aptece dostępne są również kapsułki dopochwowe zawierające pałeczki kwasu mlekowego do wzmacniania odporności rejonów intymnych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Jak często chodzisz do ginekologa?

  Nie byłam nigdy

  Raz na kilka lat

  Co roku

  Co pół roku

  Gdy mam jakąś dolegliwość

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA