Do poczytania: skandynawskie kryminały

Dziś w cyklu "do poczytania" zachęcamy Państwa do lektury skandynawskich kryminałów. Książki te zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów na całym świecie, także w Polsce. Hening Mankell, Jo Nesbo, Lisa Marklund i Camilla Lackberg to jedni z najpopularniejszych autorów z północnej Europy. Co nas kręci w skandynawskich kryminałach?Fabuła nie tylko kryminalna

Wiele wskazuje na to, że Skandynawowie znaleźli złotą formułę na wciągające i intrygujące kryminały. Na czym ona polega? Wątki sensacyjne przeplatają się w nich z wątkami psychologicznymi, obyczajowymi, społecznymi i politycznymi. Autorzy dbają także o tło, w plastyczny sposób oddając mroczną i przez większą część roku mroźną atmosferę.

Czytając kryminały Henninga Mankella, Camilli Lackberg czy Lisy Marklund szybko zweryfikujemy naszą wizję Szwecji jako kraju, w którym wszystko jest idealnie poukładane, a ludziom żyje się dobrze. Podobne wrażenie odniesiemy czytając prozę Jo Nesbo, którego główny bohater Hary Hole pracuje w norweskiej policji w Oslo.

Postacie ze skandynawskich kryminałów są równie intrygujące jak sama fabuła. Ich zachowanie jest często kontrowersyjne i budzi sprzeczne emocje. Dzięki temu szybciej utożsamiamy się z tymi bohaterami. Kurt Wallander z powieści Henninga Mankella, Lisabeth Salander z „Millenium” Stiega Larssona, czy Hary Hole z serii książek Jo Nesbo – wszyscy wspomniani bohaterowie budzą w czytelnikach skrajne emocje, a czasem wręcz nie dają się polubić.

Także bawią

Mimo wszechobecnego mroku, chłodu, mroku i mrożących krew w żyłach morderstw, skandynawskie kryminały mają w sobie także dużą dawkę czarnego humoru. Żarty często budowane są na bazie kontrastów: chłód prosektorium kontra przekomarzanie się policjanta z lekarzem, temperament mieszkańców północnej Europy kontra zwyczaje napływowej ludności. Wygląda na to, że żywe dialogi i humor są dobrą bronią na ponurą rzeczywistość, która otacza bohaterów skandynawskich kryminałów.

Mroczny, niepowtarzalny klimat

Klimat skandynawskich kryminałów jest wyjątkowy dosłownie i w przenośni. Proza nordic-noir zyskuje nie tylko dzięki skomplikowanej intrydze, realistycznym postaciom, które bywają zmęczone życiem, ale także dzięki… charakterystycznym, niesprzyjającym ludziom warunkom atmosferycznym. Mroźny klimat, noce polarne, długie zimowe noce powodują, że czytelnik łatwiej przenosi się w mroczną krainę.

Zachęcamy Państwa do lektury i przeniesienia się w upalne lato w wyjątkowy, chłodny świat  skandynawskich kryminałów.