Matryca a laptop – jakimi parametrami kierować się przy jej wyborze?

Matryca to najważniejszy element ekranu. To jej parametry decydują o jakości wyświetlanego obrazu, a co za tym idzie o komforcie pracy czy płynności gry. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni laptop dla siebie właśnie pod kątem matrycy?
Matryca komputera

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały promocyjne

Przekątna, rozdzielczość, rodzaje, dodatkowe funkcje… Wszystkie te wyróżniki stanowią o wyższości jednej matrycy nad drugą i stwarzają nam ogromne możliwości wyboru. I niezależnie od tego, który z nich uznamy za najbardziej kluczowy dla naszych potrzeb, warto przeanalizować każdy, aby mieć nomen omen pełen obraz sytuacji.

Przekątna – rozmiar ma znaczenie

To jeden z podstawowych parametrów, którymi kierujemy się przy zakupie laptopa. Rozmiar matrycy przekłada się bowiem na wielkość obudowy i klawiatury, a także na czas działania baterii. Laptop z małym ekranem (do 13 cali) to idealne rozwiązanie dla osoby, która będzie korzystać z niego w wielu miejscach, i poręczność oraz waga sprzętu mają dla niej duże znaczenie. Laptop o średniej przekątnej 15,6 cala zapewnia większy komfort użytkowania (klawiatura standardowej wielkości, duży gładzik, sporo miejsca na nadgarstki), a przy tym mieści się do większości plecaków i toreb, przez co jest najczęściej wybieranym modelem wśród biznesmenów, studentów i uczniów. Duży laptop (z matrycą powyżej 16 cali), zwykle wyposażony w mocne podzespoły, z powodzeniem zastąpi komputer stacjonarny i znajdzie uznanie graczy oraz osób zajmujących się grafiką komputerową.

Rozdzielczość – wydajność vs jakość obrazu

Rozdzielczość matrycy ma bezpośredni wpływ na wydajność laptopa. Im większa tym bardziej obciążony procesor (czyt. wolniejszy i słabszy) i odwrotnie. Dlatego warto przemyśleć, na czym bardziej nam zależy: na lepszej jakości obrazu czy sprawniejszym działaniu systemu. Przyjęło się, że rozdzielczość FullHD w ekranach o przekątnej 13,3” oraz 15,6” w zupełności wystarcza do zapewnienia komfortu pracy. Poza tym zdarza się, że wyższa rozdzielczość nie zawsze dobrze się skaluje z systemami Windows, co może spowodować, że wiele elementów interfejsu będzie po prostu zbyt mała. Nie oznacza to, że większa liczba pikseli w laptopie to samo zło. Miejmy jednak na uwadze możliwe konsekwencje swojego wyboru i przede wszystkim dokonujmy go świadomie.

Rodzaje – która do czego się bardziej nadaje

Matryca TN to najtańszy, a zarazem najpopularniejszy produkt na rynku. Wyróżnia się szybkim czasem reakcji (schodzącym nawet do 1 ms) i wysoką częstotliwością odświeżania na poziomie 120-144 Hz, dzięki czemu sprawdza się przy dynamicznych grach i większości prac biurowych. Jednocześnie dość kiepsko odwzorowuje kolory, co jednak nie powinno przeszkadzać przeciętnemu użytkownikowi, który nie wykorzystuje laptopa do obróbki zdjęć, tworzenia grafiki czy materiałów wideo.

Matryca IPS to propozycja dla bardziej wymagających. Zapewnia dobre kąty widzenia i wierne odwzorowanie kolorów. Nadaje się do zaawansowanych prac graficznych i oglądania filmów. Choć nie jest skierowana stricte do graczy, jej czas reakcji i częstotliwość odświeżania w zupełności pozwalają na komfortową grę.

Matryca VA to najbardziej uniwerslane rozwiązanie. Stanowi kompromis między wyżej wymienionymi panelami. Odwzorowuje kolory lepiej od TN, ale nie tak wiernie jak IPS. Jej czas reakcji wynosi ok. 12 ms, a częstotliwość odświeżania nie przekracza 60 H, przez co nie za bardzo nadaje się do gier i dynamicznych multimediów. Kosztuje mniej niż najdroższa w tym zestawieniu matryca IPS.

Dodatkowe funkcje – matryca z dokładką

Coraz częściej producenci laptopów wyposażają ekrany w dodatkowe funkcje zapewniające jeszcze lepszą jakość obrazu. I tak wyższe parametry odświeżania zmniejszają jego smużenie. Z kolei technologie G-Sync oraz FreeSync synchronizują generowane przez kartę graficzną klatki z odświeżeniem matrycy monitora, przez co znacznie poprawiają płynność rozgrywki. Niestety jest to dość pionierskie rozwiązanie dostępne jedynie w kilku modelach na rynku.

Jak widać, naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli zatem zależy Wam na miłości do matrycy od pierwszego wejrzenia, zacznijcie od zdefiniowania względem niej swoich potrzeb.

Więcej szczegółów na https://lenovozone.pl/blog/jaka-matryca-w-laptopie-bedzie-najlepszym-wyborem/


 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!