Projektanci dobrej starości. Trwa nabór do projektu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”

Dobra i aktywna starość jest możliwa. Może oznaczać nowe pasje oraz dojrzałą radość z życia. Taka wizja to nie tylko kwestia szczęścia i nastawienia, ale też, a może przede wszystkim, innowacji społecznych! Pomysłowe i nowatorskie rozwiązania stworzone z myślą o potrzebach osób starszych mają szansę zdobyć grant w ramach projektu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października 2020 r.
Sieci Wsparcia 2
Źródło: Materiały partnera

Już dziś co szósty Polak lub Polka ma 65 lat. W 2050 roku co trzecia osoba w Polsce będzie powyżej 65 roku życia. Wyzwanie, przed którym wszyscy stoimy, to przygotowanie się do starości i tworzenie lepszych warunków życia dla seniorów. Druga edycja projektu „Generator Innowacji.

Sieci Wsparcia” ma na celu wypracowanie i przetestowanie innowacyjnych usług i produktów służących poprawie jakości życia osób po 60. roku życia i ich opiekunów. Oddolne inicjatywy poszukiwane w ramach projektu mają z założenia wpływać pozytywnie na jakość życia osób starszych w domu, pracy i lokalnej społeczności. Powinny uruchamiać sieci wsparcia oraz oferować pomoc w przygotowaniu do starości i minimalizowaniu poczucia osamotnienia.

Do kogo skierowany jest projekt? Organizatorzy zapraszają osoby (minimum dwie do jednego pomysłu), które samodzielnie lub reprezentując wybraną organizację będą pracowały nad wdrożeniem swojej innowacji. Z racji tego, że jednym z wyzwań projektowych jest uspołecznianie instytucji, mogą zgłaszać się również instytucje publiczne i prywatne.

Jakie pomysły należy zgłaszać? Poszukiwane są konkretne rozwiązania, za pomocą których będzie można zaprojektować lepszą starość w społecznościach i instytucjach lokalnych. Innowacyjne propozycje, które nie były wcześniej realizowane w Polsce, mają prowadzić do powstania nowych produktów i usług lub ulepszać te istniejące.

W poprzedniej edycji projektu przetestowano aż 28 rozwiązań na poprawę jakości życia i codziennego funkcjonowania osób w wieku 60+. Innowacyjny wózek na zakupy „Torba Borba”, rowerowe riksze, obiady terapeutyczne (przygotowywane i rozwożone przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej), oferta wydarzeń i zajęć kulturalnych wydawana w formie wskazania lekarskiego „Recepta na życie” - to tylko wybrane przykłady zrealizowanych już innowacji. Wszystkie zostały wdrożone przez swoich pomysłodawców ze wsparciem organizatorów projektu.

W tej edycji zostanie wybranych aż pięćdziesiąt cztery nowatorskie pomysły. Poza dotacjami na opracowanie i testowanie zaproponowanych rozwiązań w wysokości do 50 tys. zł, uczestnicy mogą uzyskać szereg innych form wsparcia. Wśród nich: porady ekspertów, indywidualna praca z tutorem, profesjonalna promocja, udział w targach, warsztatach, spotkaniach i pitchingach.

„Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2” to unikalne doświadczenie pracy w inkubatorze zachęcające do odważnych, nowatorskich pomysłów. Co istotne - dotacja nie przepada w przypadku braku powodzenia proponowanego rozwiązania. To zdecydowanie wyróżnia nasz projekt na tle innych programów dotacyjnych.” - mówi Agnieszka Sokolnicka, koordynatorka projektu.

„Poza szeregiem korzyści z punktu widzenia rozwoju danego pomysłu, zapewniamy również rozwój osobisty, poszerzanie własnych kompetencji w wybranym obszarze i w zakresie prowadzenia projektów od pomysłu do wdrożenia.” - dodaje.

Nabór dla pomysłodawców prowadzony jest na www.sieciwsparcia.pl i trwa do 30 października 2020 roku.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!