Kobiety przełomu. One nie bały się wolności

W książce "Kobiety przełomu. One nie bały się wolności" o swej ścieżce do sukcesu opowiadają gwiazdy, które rozkwitły w latach 90., formując nową masową wyobraźnię Polaków. Książka zawiera dwanaście inspirujących rozmów z gwiazdami, takimi jak: Aneta Kręglicka, Janina Ochojska, Katarzyna Figura, Jolanta Fraszyńska czy Ilona Łepkowska.
Książka-kobiety-przełomu
Źródło: Materiały partnera

 

W Polsce upada komunizm. Otwiera się dla nas nowy, kolorowy świat. Pojawiają się pierwsze supermarkety, nowoczesne reklamy telewizyjne, zachodnie rozrywki. Jednak lata 90. to również czas absurdów, paradoksów i zaskakujących zwrotów. W tej rzeczywistości musi się odnaleźć wiele kobiet. Polki uczą się żyć na nowych zasadach. Praca zaczyna być dla nich szansą na samorealizację. Nie tyle muszą pracować, ile chcą to robić i odnoszą w swoich dziedzinach spore sukcesy.


Bohaterki zabierają nas w sentymentalną podróż do niezwykłych czasów, kiedy to odnosiły pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie. Poznajemy tę dekadę z perspektywy kobiet wkraczających w nią z niespotykanym impetem i odwagą. I do dzisiaj nas inspirują.


Lata 90. To niezwykły czas przemian politycznych i społecznych, ale także kulturowych. Przez wiele lat pomijano istotną rolę kobiet w tym okresie. Ta książka udowadnia, że nie powinno tak być!

Książka zawiera historię dwunastu niezwykłych kobiet:

 1. Aneta Kręglicka - jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, lubianych i podziwianych Polek. Zdobyty przez nią tytuł Miss World pozostał do dziś jednym z symboli polskich przemian roku 1989.
 2. Katarzyna Groniec - w swoim dorobku ma 10 solowych albumów. Wykonuje między innymi teksty Jacques’a Brela, Bertolda Brechta, Agnieszki Osieckiej, a także swoje własne.
 3. Nina Kowalewska-Motlik - jako prezes i założycielka firmy New Communications reprezentuje w Polsce najważniejsze światowe tytuły medialne, między innymi „Financial Times”, CNN czy „The Economist”.
 4. Janina Ochojska - osobistym przykładem daje ludziom z niepełnosprawnością nadzieję, że choroba nie musi oznaczać wykluczenia i zamknięcia się w czterech ścianach.
 5. Agnieszka Kręglicka - jest dziś współwłaścicielką siedmiu restauracji oraz zabytkowej Fortecy w Warszawie. Organizuje imprezy z własnym cateringiem, targ rolny i festiwal wina.
 6. Shazza - wciąż jest obecna na polskiej scenie muzycznej. Nagrywa nowe piosenki, koncertuje. W 2017 roku obchodziła jubileusz 25‑lecia pracy artystycznej.
 7. Dorota Segda - stworzyła niezapomniane kreacje m.in. w spektaklach Król umiera, czyli ceremonie w reżyserii Piotra Cieplaka (2008), w przedstawieniach duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski: Nie‑Boska komedia. Wszystko powiem Bogu! (2014), Triumf woli (2016), Rok z życia codziennego w Europie Środkowo ‑Wschodniej (2018) i w Pannach z Wilka w reżyserii Agnieszki Glińskiej.
 8. Joanna Klimas - zapisała się w historii polskiej mody po roku 1989 jako pierwsza polska projektantka po transformacji ustrojowej i twórczyni stylu zwanego minimalizmem.
 9. Katarzyna Figura - jest jedną z najpopularniejszych aktorek i ikoną polskiego kina. W kolejnych dekadach spadł na nią deszcz nagród filmowych i teatralnych.
 10. Jolanta Fraszyńska - w 2005 roku stworzyła pamiętną kreację silnej Ślązaczki Goli – żony Ryszarda Riedla w filmie Skazany na bluesa Jana Kidawy‑Błońskiego. Za tę rolę otrzymała Złotą Kaczkę i nominację do Orła.
 11. Iwona Guzowska - zakończyła karierę bokserską w roku 2004. Rok wcześniej wystąpiła w popularnym telewizyjnym reality show Bar. W latach 2007–2015 była posłanką na Sejm.
 12. Ilona Łepkowska - w nowym milenium spod jej pióra wyszły kolejne seriale – Barwy szczęścia, Korona królów i Stulecie Winnych. Według jej scenariuszy powstało kilka polskich komedii romantycznych – Nigdy w życiu! (na podstawie bestselleru Katarzyny Grocholi), Nie kłam, kochanie, Jeszcze raz i Och, Karol 2 (sequel kinowego hitu z roku 1985).

Premiera odbyła się 11 marca!