Twoje zdrowie zależy od tego, czy twój współmałżonek jest szczęśliwy!

Szczęście współmałżonka jest dobre dla zdrowia obojga partnerów – twierdzą naukowcy. Zadbaj o to, by twój partner był szczęśliwszy. Zyska na tym nie tylko atmosfera w domu, ale także wasze zdrowie.

W badaniach wzięło udział niemal 2000 par w wieku 50 - 94 lat. Naukowcy ze stanowego Uniwersytetu w Michigan regularnie przez sześć lat pytali uczestników o poziom ich szczęścia, zdrowia i częstotliwości podejmowania ćwiczeń fizycznych.

Odkryto, że osoby mające szczęśliwych małżonków cechowały się o wiele wyższym prawdopodobieństwem lepszego zdrowia w okresie badań. Związek ten był taki sam zarówno dla mężów, jak i żon i stanowił oddzielne od poczucia własnego szczęścia zjawisko.

To odkrycie znacznie poszerza założenia dotyczące relacji między szczęściem i zdrowiem. Wystarczy mieć szczęśliwego partnera, by móc liczyć na poprawę stanu zdrowia w takim samym stopniu, jak dzięki własnemu poczuciu szczęścia, mówią autorzy badań.

Czytaj więcej w CafeSenior: "Jak cieszyć się życiem?"

Skąd ta relacja? Uczeni sądzą, że szczęśliwi małżonkowie częściej zapewniają silne wsparcie i są również bardziej skłonni do namawiania partnerów do wypracowania zdrowych nawyków, takich jak regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, czy dostatecznie długi sen. Zresztą, szczęśliwy partner po prostu czyni życie łatwiejszym, a jak wiadomo, im więcej kłopotów, tym wyższe zagrożenie różnymi chorobami.

Jak wnioskują autorzy, już sama wiedza, że partner jest zadowolony sprawia, że dana osoba ma mniejszą skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, takich jak nadmierne picie alkoholu, a także sprzyja pozytywnym emocjom, które przekładają się na lepszy stan zdrowia.

Źródło: magazyn Health Psychology