Sposób na relaks: kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanki kojarzą Ci się tylko z zabawą dla dzieci? Pora to zmienić! Kolorowanki dla dorosłych podbijają świat. Pobudzają wyobraźnię, pomagają się zrelaksować, odprężyć i wrócić myślami do beztroskich chwil z młodości. Polecamy!

Prawie każde dziecko w pewnym wieku lubi spędzać czas przy kolorowance. Nawet jeśli wychodzi poza linie, ma przeświadczenie, że współtworzy jakiś ładny obrazek, co sprawia mu przyjemność. Tak prosta czynność pozytywnie nastraja i daje satysfakcję. Okazuje się jednak, że zabawa tego rodzaju daje podobne efekty u dorosłych.

Dlaczego dorośli tak chętnie sięgają po kolorowanki? Dobrze kojarzą je z beztroskim dzieciństwem i odkrywają na nowo przyjemność czasu spędzanego przy kolorowaniu obrazków.

Terapeuci potwierdzają, że radość z kolorowania to świetny sposób na zmniejszenie stresu - relaksuje, dobrze się kojarzy, jest łatwo dostępny. Właściwie kolorowanki można uznać za element arteterapii, czyli leczenia za pomocą sztuki. Co ważne, nie trzeba mieć specjalnych zdolności artystycznych, wystarczą kredki lub farby i można współtworzyć ciekawe dzieła.

Eksperci wyjaśniają, że kolorowanki dają podobne efekty do medytacji. Pozwalają się skoncentrować i zapomnieć o codziennych sprawach lub większych kłopotach.  Dzięki temu zmniejszają natężenie odczuwanego  stresu czy niepokoju. Sprawiają, że - podobnie jak w medytacji - ludzie koncentrują się na tym, co tu i teraz, na prostym i przyjemnie kojarzącym się zadaniu.

Kolorowanki dla dorosłych zawierają różnorodne obrazki i są bardziej złożone niż te dla dzieci. Można kupić je w wielu sklepach, ale także wydrukować wzory dostępne bezpłatnie w sieci. Polecamy!