Zawsze możesz zostać wege! Cz. 2

Wegetarianie rzadziej cierpią na miażdżycę, udary, raka, cukrzycę i wiele innych chorób. Otyłość, osteoporoza, choroba Alzheimera, astma czy impotencja to również dolegliwości statystycznie częstsze u mięsożerców. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto jeść więcej warzyw, a mniej mięsa.Dlaczego warto?

Pomińmy względy ideologiczne – cierpienie zabijanych zwierząt, wcześniej żyjących w chowie przemysłowym, jest dość oczywiste. Jeżeli komuś wydaje się, że uboju dokonuje się bezboleśnie i humanitarnie, warto po prostu szerzej otworzyć oczy. Skupmy się na innych faktach.

Zdrowie – wegetarianie rzadziej cierpią na miażdżycę, udary, raka, cukrzycę i wiele innych chorób. Zwykle żyją dłużej niż zjadacze mięsa i jak wyżej wspomniałam, mają świetne wyniki badań. Wszystko jest kwestią racjonalnej diety. Jeżeli zadba się o takową, można być wegetarianinem na każdym etapie swego życia – począwszy od okresu niemowlęctwa, poprzez wiek dojrzewania, ciążę, na wieku dojrzałym skończywszy.

Kwestii zdrowia warto przyjrzeć się bliżej, zwłaszcza jeżeli jesteśmy w dojrzałym wieku. Przejście na wegetarianizm chroni nas przecież przed ryzykiem zapadnięcia na najbardziej zabójcze choroby: te związane z układem krążenia, nowotworami i zawałem. Otyłość, osteoporoza, choroba Alzheimera, astma czy impotencja to również dolegliwości statystycznie częstsze u mięsożerców.

Nawet z grypą będziesz mieć mniej problemów niż do tej pory – odkryto, że wegetarianie mają silniejszy układ odpornościowy. Weź też pod uwagę, że dłużej nacieszysz się wspólnym czasem ze swymi bliskimi: wegetarianie żyją dłużej niż mięsożercy!

Inne korzyści? Będziesz po prostu lepszym mieszkańcem swej planety. Przemysłowy chów zwierząt oraz połowy i hodowla ryb są w ogromnej mierze powodem dewastacji środowiska naturalnego naszej planety. Mniej zanieczyszczone powietrze, woda oraz gleba, przyczynienie się do zahamowania ocieplania się klimatu, pustynnienia, erozji gleb i wycinania lasów – to wszystko będzie konsekwencją Twej decyzji o zostaniu wegetarianinem.

 

Wegetarianizm to kwestia oszczędności!

Jeżeli jesz tanie mięso, musisz liczyć się z tym, że jest ono nafaszerowane antybiotykami, które podawano przeznaczonemu do chowu przemysłowego zwierzęciu. Mięso to jest bogate – ale w tłuszcze, nie w białko. Oznacza to, że spożywając je narażasz się na choroby serca i otyłość. Zatem jeżeli jeść mięso – to nie to, które kupujemy w okazyjnej cenie.

Wybór diety wegetariańskiej nie wymaga takich kompromisów, by spożywać produkty pierwszorzędnej jakości. Oczywiście może nam się wydawać inaczej, jeżeli spojrzymy na półkę z tzw. zdrową żywnością. Gotowe dania wegetariańskie, pasztety czy kotlety sojowe mają czasem wygórowane ceny. Ale to wcale nie znaczy, że trzeba je kupować, by żywić się pełnowartościowo i bezmięsnie.

Tak naprawdę dieta ta oparta powinna być na tym, co przecież doskonale znamy: sezonowe warzywa i owoce, pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe, orzechy i pestki. Żadnych szaleństw cenowych. Nie musimy spożywać wyszukanych i modnych produktów, by skompletować sobie pełnowartościowe menu. A gotowe dania na półkach sklepowych tak naprawdę okazują się dziecinnie proste w wykonaniu i tanie, gdy zabierzemy się za ich przygotowanie sami.

Jakieś przykłady? Paczka ziaren słonecznika nie wyniesie nas nawet 2 zł. A ziarna, które namoczymy w wodzie wieczorem i rano zmiksujemy doprawiając je wedle uznania, będą pyszną pastą, którą posmarujemy sobie chleb na śniadanie. Porównywalnie – malutki słoiczek dowolnej pasty lub pasztetu wege będzie kosztował ok. 4 zł.

Przykładów można by mnożyć, a źródeł inspiracji nie brakuje. Jeżeli zatem chcesz się żywić oszczędnie a jednocześnie zdrowo, zdecydowanie oczywistym będzie wybór opcji wege. Tanio i zdrowo mięsa zakupić się nie da. Tu niska cena przeczy dobrej jakości produktu.

 

Jeżeli nadal się wahasz, a jednak opcja wege Cię kusi…

Raz jeszcze powtórzę: nie trzeba rozpętywać wegerewolucji. Potraktujmy nasze próby pożegnania się z mięsem jak tekst lub wakacyjną przygodę. By ułatwić sobie start i nie zatonąć w morzu informacji, skorzystaj z profesjonalnej a przystępnej propozycji: znajdziesz ją na stronie zostanwege.pl. Jeżeli zarejestrujesz się w programie trzydziestodniowej próby, każdego dnia na Twoją skrzynkę pocztową dotrze mail z wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi wegetarianizmu – przykładowym jadłospisem, ciekawostkami, poradami żywieniowymi i nie tylko. Warto podjąć wyzwanie. Być może będzie to początek zupełnie nowej jakości życia.