Ruszyła Ogólnopolska Kampania „ZDROWY MÓZG”

18 marca w Europejskim Dniu Mózgu odbyła się konferencja na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi dla seniorów i chętnych mieszkańców miasta pt.: „Zdrowy Mózg”.
„ZDROWY MÓZG”
Źródło: Materiały Partnera

Konferencję otworzyła Prezes DOZ Fundacji Elżbieta Łacina: „jako datę łódzkiej konferencji wybraliśmy celowo dzień 18 marca bo to Europejski Dzień Mózgu. W tym dniu wszyscy powinniśmy łączyć się z chorymi na różne choroby otępienne oraz z ich opiekunami. W Polsce tak jak i na całymświecie chorych przybywa, przy czym na zachodzie system i programy poświęcone Alzheimerowi są bardzo rozwinięte. U nas brakuje i programu i lekarzy w tym neurologów, psychiatrów i geriatrów, a lekarze pierwszego kontaktu nie mają czasu aby zdiagnozować chorego.”

Program konferencji był niezwykle bogaty. Słuchacze mieli możliwość obejrzeć mini wystawę kolaży „Co nam w mózgu gra”, mogli również współtworzyć i wspólnie wykonać kolaż czym żywi się nasz mózg biorąc pod uwagę informacje jakie uzyskali słuchając wykładu dietetyka.

Wśród prelegentów byli:

  • Mgr Maja Maciaszczyk – psycholog. Kierownik w Łódzkim Towarzystwie Alzheimerowskim. „Dobra pamięć, jak o nią dbać?”
  • Dr Monika Mularska-Kucharek – socjolog, terapeutka, coach, ekspertka ds. rozwoju osobistego osób dojrzałych. „Mózg na siłowni! Jak cieszyć się sprawnością umysłu do późnych lat”
  • Mgr Karolina Król-Lach – dietetyk, psychodietetyk i dietetyk kliniczny. „Czym odżywia się nasz mózg? Podstawy diety MIND”
  • Mgr farm. Anna Cyprowska – „Farmakologiczne wspomaganie mózgu.”
  • Gabriela Kwestarz-Biczysko – koordynator Ogólnopolskiego Telefonu Wsparcia dla Seniora. „Recepta na samotność Seniora”

Podczas konferencji chętne osoby mogły zmierzyć poziom cukru oraz zmierzyć ciśnienie. Z badania skorzystało ok. 100 seniorów. Fundacja wydała specjalne karty „Zgubiłem się! Pomóż”, które powinny nosić przy sobie osoby z chorobami otępiennymi. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem bowiem każdy w swoim najbliższym środowisku ma osoby borykające się z tą chorobą a także zna opiekunów takich osób. Uczestnicy konferencji przypięli fioletowe wstążki, symbol choroby Alzheimera na znak wsparcia chorych.

Co 3 sekundy ktoś na świecie dowiaduje się, że cierpi na chorobę otępienną. W Polsce choruje ponad 500 tys. osób, w tym 300 tys. zmaga się z chorobą Alzheimera.A ile osób jest niezdiagnozowanych? Gdy osoba starsza, dziadek czy babcia ma problemy z pamięcią, nie wie gdzie odłożyła klucze, nie pamięta co wczoraj jadła albo zadaje często to samo pytanie mówimy, że to skleroza, albo jeszcze gorzej demencja starcza.

DOZ Fundacja dbam o zdrowie w 2024 r. postanowiła zająć się chorobami otępiennymi. Przez cały rok będzie podejmować różne działania, w tym organizować konferencje w całej Polsce, aby jak najszersze grono osób mogło dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie a zwłaszcza o mózg, by spowolnić procesy degeneracyjne. Fundacja promować również będzie profilaktykę udaru mózgu. Aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, zdrowy, dobry sen to to, co nasz mózg lubi najbardziej.Fundacja planuje zorganizować 11 konferencji. Odbyła się już w Płocku. Kolejne miasta to  Warszawa, Lublin, Gdańsk czy Szczecin. Wyda poradnik wraz z podstawowymi ćwiczeniami oraz dietą, która wspomaga mózg. W czasopismach, w tym w Głosie Seniora i DOZ Magazynie dbam o zdrowie prowadzona będzie rubryka dedykowana problemom związanym z mózgiem. Przy okazji konferencji i udziału w wydarzeniach dla seniorów prowadzone będą badania m.in. poziomu ciśnienia czy cukru i inne, które mają ogromne znaczenie w profilaktyce występowania chorób i które mogą doprowadzić do udarów.

„Od wielu lat współpracujemy z seniorami i wsłuchujemy się w ich potrzeby. To dla nich organizujemy konferencje, koncerty i inne spotkania dając seniorom możliwość wyjścia z domu mówi Elżbieta Łacina prezes fundacji. To właśnie potrzeba obcowania z drugim człowiekiem jest dla seniorów najważniejsza. Samotność źle wpływa na stan zdrowia. Doprowadza do wycofania się z aktywnego życia, jest powodem  wielu chorób w tym chorób psychicznych. Bez rozmów, bez zainteresowań i aktywności funkcje mózgu pomału zanikają. Szybciej pojawiają się choroby otępienne w tym choroba alzheimera dodaje pani Elżbieta. Podczas konferencji fundacja będzie również mówić o problemie samotności oraz o tym jak jej zapobiegać. Jeden z wykładów poświęcony będzie działaniu Ogólnopolskiego Telefonu Wsparcia dla Seniora „Słuchamy-Wspieramy” – ogólnopolskiej infolinii dla osób w kryzysie samotności.

„Seniorzy to nasi rodzice, dziadkowie, sąsiedzi i bliscy. Należy się im szacunek i pomoc. Dla wielu taką pomocą i wsparciem jest możliwość porozmawiania z drugim człowiekiem. Wolontariuszami telefonu, którzy pełnią dyżury przez 6 dni w tygodniu są równie seniorzy czyli osoby mające takie same doświadczenia i potrzeby dlatego tak dobrze się dogadują z rozmówcami” – mówi Gabriela Kwestarz-Biczysko, koordynatorka telefonu wsparcia z DOZ Fundacji. „Seniorzy z racji swojego wieku są często w naszym społeczeństwie dyskryminowani a gdy dodatkowo pojawia się  choroba, problem ten się nasila”, podkreśla Elżbieta Łacina. „Musimy pomóc zarówno osobom chorym jak i ich opiekunom. Im więcej będzie się mówiło o chorobach otępiennych może wprowadzone zostaną systemowe rozwiązania. Do tej pory sam problem nie jest szczególnie nagłaśniany, jest mało miejsc gdzie osoby chore mogą uczestniczyć w zajęciach. No i oczywiście brakuje nerurologów” – dodaje Elżbieta Łacina

Patronat nad kampanią objęli: Alzheimer Polska, Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie, Fundacja Udaru Mózgu.

DOZ Fundacja dbam o zdrowie powstała w 2007 r. Rok później uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundacja prowadzi działalność o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym i charytatywnym. W sposób szczególny koncentruje swoją uwagę na osobach starszych, organizując dla nich – w myśl misji „Pomagamy Seniorom cieszyć się życiem” - m.in. bezpłatne konferencje, wykłady, warsztaty, spotkania a także koncerty.

Od 12 lat prowadzi dla organizacji ngo Konkurs Grantowy. Razem Możemy Więcej. Dzięki temu projektowi do potrzebujących trafiła już kwota ponad 21 mln
złotych

Fundacja prowadzi również Ogólnopolski Telefon Wsparcia dla Seniora „Słuchamy-Wspieramy”
Więcej informacji na stronie www.dozfundacja.pl

Materiał promocyjny