Pomysł na weekend: Mazury cud natury!

Wody chłód, lasów szum i ptaków śpiew. Mazury kuszą obietnicą błogiego relaksu w upalny dzień. Tym, którzy cenią sobie spokój i wypoczynek z dala od tłumów, polecamy wakacyjny wypad nad Wigry. To prawdziwa ostoja dzikiej przyrody i spokoju. Sprawdź, gdzie najlepiej odpoczniesz w wakacje.

Gawrych Ruda nad Jeziorem Wigry

Gawrych Ruda, niewielka wieś nad Wigrami, otoczona jest jeziorami ze wszystkich stron! Las, cisza, spokój i wciąż mało turystów, nawet w sezonie. Wiosną i latem na wigierskiej tafli pojawiają się żaglówki, z trzcin wyłaniają kajaki i rybackie łódki. Jednak w porównaniu z Mazurami, to prawdziwa ostoja dzikiej przyrody i spokoju. Pod względem spokoju współczesne Wigry przypominają obraz Śniardw z lat 60., utrwalony w „Nożu w wodzie”.  Na spragnionych ruchu i wypoczynku blisko przyrody czekają wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. W samej Gawrych Rudzie jest ich kilka!

Jak dojechać? Gawrych Ruda położona jest 12 km na południe od Suwałk. Można tu dojechać trasą E67, po 10km odbijając w kierunku Gawrych-Rudy przez Płociczne. Autobusem można dojechać tylko do Płociczna.

mazury 2

Wierzba i Popielno, w sercu Puszczy Piskiej

Oddalone od siebie o niecały kilometr dwie wyjątkowe wsie, Wierzba i Popielno, położne są na samym czubku półwyspu. Łączą się tu aż trzy jeziora: Bełdany, Jezioro Mikołajskie i Śniardwy. Wsie łączy nie tylko położenie. To wsie, które rozwinęły się i żyją do dziś dzięki naukowcom. W Popielnie znajduje się hodowla koników polskich i muzeum przyrodnicze prowadzone przez PAN. Do osady wjeżdża się drogą przez las, oddzielony specjalną bramą, przez którą nie przejdą konie. Ale jak to, konie chodzą luzem po lesie? Tak! Na terenie lasu przylegającego do Popielna żyje około 100 koników polskich, podzielonych na cztery tabuny. Zdarza się, że koniki podchodzą do turystów, lepiej jednak nie próbować ich głaskać.

Wierzba, położona około kilometr na zachód od Popielna, kusi obietnicą relaksu, kameralnym portem jachtowym, jedynym z murowaną keją nad Śniardwami. Na turystów czeka tu Dom Pracy Twórczej PAN i karczma z regionalnymi potrawami.

Jak dojechać? Do Popielna i Wierzby najłatwiej dojechać z Rucianej-Nidy, długość wynosi 7 km.