Badanie poziomu cukru we krwi to podstawowe działanie wspierające prawidłowe prowadzenie cukrzycy. Sprawdź, jak wybrać glukometr. Ten tekst polecamy nie tylko diabetykom, ale także ich bliskim, znajomym i rodzinie.

Glukometr jest podstawowym urządzeniem do pomiaru i kontroli poziomu glukozy we krwi. Często używany jest kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Warto zastanowić się nad wyborem glukometru i przemyśleć, jakie funkcje i parametry tego narzędzia są dla nas najważniejsze.

Czytaj także: Dieta cukrzycowa dla seniora

Na co zwracać uwagę przy wyborze glukometru?

  • prostota obsługi – ważne jest, aby glukometr był prosty w obsłudze. Ułatwi to pomiary i codzienną samokontrolę. Na rynku można znaleźć glukometry, w których wystarczy włożenie paska, aby przygotować urządzenie do wykonania pomiaru. Jeśli paski mają samozasysającą kapilarę – pomiar będzie jeszcze łatwiejszy.
  • rozmiar urządzenia – mały i poręczny glukometr jest o wiele wygodniejszy w obsłudze.
  • aplikacje – coraz więcej glukometrów można połączyć z aplikacjami w telefonie. Co to oznacza w praktyce? Dane z pomiaru zapisywane są w aplikacji w telefonie, dzięki czemu nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowego kalendarzyka.
  • ilość krwi wymagana do przeprowadzenia pomiaru – im nowocześniejszy glukometr, tym mniej krwi potrzeba do wykonania badania.
  • koszty – o ile wiele glukometrów jest darmowych, o tyle paski mają bardzo zróżnicowaną cenę.
  • dokładność – o tym, jak precyzyjny jest pomiar decyduje zwłaszcza jakość glukometru (przed wyborem urządzenia warto zapoznać się z normą standard ISO 15197:2013).
  • pamięć – im więcej pomiarów zapamiętuje urządzenie, tym lepiej. Ponadto niektóre glukometry umożliwiają obliczanie średniej z pomiarów z ostatnich np. 7, 14, 30 lub 90 dni.
  • dodatkowe funkcje – niektóre glukometry umożliwiają pomiar nie tylko poziomu glukozy, ale także sprawdzają obecność ciał ketonowych i pozwalają wykryć początki kwasicy. Dla osób ze słabym wzrokiem dostępne są urządzenia, które odczytują na głos wyniki pomiaru.

Jak zdobyć glukometr?

Glukometr można otrzymać za darmo lub przysłowiową złotówkę: od lekarza diabetologa, w aptece (po okazaniu recepty na paski) lub kontaktując się bezpośrednio z producentem. Producenci dość często prowadzą akcję bezpłatnej wymiany starych glukomentów na nowe. Jeśli diabetyk zdecyduje się na wybór urządzenia o konkretnych parametrach, może być konieczny jego zakup. Ceny glukometrów wahają się od kilkunastu do 200 złotych.