Zawsze możesz zostać wege! Cz. 2

Wegetarianie rzadziej cierpią na miażdżycę, udary, raka, cukrzycę i wiele innych chorób. Otyłość, osteoporoza, choroba Alzheimera, astma czy impotencja to również dolegliwości statystycznie częstsze u mięsożerców. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto jeść więcej warzyw, a mniej mięsa.Dlaczego warto?

Pomińmy względy ideologiczne – cierpienie zabijanych zwierząt, wcześniej żyjących w chowie przemysłowym, jest dość oczywiste. Jeżeli komuś wydaje się, że uboju dokonuje się bezboleśnie i humanitarnie, warto po prostu szerzej otworzyć oczy. Skupmy się na innych faktach.

Zdrowie – wegetarianie rzadziej cierpią na miażdżycę, udary, raka, cukrzycę i wiele innych chorób. Zwykle żyją dłużej niż zjadacze mięsa i jak wyżej wspomniałam, mają świetne wyniki badań. Wszystko jest kwestią racjonalnej diety. Jeżeli zadba się o takową, można być wegetarianinem na każdym etapie swego życia – począwszy od okresu niemowlęctwa, poprzez wiek dojrzewania, ciążę, na wieku dojrzałym skończywszy.

Kwestii zdrowia warto przyjrzeć się bliżej, zwłaszcza jeżeli jesteśmy w dojrzałym wieku. Przejście na wegetarianizm chroni nas przecież przed ryzykiem zapadnięcia na najbardziej zabójcze choroby: te związane z układem krążenia, nowotworami i zawałem. Otyłość, osteoporoza, choroba Alzheimera, astma czy impotencja to również dolegliwości statystycznie częstsze u mięsożerców.

Nawet z grypą będziesz mieć mniej problemów niż do tej pory – odkryto, że wegetarianie mają silniejszy układ odpornościowy. Weź też pod uwagę, że dłużej nacieszysz się wspólnym czasem ze swymi bliskimi: wegetarianie żyją dłużej niż mięsożercy!

Inne korzyści? Będziesz po prostu lepszym mieszkańcem swej planety. Przemysłowy chów zwierząt oraz połowy i hodowla ryb są w ogromnej mierze powodem dewastacji środowiska naturalnego naszej planety. Mniej zanieczyszczone powietrze, woda oraz gleba, przyczynienie się do zahamowania ocieplania się klimatu, pustynnienia, erozji gleb i wycinania lasów – to wszystko będzie konsekwencją Twej decyzji o zostaniu wegetarianinem.

 

Wegetarianizm to kwestia oszczędności!

Jeżeli jesz tanie mięso, musisz liczyć się z tym, że jest ono nafaszerowane antybiotykami, które podawano przeznaczonemu do chowu przemysłowego zwierzęciu. Mięso to jest bogate – ale w tłuszcze, nie w białko. Oznacza to, że spożywając je narażasz się na choroby serca i otyłość. Zatem jeżeli jeść mięso – to nie to, które kupujemy w okazyjnej cenie.

Wybór diety wegetariańskiej nie wymaga takich kompromisów, by spożywać produkty pierwszorzędnej jakości. Oczywiście może nam się wydawać inaczej, jeżeli spojrzymy na półkę z tzw. zdrową żywnością. Gotowe dania wegetariańskie, pasztety czy kotlety sojowe mają czasem wygórowane ceny. Ale to wcale nie znaczy, że trzeba je kupować, by żywić się pełnowartościowo i bezmięsnie.

Tak naprawdę dieta ta oparta powinna być na tym, co przecież doskonale znamy: sezonowe warzywa i owoce, pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe, orzechy i pestki. Żadnych szaleństw cenowych. Nie musimy spożywać wyszukanych i modnych produktów, by skompletować sobie pełnowartościowe menu. A gotowe dania na półkach sklepowych tak naprawdę okazują się dziecinnie proste w wykonaniu i tanie, gdy zabierzemy się za ich przygotowanie sami.

Jakieś przykłady? Paczka ziaren słonecznika nie wyniesie nas nawet 2 zł. A ziarna, które namoczymy w wodzie wieczorem i rano zmiksujemy doprawiając je wedle uznania, będą pyszną pastą, którą posmarujemy sobie chleb na śniadanie. Porównywalnie – malutki słoiczek dowolnej pasty lub pasztetu wege będzie kosztował ok. 4 zł.

Przykładów można by mnożyć, a źródeł inspiracji nie brakuje. Jeżeli zatem chcesz się żywić oszczędnie a jednocześnie zdrowo, zdecydowanie oczywistym będzie wybór opcji wege. Tanio i zdrowo mięsa zakupić się nie da. Tu niska cena przeczy dobrej jakości produktu.

 

Jeżeli nadal się wahasz, a jednak opcja wege Cię kusi…

Raz jeszcze powtórzę: nie trzeba rozpętywać wegerewolucji. Potraktujmy nasze próby pożegnania się z mięsem jak tekst lub wakacyjną przygodę. By ułatwić sobie start i nie zatonąć w morzu informacji, skorzystaj z profesjonalnej a przystępnej propozycji: znajdziesz ją na stronie zostanwege.pl. Jeżeli zarejestrujesz się w programie trzydziestodniowej próby, każdego dnia na Twoją skrzynkę pocztową dotrze mail z wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi wegetarianizmu – przykładowym jadłospisem, ciekawostkami, poradami żywieniowymi i nie tylko. Warto podjąć wyzwanie. Być może będzie to początek zupełnie nowej jakości życia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!