Krzysztof Cwynar: Najważniejsi zawsze byli dla mnie ludzie

Gościem specjalnym spotkania zorganizowanego przez Fundację DOZ i portal Cafesenior.pl był Krzysztof Cwynar - piosenkarz, kompozytor, poeta i niesamowicie charyzmatyczna osobowość. Opowiadał o początkach swojej kariery, dzieciństwie oraz Studiu Integracji, w którym, dzięki sztuce prowadzona jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych.Krzysztof Cwynar oprócz działalności scenicznej, od 1997 roku prowadzi Studio Integracji, które aktywizuje osoby niepełnosprawne, uczy akceptacji i integracji społecznej.

- W moim życiu zawsze najbliżsi byli mi ludzie – mówił podczas spotkania Krzysztof Cwynar, zapytany o to, która dziedzina jego działalności jest mu najbliższa. – Spełniam się pracując z niepełnosprawnymi artystami, widząc ile daje im możliwość śpiewania utworów, które mówią o ich życiu, przed szerszą publicznością. Dla mnie obserwowanie ludzi to jak nauka języków obcych. Z każdym trzeba rozmawiać jego językiem, tak by uwagi nie dotykały go w bolesny sposób, a przynosiły pożytek. Ja zawsze miałem szczęście do rodziny i bliskich, przez całe życie trafiałem na ludzi, którzy w żaden sposób nie próbowali zdeptać mojej osobowości, a raczej dokleić brakujące elementy.

Czytaj także: Magdalena Zawadzka: “Trzymam się wysokich lotów” [WYWIAD]

Krzystof Cwynar

Krzysztof Cwynar w trakcie swojej kariery współpracował m.in. z Anną German, Ireną Santor czy Jerzym Połomskim. O jego występach w duecie z Anną German, krążą legendy. Podobno piosenkarka zagroziła że nie wejdzie na scenę i wróci do hotelu, jeżeli Krzysztof nie będzie grał bisu. Piosenkarz potwierdził historię, wspominając jeszcze jak zapowiedziano ich duet tamtego wieczoru: - Po tej zapowiedzi chciałem schować się i nigdy już nie wyjść na scenę – żartował Cwynar. – Imprezę prowadził Zenon Wiktorczyk, znany z ciętych żartów, i zapowiedział nasz występ nawiązując do mojego wzrostu: „Przed Państwem wystąpi teraz duet, w którym mężczyzna może śmiało pocałować kobietę w rękę, nie schylając głowy”.

Czytaj także: Marek Siudym: Nie oszczędzam się [WYWIAD]

Po spotkaniu z gościem specjalnym, uczestnicy wzięli udział w konferencji na temat zdrowego kręgosłupa. Wysłuchali wykładu Moniki Król – fizjoterapeutki, która mówiła o urazach i bólach, a także o tym, jak sobie z nimi radzić. Seniorzy zapoznali się także z prawidłową techniką nordic walking, czyli chodzenia z kijami i dowiedzieli się w jaki sposób, dzięki aktywności fizycznej odciążyć kręgosłup i stawy.

W sobotę 24 marca w godzinach od 9 do 16 Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne przy ul. Kolińskiego 27 w Łodzi, zaprasza seniorów na bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą.