Senior Design Café: dania zapiekane z miłością

Emerytura to koniec aktywności? Przeciwnie - to czas spokojnego realizowania pasji i przekazywania doświadczenia kolejnym pokoleniom. Szwajcarzy istotne idee traktują poważnie...

Senior Design Café otwarto jesienią 2011 roku w Zurychu jako część większej inicjatywy Senior Design Factory. To społeczny projekt realizowany od pięciu lat przez Deborę Biffi i Benjamina Mosera. Młodzi absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Zurychu wytoczyli działa przeciwko ageizmowi, czyli dyskryminacji ze względu na wiek. Zainspirowani nowojorską Factory Andy'ego Warhola, która łączyła komercję, konsumpcję i sztukę, założyli - początkowo wirtualne - miejsce międzypokoleniowej wymiany artystycznych doświadczeń i wiedzy. Celem było wspólne - i 20-latków, i 90-latków - tworzenie dóbr przeznaczonych na sprzedaż. Wspólnie projektują i wykonują m.in. korale, przetwory, ciastka i akcesoria wyposażenia wnętrz. Seniorzy mogliby pobierać za swoją pracę wynagrodzenie, ale znacznie chętniej przekazują uzyskane ze sprzedaży kwoty na rozwój kolejnych projektów.

Studio, pracownia i sklep mieszczą się w modnej artystycznej części stolicy Szwajcarii i cieszą się niebywałą popularnością. Biffi i Moser poszli więc krok dalej i otworzyli restaurację - Senior Design Café. Korzystając z wiedzy i doświadczenia starszych, młodzi kucharze przetwarzają tradycyjne przepisy na modłę fusion. Ideą jest jedzenie proste, dobre, tradycyjne, lokalne i ekologiczne. Stare receptury inspirują do sięgania po sezonowe składniki z najbliższego regionu. Wszystkie dania są świeże, przygotowywane w całości w przytulnej kuchni Senior Design Café. Załoga lokalu preferuje małych, zaufanych dostawców, by mieć pewność, że ich oferta jest świetnej jakości.

Jak podkreślają założyciele - wszystkie dania są zapiekane z miłością. Polscy podróżnicy donoszą na blogach, że jedzenie nie jest tanie, za to przepyszne, natomiast atmosfera restauracji jest absolutnie wyjątkowa - to jeden z owoców wydanych przez międzypokoleniową integrację, która łamie stereotypy i jest w opozycji do tej wersji świata, w której liczą się przede wszystkim unifikacja i młodość.

W projektach Senior Design Factory od pięciu lat spotykają się przeciwieństwa, które przecież nie od razu siadają i w zgodzie współpracują - początkowo wszystko iskrzy, starzy i młodzi uczą się cierpliwości wobec siebie, w rezultacie dochodzi do porozumienia i zaangażowania. Raz młodzi wprowadzają w życie idee seniorów, a innym razem odwrotnie - starsi realizują wizję młodych. Każdy pojawia się z jakąś umiejętnością, ale tak czy owak to seniorzy są tutaj bohaterami i skarbnicą wiedzy.

AGNIESZKA MOCARSKA