Ranking miast przyjaznych seniorom. Które w czołówce?

Które miasto w Polsce jest najbezpieczniejsze i reaguje na potrzeby mieszkańców, a zwłaszcza seniorów? Oto ranking polskich miast przyjaznych seniorom.

Tygodnik „Polityka”, przeprowadził Indeks Jakości Życia w polskich miastach. Wzięto pod uwagę m.in. poziom bezpieczeństwa, edukacji, służby zdrowia oraz wysokość zarobków. Przy okazji warto przyjrzeć się, w jaki sposób miasta te odpowiadają na potrzeby seniorów.

Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, w której panują najlepsze warunki życia. Z każdym rokiem miasto wychodzi z coraz nowszymi inicjatywami, odpowiadając na potrzeby starszych mieszkańców miasta. W październiku tego roku powstała na przykład Warszawska Rada Seniorów.

A drugim miejscu znalazł się Sopot. Miasto to również aktywuje seniorów i zachęca ich do czynnego udziału w życiu miasta. Sporym walorem jest istnienie uzdrowisk, dzięki którym seniorzy mogą kompleksowo zadbać o zdrowie.

Wrocław zajął w rankingu trzecie miejsce. Jest ono dla seniorów przyjazne i dba o ich wygodę – przykładem jest Wrocławska Karta Seniora, którą może wyrobić sobie każdy mieszkaniec miasta, otrzymując dzięki niej specjalne zniżki.

Tuż za podium rankingu znalazł się Rzeszów, który jest obecnie jednym z dynamiczniej rozwijających się miast, w pełni wykorzystującym unijne dotacje. Miasto chce wziąć przykład z Warszawy i również doprowadzić do powstania Rady Seniorów.
Pierwszą piątkę polskich miast, w których żyje się najlepiej, zamyka Ostrołęka. Najlepsze wyniki dotyczyły poziomu zadowolenia z życia oraz warunków środowiska naturalnego.